SEMA BARLAS “SURETLER” TEMALI 16’NCI KİŞİSEL SERGİSİNİ AÇTI

3/22/2019

İzmirli Ressam Sema Barlas, Sanko Sanat Galerisi’nde “Suretler” temalı 16’ncı kişisel resim sergisini açtı.

Çocukluğundan bu yana resim yaptığını belirten Barlas, “Annemin de ressam olmasından dolayı çocukluğumdan bu yana resme olan ilgim tetiklendi. Resim yapmamı ailem çok destekledi. Eğitimini almamla da resim serüvenim devam etti” dedi.

Kanada’da Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdiğini kaydeden Barlas, “Kanada’da resimle ilgili bir program bitirdim. Sonra Türkiye’ye dönüş yaptım. İlk yıllarımda resimle ilgili fazla bir şey yapamadım. Sonrasında ise evde sürekli resim yaptım ve işimi profesyonelliğe döktüm. Kızım Demet Barlas Dayı da ressamdır” diye konuştu.

Barlas, Alman ressamlardan etkilendiğini, dışavurumcu ve figüratif resim yapan sanatçıları çok beğendiğini söyledi.

İzmir Güzelyalı’daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Barlas, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergisinin yanı sıra, birçok yarışmalı ve karma sergiye katıldığına vurgu yaptı.

RESİM YAPARKEN HİPNOZ OLUYORUM
“Figüratif resimler ilgimi çekiyor. Ama soyut resimleri de seviyorum. Resim benim her şeyim. Hayatım, yaşam şeklim” diyen Barlas, şöyle devam etti:

“Tuval üzerine akrilik boya tekniği kullanarak resimlerimi yapıyorum. Benim çalışmalarım insan. İnsan halleri bana ilham veriyor. İyi bir izleyiciyim. Duygularını tuvale aktarıyorum. Ben çok iyi konuşamam ancak beni resimlerimden anlasınlar istiyorum. Resim yaparken hipnoz oluyorum. Beni alıp götürüyor ve kendiliğinden çıkıyor her şey ortaya. Yani hiçbir şeyi planlayarak yapmıyorum. Artık resmin gidişatına göre davranıyorum. Bazen planladığım da oluyor. Kendi hayal gücümle o planı birleştiriyorum.”

SANAT, TEKNOLOJİ İLE BİRLİKTE BÜYÜK BİR GELİŞME GÖSTERDİ
Türkiye’de belli bir kısmın sanata değer verdiğini kaydeden Barlas, sözlerini şöyle tamamladı:

Sanat, teknoloji ile birlikte büyük bir gelişme gösterdi. Bugünün teknolojisiyle üzerine kattığımız çok daha şeyler var. Bu işi yapan sanatçıların farkındalıkları git gide artıyor ve günümüz teknolojisini çok iyi kullanıyorlar. Teknolojiyi eserlerime ilgi duyan, doğru kitlelere ulaşacak en iyi araçlardan biri olarak görüyorum. Bu nedenle oluşturduğum www.semabarlas.com web sitemle çok daha fazla kitlelere eserlerimi sunma imkânı buluyorum. Bu sergideki ‘Suretler’ temalı sergimi eş zamanlı olarak web sitemden de yayınlayarak sanatseverlerin beğenisine sunuyorum.”

Galerinin 15 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 300’e yakın sergi açıldığını anımsatan Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

Sergi açılışına, daha önce” Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açan ve sanatçının arkadaşları olan ressam Claudia Schmidt Üzelgeçici ve Mustafa Üzelgeçici ile Ezgi Yüksel ve Reyhan Abacıoğlu, Sanko Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.
                                                                                              
Konuşmalardan sonra Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Sema Barlas’a hediye etti.

Barlas’ın 26 eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 19 Nisan’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.


DOĞADAN GELEN İÇSELLİK SANATIN HAMMADDESİDİR

2/22/2019

 
Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde kurduğu Baksı Müzesi ile ressamlığının yanı sıra, müzeciliği ile de dikkati çeken Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Sanko Sanat Galerisi’nde “Saklı Zamanlar” temalı 46’ncı kişisel resim sergisini açtı.
 
Sergi açılışında konuşan Koçan, insanoğlunun doğduğundan bu yana hep daha iyi ve sorunsuz bir dünyaya sahip olma çabasında olduğunu ve bu düşüncenin hiçbir zaman değişmediğini, bu doğrultuda da formüller ürettiğini söyledi.
 
“Okulda, sanat eğitimimde çok şeyler öğrendim ama asıl öğretmenim ait olduğum coğrafyadır” diyen Prof. Dr. Koçan, şunları kaydetti:

“Öğretmenim tabiatla olan ilişkimdir. Tabiatta değişimi, büyümeyi, çiçek açmayı, tohum vermeyi gördüm. Her şeyin aynı kalmayacağına dair bir bakış açınız oluşuyor. Sizde zaman ve gelecek kavramı oluşturuyor. Yaşamdaki sürekliliği fark ediyorsunuz.”
 
ESERLERİMİ GELECEKÇİ BAKIŞ AÇISIYLA YORUMLUYORUM
Köyünden çıkan ilk üniversite mezunu olduğunu anlatan Prof. Dr. Koçan, “Doğadan gelen içsellik sanatın hammaddesidir. Sanatçı kendini adamalı, sorgulamalı, sınırlarını zorlamalı. Sanatı kendi hayatından yaratmalı ve bunu derinleştirmeli” dedi.

Prof. Dr. Koçan, 1980’lerde atölyelerini ticari işe döndüğü için kapattığını ve geride anlam bırakmak istediğine vurgu yaptı.

Babasının vasiyeti üzerine Bayburt’a geri gittiğinde kültürlerinden eser kalmadığını ifade eden Prof. Dr. Koçan, “Köyümde köylülüğün kalmadığını gördüm. Halbuki derinliğim oradaydı. Eserlerimi o yüzden gelenekten yola çıkarak gelecekçi bakış açısıyla yorumluyorum” diye konuştu.
 
SANKO’NUN SANATLA BİRLEŞTİRİCİ OLMASI ÇOK KIYMETLİ
İlkokul ikinci sınıfı Nizip’te okuduğu için biyografisinde Gaziantep’in ayrı bir önemi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Koçan, “Sanatın merkezlerde kalmasını istemiyorum. Bu yüzden Anadolu’da birçok sergi açtım. Oralara gitmezsek eserlerimizi göstermezsek olmaz. Merkezlerin dışına gitmem gerek diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Gaziantep derinliği ve kültürü olan bir yer. Şehirlerimize yatırımlar yapıyoruz. Ancak asıl zenginlik kültürümüzdür” diyen Prof. Dr. Koçan, şöyle devam etti:

“Gaziantep’te SANKO’nun sanatla birleştirici olmasını çok kıymetli görüyorum. Geleneksel kutnu kumaşının günümüze uyarlanmış halini SANKO Park’ta bulunan Kutnia’da gördüm, Kutnia’ya olan ilgi beni çok etkiledi. Bugünden geleceğe yönelik hayaller kurmak lazım. İnsanoğlunun bir hayatı var. Gelenekten geleceğe. Bu bizi geleceğe taşıyor. Bugün Gaziantep’i gezdim. Zeugma bizim. Atatürk öyle diyor ‘Eğer derinliğimize sahip çıkmazsak, topraklarımız bizim olmaz’. Herkes gücü oranında geleceği için geçmişine sahip çıkmalı.”
 
ZANAATKÂRLIK KAVRAMINI GELECEK NESİLLERE AKTARMAMIZ LAZIM
Zanaatkârlık kavramının, tarihten bugüne kadar bu coğrafyada var olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Koçan, “Bunu bir kültür mirası olarak gelecek nesillere aktarmamız lazım. Bu nedenle zanaata, sanata ve tabii ki yöresel değerlerimize, başta bizler sahip çıkarak çocuklara aktarmalıyız. Doğduğum köyün eski adı olan Baksı’daki müzemizin kuruluş amacı da budur” dedi.
 
Tuvallerinde beliren insanoğlunun soyutlaşmış gölgeler olduğuna vurgulayan Prof. Dr. Koçan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Baksı ‘şaman’ anlamına geliyor. Köyümün eski adının Baksı olması, şaman geleneğinin bir devamı olarak görülebilir. Heykellerden oluşan şamanik figürler üzerine kendi hayatımdan semboller var. Buradaki figürler babam ve annemin yaşam mücadelesini tarif eder. Benim resimlerimde insan bedeni kaybolmuş ancak temsili olarak silüeti görünür. Şamanik insan belki de söz konusu bilişselliğin ve teknolojinin ürettiği yeni insan olacaktır. Dolayısıyla resimlerimin öznesi şaman, bedeninin ötesinde bir temsildir.

Kendi yazgısını yüzünde taşıyan nihai öznedir. Güncel bir ikona olarak tuvalde yeniden üretilmiş, dijitalleşmenin yalnızlaştırdığı bireydir. Tasarlayamazsak geleceğimiz olmaz. İnsanlarımız kendi varlığını kafasında oluşturması lazım. Biz geçmiş miyiz yoksa gelecek miyiz diye. Biz her ikisiyiz de. Biz dünümüzü inkâr edemeyiz. Bizler dünümüzle, sanatımızla varız. Bizlerin köyden kentlere gidişi destansı bir öykü aslında. Müthiş bir yalnızlık yaşıyoruz. Gidecek başaracak ve döneceksiniz.”

CAM ALTI TEKNİĞİNDEN YOLA ÇIKTIM
İstanbul’daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdüren ve cam altı tekniğinden esinlenerek silikonla yaptığı resimlerini Gaziantep’e getirdiğini bildiren Prof. Dr. Koçan, devamla şunları anlattı:

“Ayrıca tuval üzerine akrilik, yağlı boya ve farklı tekniklerle de resimler yapıyorum. Resim yapmak bir yaşama biçimidir. Sanatçının gerçek aracıdır. Yazarlar yazar, ressamlar resmeder, heykeltıraşlar şekil verir. Resim yapmak benim en inandığım ifade aracımdır. Dil genel ifade ile ilgilidir. Onu yücelttiğimiz zaman şiir yazarız, roman yazarız. Sanat bir arayış biçimidir. Bizim masallarımız vardı. Şimdi diziler bizi tutsak ediyor. İnsana yatırım yapmalıyız. Kişisel olarak düşüncem budur. Morali yüksek insan başarılı olur. Baksı müzemizi kurduk. İnsanlar soruyor ‘ne değişti yöre insanında’ diye. Niye değişsin ki? Bu bir kültürdür. Sizlerin kutnusu gibi.”

SOSYAL MEDYADAN UZAK DURUN
Sergi açılışına katılan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ise eserlerini Gaziantep’teki sanatseverlerle buluşturan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’a teşekkür etti.

Açılışa gelen öğrencilere seslenen Prof. Dr. Dağlı, “Bir kuşak köyden çıkıp kendini anlatmaya çalıştı. Bunu Kemal Sunal filmlerinde çok gördük. Köyden şehre, oradan başarıp tekrar köyüne dönmesi gibi. Artık kendi medeniyetimizi sergilemeye başladık, kendimizi ifade edebiliyoruz. Kitap okuyun. Sosyal medyadan da uzak durun. Kötü kitap yoktur” uyarısını yaptı.

 
Konuşmalardan sonra, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’a hediye etti.
 
Sergi açılışına, sanatçının seramik sanatçısı eşi Oya Koçan, SANKO Okulları Genel Müdürü Mümtaz Fırat Asyalı, SANKO Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi’nden öğretim üyeleri ve öğretmenler, Yazar Fevzi Gönenç, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.
 
Koçan’ın, Sanko Sanat Galerisi’nde değişik boyutlarda 21 eserinin yer aldığı sergisi, 22 Mart’a kadar her gün 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
 
SANATÇI
1946 yılında Bayburt’ta doğan Prof. Dr. Koçan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 1997-2005 yılları arasında fakültenin dekanlığını üstlendi. 1980 yılında “Türk Halk Resimleri” konulu araştırmasını tamamladı.
 
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve 1990-1995 yılları arasında derneğin başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Koçan, 1991’de İstanbul Sanat Fuarı’nı kurdu.
 
2005 yılında kurduğu vakıfla 2010 Temmuz ayında Baksı Müzesi’ne hayat verdi. 2014 yılında TBMM Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Baksı Müzesi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2014 Yılın Müzesi Ödülünü aldı.
 
Baksı Müzesi Bayburt’a 45 km uzaklıktaki Bayraktar Köyü'nde kurulu sanat müzesidir. Kurulduğu Bayraktar Köyü'nün eski adı olan Baksı sözcüğü eski Türklerde bilgin, hekim, şaman anlamlarına gelmektedir. Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Prof. Dr. Koçan, “Sanat Tır” ve Sanat Çadır” gibi projelerle sanatı merkezin dışına taşıma çalışmalarını da gerçekleştirdi.  
 
Avusturya Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali- Resim Büyük Ödülü’nün içinde olduğu 35 ödüle sahip olan Koçan, 45 kişisel sergi açtı ve çok sayıda ulusal ve uluslararası grup sergisine katıldı.SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ

10/6/2018


Trabzonlu ressam Ekrem Kutlu, resimlerinin özünde Karadeniz’in bulunduğunu belirterek, “Yeşilin her tonu, sonbaharda ise kırmızının, turuncunun sarının tonları biz sanatçıları besliyor. Ayrıca, Trabzon sanat üretmek için çok huzurlu şehir” dedi.

Sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde 21’inci kişisel resim sergisini açan Kutlu, sergi açılışında yaptığı konuşmada, resim çalışmalarını Akçaabat’taki atölyesinde sürdürdüğünü söyledi.

Akçaabat’ta sanatın gelişmesi için yüzlerce resim ve fotoğraf sergisi bile çalıştay düzenlediğini kaydeden Kutlu, bugüne kadar 5’i yurtdışı olmak üzere 20 kişisel resim sergisi açtığını, Sanko Sanat Galerisi’nde 21’inci sergisini açtığına dikkat çekti.

HİÇBİR RENGİ KULLANMAKTAN KORKMAM
Ağırlıklı olarak tuval üzerine yağlıboya resimler yaptığını anlatan Kutlu, Trabzon’un sanat üretmek için çok huzurlu şehir olduğuna vurgu yaptı.

Resimlerinin özünde bulunan Karadeniz’in köylerini, yaylalarını, tepelerini, denizini, sislerini gördüğü gibi değil düşündüğü gibi anlattığını kaydeden Kutlu, fotoğraf veya doğaya bakarak resim yapmadığına ve hiçbir rengi kullanmaktan korkmadığına vurgu yaptı.

En zor dengelenen renkleri kullandığını anlatan Kutlu, “En koyu kırmızıyı yeşille, sarıyı morla ve turuncuyu maviyle kullanırım. Bildiğimiz renk kurallarının dışına çıkmayı daha farklı armoniler denemeyi çok seviyorum” diye konuştu.

RESİM YAPAN RESSAMDIR. AMA HER RESSAM SANATÇI DEĞİLDİR
Sanatı, “insan düş gücünün şekillenmesi” olarak tanımlayan Kutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanatçı farklı düşünen, farklı hisseden, heyecanları, coşkuları, izlenimleri yoğun ve duyarlı kişilerdir. Çocukken tek başıma çamurdan şekiller yapardım. Şehirler kurardım ve çok mutlu olurdum. Bugünde aynı şekilde her gün atölyemde 8 saat yalnız başıma resim yapıyorum. Resim yaparken hiç sıkılmıyorum. Aksine kendimi dinliyorum. Aslında kendi iç dünyamızda yaşıyoruz. Resim yapan ressamdır. Ama her ressam sanatçı değildir.

Sanatta özgünlük olmazsa sanat eseri çıkmaz. O zaman herkes birbirinin kopyası olur. Resim yapmaya yeni başlayanlar başlangıçta çözemediği bazı konularda başkalarından etkilense de, çalışmaları ilerledikçe kendi yolunu çizmelidirler. Kimse resimlerinin bir başka sanatçıya benzetilmesini istemez.

Resim yaparken hislerime, deneyimlerime, tecrübelerime, gözlemlerime güvenerek çalışıyorum, yüreğimle resim yapıyorum. Heyecanlarım, gözlemlerim, duygularım, farklı ise yaptığım resim de beni yansıtmalı. Her dönem resimlerimi gözden geçiririm, gelişimimi anlamaya çalışırım. Çünkü ‘Sanat Uzun, Ömür Kısa’ bilinciyle ömrümün sonuna kadar resim yapmak istiyorum.”

Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni Hüseyin Yıldırım, Sanko Park AVM yetkilileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Galerinin 14 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 240’ın üzerinde sergi açıldığını söyleyen Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

Konuşmalardan sonra, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Ekrem Kutlu’ya armağan etti.

Kutlu’nun 26 eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 1 Kasım’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

EKREM KUTLU
Akçaabat İlçesi’nde 1974 yılında doğan sanatçı, 1995’te Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Akçaabat Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu Üyeliğine seçildi, 2007’de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Garlar Resimleniyor” projesine Samsun Kavak Tren Garı’nı resmederek katıldı.

Üniversitelerin resim bölümlerine 650 öğrenci kazandıran sanatçı, 2012, 2013 ve 2017 yıllarında Akçaabat Belediyesi Ulusal Resim Çalıştayı’nın düzenlenmesinde görev aldı. 2012-2013 yıllarında Tunus Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali ve 2015 Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisine katıldı, Beylikdüzü Belediyesi Uluslararası Resim Çalıştayı ve 2017’de Art Trabzon Ulusal Resim Çalıştayı’nı düzenledi.

Sanatçının Paris UNESCO Resmi Konutu, T.C. Paris Başkonsolosluğu, Paris Epinay Sur Seine Belediyesi, Paris Trabzonlular Derneği, T.C. Batum Başkonsolosluğu, Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Meclis Başkanlığı, TBMM, Yargıtay ve bakanlıklar ile çok sayıda kamu kurumu ve özel koleksiyonda resimleri yer alıyor.

Resim çalışmalarını Akçaabat’taki atölyesinde sürdüren sanatçı, 1999 yılından bu yana Akçaabat, Ankara, İstanbul, Trabzon, Sapanca, İzmir, Tekirdağ Çorlu, Almanya, Fransa, Gürcistan 20 kişisel sergi açtı.

Şimdiye kadar 200 karma sergiye katılan sanatçı, 2016 ve 2017 yıllarında Trabzon, Beylikdüzü İstanbul, Datça Muğla, Kuşadası Aydın, Ankara, Akçaabat Trabzon, Tunus ve Polonya’da toplam 7 resim çalıştayı, sanat kampı, sanat festivaline katıldı.

Evli, Yağmur Ceyda ve Taylan Deniz isminde iki çocuk babası.SANKO SANAT GALERİSİ'NDE SERGİ

9/22/2018

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Özderin, Sanko Sanat Galerisi’nde “Dokusal Soyutlamalar II” temalı 5’inci kişisel sergisini açtı.

Sergisine ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi yönetimine teşekkür eden Dr. Özderin, tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle yaptığı farklı boyutlarda 23 eserini Gaziantepli sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Hacettepe Üniversitesinden 1995 yılında mezun olduğunu, profesyonel olarak 25 yıllık bir süreçte resim yaptığını ve uğraştığına vurgu yapan Dr. Özderin, “2004 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde görev yapıyorum” dedi.

Resimlerimde sosyal yaşamı ilgilendiren çeşitli konularda desen tasarımlarını dikkate alarak soyutlama statüsünde bir anlayış izlediğini belirten Dr. Özderin, “Textural Abstraction olarak adlandırılan ve Sanko Sanat Galerisi’nde sanatseverlere sunduğum resimleri, 2014 yılından beri yapıyorum” diye konuştu.

“Bu resimlerin temeli dokusal görüntüler ile desen çizimlerinin bir tasarım anlayışı biçiminde ifade edilmesine dayanıyor” diyen Dr. Özderin, “Resimlerde kimi zaman gerçeküstü görüntüler dokulardan oluşan bir bütün içerisinde ortaya çıkabiliyor. Bu anlamda dokusal resimler gerçeküstü bir içeriğe de sahip” ifadelerini kullandı.

Resim yapmanın çok özel bir uğraş ve duygu olduğunu, insanın o duygu ile resme başlayıp bitirdiğini vurgulayan Dr. Özderin, şöyle devam etti:

“Normal günlük işlerimizin dışında bir uğraş. Çok sıkıldığınız anda resim yapamazsınız, çok diretirseniz de o resmi bozarsınız. İşte o zaman resmin özel bir konumda olduğu anlaşılır. Ben resmi tasarlayarak yapıyorum, benim en önemsediğim nokta ve en zorlandığım nokta çizimler sosyal içerikli olabiliyor. Desen tasarlıyorum, tasarlandığından mütevellit gerçeküstü bir anlayış ve statüsü oluşuyor.”

Sanko Sanat Galerisi’nin 2004 yılından bu yana sanatçıların hizmetinde olduğunu anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, programın oluşumunu sağlayan seçici kurul üyesi Aslı Özen’e de teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Dr. Özderin’e hediye etti.

Açılışına, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverlerin katıldığı sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde, 5 Ekim’e kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

DR. SÜLEYMEN ÖZDERİN
Dr. Özderin, Nevşehir’in Avanos ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “İç Mimari ve Çevre Tasarımı”  Anasanat Dalından başarı ödülü alarak mezun oldu. 1999’da Akbank Sanat Galerisinde ilk kişisel sergisini açtı ve birçok yarışmalı sergiye katıldı.

2002 yılında 13’üncü Tekel Geleneksel Resim Yarışmasında Mansiyon, 2015’te Avustralya’da bulunan Gallipoli Memorial Kulübünün Türkiye işbirliği ile düzenlediği Çanakkale Resim yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Eser aynı zamanda Avustralya’da özel bir sanat müzesine kabul edildi.

Sanatçı, 2016 yılında, Eskişehir Valiliği’nin düzenlediği “Yunus Gibi”  temalı Yunus Emre Resim Yarışmasında da birincilik ödülü aldı.

2003’te Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Soyut Resimde İçerik ve Biçim” adlı yüksek lisans tez araştırmasını, 2011 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Çağdaş Soyut Sanatta Ontolojik Temeller” adlı doktora tezini tamamlayan sanatçı, çağdaş soyut sanatın ontolojik temellerini araştırdığı doktora çalışmasında, “Küresel Eksen Merkezli Çözümsel Hiyerarşik Yapı Sistemi” adıyla, soyut sanatın “ontolojik”  temellerini “bilimsel bir teori” olarak yazdı.

Kaynağının tamamı 25 yıllık birikimiyle sanatçının kendisine ait olan ve benzeri bulunmayan bu bilimsel teori; Dünya Sanat Literatürüne “Girebilecek Nitelikte Olup” Henüz Tanıtımı Yapılmamıştır.

Tasarım ve sanat alanındaki çalışmalarına Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde devam eden sanatçının, hakemli dergilerde sanat felsefesi, sanat ontolojisi, sanat ve tasarım eleştirisi ve “analitik tasarım teorileri” ile ilgili yayınlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor.

Sanatçı, 2014 yılından beri yapmakta olduğu “Textural Abstraction and Designing to Drawing”  dokusal soyutlama ve desen tasarımları adını verdiği yeni resim dizisini sanatseverlere sunmanın heyecanını yaşıyor. Resmin oluşumunu çok boyutlu bir tasarım problemi olarak ele alan sanatçı, soyutlama yöntemlerini analitik bir anlayışla kullanıyor. Resimlere verilen “Textural Abstraction and Designing to Drawing” ismi bir “kavram” olarak buradan geliyor.

Resme konu olan desen, soyutlanmış bir bütün içerisinde kimi zaman gerçek üstü, kimi zaman da bir takım yaratıcı geometrik oluşumlarla tasarlanırken, resim yüzeyinde olan tüm öğeler dokusal etkilerle çözülüp sürpriz değişimler meydana getirebiliyor. Sanatçının ifadesiyle; bir görüntünün resim olarak tanımlanabilecek özellikleri yakalayabilmesi, bu süreçlerin “kavram düzeyine” yaratıcı bir biçimde yönetilmesine doğrudan bağlıdır.

Sanatçı bu önemli yetiyi yönetebildiği ve doğru tercihler yaparak, resmi plastik özellikler taşıyan bir “görüntü tasarımı” haline getirebildiği sürece eserine değer katabiliyor. Özderin, bu ana sorun temelinde resim sanatını “salt resim”  olarak elde etmeyi ilke edinen sanatçılar arasında yer almaktadır.

Sanatçının tek amacı düşünceyi sanata, resim yoluyla çevirebilmektir. Bu yöntem bazen tersine işleyerek; sanatı “resim yoluyla düşünce”  haline getirebilmeyi de içermektedir.  Bu bağlamda konu veya amaç ne olursa olsun; bir eser gerçek anlamda “resimsel” olabilecek niteliklere mutlak suretle sahip olmalıdır.

Bu noktada, herhangi bir görüntünün boya ile olan ilişkisinde sonuç her zaman “resim”  olarak nitelenen bir özelliğe kavuşmaz, kavuşamaz.  Bu durumda, resmi “sanat eseri” yapan o sihirli  “aurayı” yakalayabilmek adeta zorunludur. Sanatçının yarattığı o büyülü fark, salt olarak bu ve benzeri değerleri eser üzerinde ortaya koyabilme hünerinde gizlidir.


SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ

5/12/2018

Trabzonlu Ressam Raif Kalyoncu, Sanko Sanat Galerisi’nde 8’inci kişisel resim sergisini açtı.

Sergisine ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kalyoncu, küçük yaşlardan itibaren resme ve resim dersine ilgisinin bulunduğunu söyledi.

Kalyoncu, “Beni resim bölümüne yönlendiren, dersimde çizdiğim resmi görüp beğenen dershane hocam olmuştur. 1991 yılında özel yetenek sınavını kazanarak Güzel Sanatlar Bölümü’ne girdim. 1995’te mezuniyet sonrası araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışmaya başladım” dedi.

“Ülkemiz güçlenecekse, kalkınacaksa bu sanatla olacaktır. Sanatta ne kadar ilerlersek ekonomimiz de o kadar yükselir” diyen Kalyoncu, şöyle konuştu:

“İnsan yaşadığı çevreden ve iklimden etkilenir.  Ben de yaşadığım çevredeki konuları kendi bakış açımla resmediyorum. Sanatçı çevresinden ve kültüründen beslenmelidir. Diğer taraftan bu durum evrensel boyuta taşındığı sürece önem kazanır.”

Tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle resim yaptığını vurgulayan Kalyoncu, “Konu olarak, yaşadığım bölgenin denizini, martısını, balıkçısını, takasını kısacası denize dair ne varsa izleyiciye kendi gözümden, kendi yorumumla, soyut somut sentezi yaparak renkli bir anlayışla aktarıyorum” ifadelerine yer verdi.

Resim yapmanın kendisi için yaşam tarzı ve kendisini ifade etme biçimi olduğunu anlatan Kalyoncu, Gazi Üniversitesi’nde aldığı eğitimin, sanata ve sanat eğitimine akademik bakış açısını daha da pekiştirdiğine dikkati çekti.”

Galerinin 14 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 230’un üzerinde sergi açıldığını anımsatan Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise Sanko Okulları’nın sergisine ortam olması için kurulan galerinin Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri haline geldiğini kaydetti.

Konuşmalardan sonra Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, Kalyoncu’ya hediye etti.

Sergi açılışına, Sanko Okulları Resim Öğretmeni Merve Çanakcı, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Hüseyin Yıldırım, Gaziantepli sanatçılar Zeynep Elbeyli, Remziye Oğan ve sanatseverler katıldı.

Kalyoncu’nun, 23 eserinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

RAİF KALYONCU
Trabzon’da 1971 yılında doğan Kalyoncu, 1995’te Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fatih Eğitim Fakültesi Resim–İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu, 2000 yılında KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalında Yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1995-2002 yılları arasında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan sanatçı, 2003 yılı itibariyle Doktora Eğitimi için Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsüne atandı ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında görevlendirildi.

2009 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında KTÜ. Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne dönerek bu bölümde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı. Aynı bölümde belli dönemlerde bölüm başkanlığı, anabilim dalı başkanlığı ve bölüm başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2015 yılında Doçent oldu. 2016’da anabilim dalı başkanlığına ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü müdür yardımcılığı görevine atandı. Sanatçı halen bu bölümde öğretim üyesi ve anabilim dalı başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ankara, Trabzon ve İstanbul’da kişisel 7 sergi açtı. Birçok fuar, festival, çalıştay, karma ve grup sergisine katılan sanatçının, ayrıca dört ayrı yarışmada ödül kazandı.


SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ

4/21/2018

Ankaralı Ressam Derya Yıldız, Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde “Turkuaz” temalı 15’inci kişisel resim sergisini açtı.

Sergi açılışında konuşan ressam Yıldız, Gaziantep’te sergisine ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi yönetimine ve Konukoğlu Ailesine çok teşekkür etti.

Ankara’daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Yıldız, birçok sanat fuarı, uluslararası sanat çalıştayları ve çok sayıda karma sergide yer aldığını ve yurtiçi ve yurtdışı özel koleksiyonlarda eserleri bulunduğunu kaydetti.

Resim yapmayı bir aşk biçimi olarak tanımlayan Yıldız, “Resim çizmeye, yollara tebeşir ile çocukken başladım. O süreçten itibaren resim ile iç içeyim. Serginin adı turkuaz, çünkü turkuaz beni en çok çeken renklerin başında geliyor. Türk mavisi olduğundan ve bize ait bir renk, bize ait çinilerden dolayı benim rengim. Bana sorsalar ne renksin diye ‘turkuazım’ derim” dedi.

RESİM YAPARKEN ÇOK ARAŞTIRIP EN UYGUN TEKNİĞİ BULUYORUM
Resim yaparken çok araştırıp en uygun tekniği bulup yaptığını ve her türlü malzemeyi kullandığını kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:

“Akrilik, suluboya, füzen (kömür kalem) renkli kalemler ve yağlıboyayla da bitiririm. 15’inci kişisel sergim. Karma sergilerimin sayısını hatırlamıyorum. Çok fazla. Şu anda Paris’te bir karma sergide eserlerim yer alıyor. Bu hayatta olmak istediğim, yerdeyim. Ait olduğum yer sanat. Evim, fırçam, resimlerim. Aidiyet duygusunu yaşadığım tek yer. Resim kısaca sanat.

Resimlerimde dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de modernleşmenin içinde kadının mutlaka var olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Kadın, tanrının yarattığı en güzel sanat eseridir. Çok estetik. O yüzden kadın figürleri çiziyorum. Kadının etkin fonksiyonu olmayan şehirlerin sadece boş beton bina ve sokaklardan oluşacağını ve ruhsuz olacağını anlatıyorum. Eserlerimde eski dönemlerden gelip bugüne ve buradan da geleceğe gidecek kadınların bu çizgi üzerindeki yürüyüşlerini vurguluyorum.”

Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ise “AVM olarak sanata ve sanatçıya destek veriyoruz. Sanat ve kültürel etkinliklerin artması için son olarak AVM’de Çiçek Festivali düzenleyeceğiz. Bu etkinliğe de tüm sanatseverleri bekliyoruz” diyerek doğaseverlere çağrı yaptı.   
 
İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat da 1990 Yılından bu yana sanat ile ilgilendiğinin altını çizerek, “Sanatçı değilim ama sanatı seviyorum ve destekliyorum. Sanatçı toplum adına, söylemek isteyip de söyleyemediklerimizi söyleyen kişilerdir” ifadelerini kullandı.

Galerinin 14 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 230’un üzerinde sergi açıldığına vurgu yapan Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduklarını ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

Konuşmalardan sonra İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını, sanatçı Derya Yıldız’a hediye etti.

Sergi açılışına, Sanko Sanat  Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Hüseyin Yıldırım, sanatçılar Şaban Pala ve Adil Ocak ile sanatseverler katıldı.

Yıldız’ın, tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle yaptığı 25 eserinden oluşan “Turkuaz” temalı sergisi, 11 Mayıs’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

DERYA YILDIZ
Ankara 1971 doğumlu olan sanatçı, Gazi Eğitim Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sanat çalışmalarının yanı sıra, Çankaya Başkent Halk Eğitim Merkezi’nde görsel sanatlar eğitmenliği yapan sanatçı, bugüne kadar 14 kişisel sergi açtı, sanat fuarları, uluslararası sanat çalıştayları ve birçok karma sergiye katıldı.

Son dönem eserlerinde ağırlıklı olarak, çeşitli enstrümanlarla betimlediği çağdaş kadını konu alan sanatçı, kadının, kendi varlık temelleri üzerine inşa ettiği, çağdaş yaşamı uyumla harmanlama kabiliyetini vurguluyor. Bu fikir altyapısına uygun olarak, lekelerin yanında sağlam bir fırça deseni, sanatçının imgelemindeki kadınsal armoni arayışını tuvalde biçimlendiriyor.

“Kadın renktir, ışıktır ve sestir. Resmimin fısıldayarak, bir kadın duyarlılığıyla mesajlar verebilmesi ayrı bir güzelliktir” diyen sanatçının, yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda eserleri bulunuyor.


ATİLLA ATAR’İN SANKO SANAT GALERİSİ’NDEKİ LİTOGRAFİ SERGİSİ

4/13/2018

Ressam Atilla Atar’ın, Sanko Sanat Galerisi’nde 30 Mart’ta açtığı kişisel litografi (baskıresim) sergisi büyük ilgi görüyor. Sergi, 20 Nisan’a kadar gezilebilecek.

Atar, 43 yıldır litografi sanatı çalıştığını, bu sergide çoğunu son dönemlerde yaptığı 35 renkli litografiyi sanatseverlerle paylaştığını söyledi.

Litografinin, zaman alan, uğraş gerektiren, çok karmaşık ama bir o kadar da zevkli bir teknik olduğunu belirten Atar, “Özgün baskıresim sergilerinin ülkemizde çoğalması, sanatseverler tarafından izlenmesi Türk resminin gelişimi açısından çok önemli" dedi.

Atar, Alois Senefelder tarafından 1796 yılında bir rastlantı sonucu bulunan ve uygulanan litografi tekniğinin, suyun ve yağın birbirini itmesi kuralına dayanarak gerçekleştirilen baskı yöntemi olduğuna dikkat çekti.,

LİTOGRAFİ TEKNİĞİ
Bu kurala göre sanatçının, yağlı kalem ya da yağlı mürekkeple oluşturduğu deseni ya da kompozisyonu toz reçine, talk pudrası, nitrik asit, Arap zamkı, su ve terebentinin kullanıldığı bir dizi işlemden sonra taş kalıp yüzeyine tespit ettiğini kaydeden Atar, şöyle devam etti:

“Litografi presinin kullanıldığı baskı aşamasında, sürekli ıslak tutulan taş kalıp yüzeyine merdane ile verilen baskı mürekkebi, salt desenin kapladığı yağlı alanlara tutunacak, yağsız ve ıslak alanlar ise temiz kalacaktır. Litografide, yapısında yüzde 94-98 oranında kireç karbonatı bulunan, 10-12 cm kalınlığında değişik boyutlarda taş kalıplar kullanılır. Kalıp yüzeyi, küçük gözenekli, yağa karşı duyarlı, doğal ve homojendir.

Yüksek baskıda oyulmayan, çukur baskıda oyulan alanların etkilenmesi söz konusu iken bu teknikte kalıbın tüm yüzeyi etkilenir. Bu özelliğinden ötürü litografi sanatçısı, taş kalıp yüzeyini, kâğıt üzerine desen çizer gibi, suluboya çalışır gibi kullanır. Yağlı kalem veya yağlı mürekkep duyarlı yüzeyi derinlemesine etkiler. Taş kalıp yüzeyinde yüksek veya çukur alanlar oluşmaz. Bu nedenle litografi bir düz baskı tekniğidir.

Litografi sanatı sanatçıya, sayısız çeşitleme olanakları ve zenginlikler sunar. Baskı kağıdına önceden belirlenen sayıda basılarak gerçekleştirilen litografiler sanatçı tarafından numaralandırılarak imzalanır, baskının tüm sayıları aynı değerde ve özgünlüktedir.”

LİTOGRAFİ ÇALIŞMA DİSİPLİNİME DAHA UYGUN
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde öğrenim görürken yüksek baskı tekniğinde baskı resimler yaptıklarını anlatan Atar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeterli donanım olmadığı için uygulayamadığımız diğer baskıresim tekniklerini gezdiğimiz sergilerden tanıyor, filmlerden izliyorduk. Litografi tekniğini ilk kez 1963 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Öğretici Filmler Merkezi’nde izlediğimde, uygulama yönteminin farklılığı, karmaşıklığı ve baskı aşaması çok ilgimi çekmişti. İlgi duyduğum bu tekniği, 1975 yılında Paris Ecole National Supérieure des Beaux Arts’da Litografi atölyesinde öğrendim. Orada diğer özgün baskıresmin tüm tekniklerini uygularken, litografinin çalışma tarzıma ve disiplinime daha uygun olduğunu gördüm. Baskıresim sanatçılarına baktığımızda da her sanatçının genellikle bir teknikte yoğunlaşarak yetkinleştiğini görüyoruz.

Sanatsal özgünlüğün baskının tüm aşamalarında devam etmesi de benim litografiyi yeğlememe neden oldu. Bu süreçte, çalışma ortamı, o an içinde bulunduğum ruh hali, imge, algı, bellek, imgelem gibi ussal süreçler, dış uyarılar gibi etkenlerle, renk, çizgi, doku, boşluk, doluluk gibi sanatsal değerlerle düşünen aklın ürününü gerçekleştirirken karşılaştığım sürprizlerden de heyecan duyuyorum. Ayrıca baskı sürecinde çalıştığım renk kalıpları zaman zaman yeni bir baskıresmin başlangıcını oluşturabiliyor. Oluşan bu yeni kompozisyonları değerlendirmekten de büyük keyif alıyorum. Böylelikle, gerçekleştirdiğim baskıresimlerim arasında devamlılık ve bütünlük meydana geliyor.”

Atar’ın sergisi, 20 Nisan 2018 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1944 yılında Trabzon Vakfıkebir’de doğan Atar, 1962 yılında Edirne Erkek İlköğretmen Okulundan, 1965 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. Paris Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts’da baskıresim dalında uzmanlık eğitimi gören sanatçı, 1986’da İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlik derecesi aldı.

Buca Eğitim Enstitüsü, Anadolu Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde çalışan sanatçı, Anadolu Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü ve Çağdaş Sanatlar Müzesi Müdürlüğü yaptı. Ülkemizin ilk Baskı Sanatları Bölümünü kuran Atar, 17 ödül aldı, birisi yurt dışında olmak üzere 30 kişisel sergi açtı.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda sanatsal etkinliğe katılan, yurtiçi ve yurtdışındaki koleksiyonlarda eserleri bulunan, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan sanatçı, halen İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde öğretim üyesi olarak yeni sanatçılar yetişmesine katkı sağlıyor.SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇILIŞI

11/28/2017

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇILIŞI
-HÜSEYİN ŞAHBUDAK: “RESİM YAPMAK, BOŞ İLE DOLUNUN İLİŞKİSİDİR”

Sivaslı Ressam Hüseyin Şahbudak, Sanko Sanat Galerisi’nde "Anadolu’dan İzler” adını verdiği 23’üncü kişisel resim sergisini açtı.

Sergi açılışında konuşan ressam Şahbudak, resimlerinde geometrik çizgiler kullandığını, ilk çağların çizgilerini modernize ettiğini söyledi.

Eski ve yeni tekniklerden büyük ölçüde yararlandığını ve resimlerinde ağırlıklı olarak hayvanları konu edindiğini belirten Şahbudak, “Bunların içinde atlar ve köpekler ön sırada yer alıyor. Atlara karşı ayrı bir ilgim var. Atların benim için ayrı bir yeri bulunuyor. At zarif ve estetik bir hayvandır. Eski dönemdeki at, bugünün arabası hatta uçağı durumundadır” dedi.

Resim yapmanın kendisi için var olma mücadelesi, yaşamın anlamı ve yaşama katlanabilme olduğuna dikkat çeken Şahbudak, “Resim aslında renktir, kurgudur, armonidir. Resim bir dengedir. Atmosferdir. Boş ile dolunun ilişkisidir. Bir felsefedir” diye konuştu.

ASLINDA AT BİR FİGÜRDÜR
Çalışmalarını Ankara'da bulunan atölyesinde sürdürdüğünü anlatan Şahbudak, şöyle devam etti:

“Eserlerimdeki atlar kimi yerde başını yem torbasına sokar, sırtında yerel motiflerle süslü heybe taşır ve çoğu zaman bir göz yanılmasını da beraberinde getirir. Resim sanatında konu seçenekleri, genellikle sanatçının kişisel tercihleri doğrultusunda biçimlenir. Yunan mitolojisinde Zeus’un bir kuğu kılığına girmesi gibi, benim resimlerimde de at, kendi içinde gizlediği bir insan suretine gönderme yapar. İzleyiciye atın temsil ettiği sevecenliğe ek olarak, bu temsilin de ötesinde ‘sıcak’ görünmesinin nedeni budur. Aslında buradaki at bir figürdür.

Az da olsa soğuk renklerle sıcak renkleri birleştiriyorum. Tuval üzerine akrilik ve yağlı boya tekniği kullanıyorum. Somut veriler içinde soyutlamaları gizliyorum. Hayvanların duruş biçimlerine, görüş ve düşüncelerimi katarak yeni duruşlar oluşturarak resmediyorum. Onları kendi algı dünyamda yorumluyorum. Koşar gibi yahut durur gibi  ya da düşünür gibi. Resimlerimi çocuk resimlerine yakın çiziyorum. Bu uğraşta çokça yol kat ettim.”

“Resimlerimi kimi zaman dingin, kimi zaman başkaldırı, kimi zaman durgunluk, kimi zaman da öfke içinde verdim. İnsanların, insanlaşamadığını yansıttım. Her zaman aydınlığı, sevgiyi, güzelliği, insanlığı öne çıkarmaya çalıştım” diyen Şahbudak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Varlıkları bir bütün olarak ele aldım ve işledim. İçsel, dışsal, akılsal ve beyinsel düşünüleri anlatmaya uğraştım. Buluşların, hizmetlerin, dayanışmaların bütün dünya varlıklarını yaşatmaya yönelik olmasını istedim. Her varlığın, her yaratığın dünyaya bir hizmet için geldiğini anlatmaya uğraştım. Bunlara sanat yoluyla daha kolay, daha çabuk varılacağına inandım ve tüm insanların sanatsever olmasını istedim.”

Galerinin 13 yıldır sanatçıların buluşma noktası olduğunu ve şimdiye kadar 200’ün üzerinde sergi açıldığını anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise Türkiye genelinde önemi bilinen bir galeri olduk ve bu anlamda çok mesafe kat ettiklerinin altını çizdi.

Sergi açılışına, Sanko Sanat  Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Park yetkilileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Konuşmalardan sonra, Gaziantepli sanatçı Remziye Oğan, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Hüseyin Şahbudak’a taktim etti.

Şahbudak’ın 20 eserinin yer aldığı sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde, 1 Aralık’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

HÜSEYİN ŞAHBUDAK
Sivas Divriği’de 1964 yılında dünyaya gelen Şahbudak, 1985 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu, 1990’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalında yüksek lisans yaptı.

Kişisel etkinliklerinin yanında çeşitli karma ve grup sergilerine de katıldı. Çalışmalarını Ankara’da özel atölyesinde sürdüren Şahbudak, 1987-2017 yılları arasında Ankara, İstanbul, Adana ve Mersin’de 22 kişisel sergi açtı.

Şahbudak, 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Gençlik Yılı Resim Yarışmasında Başarı Ödülü, 1986’da Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışmasında 3’üncülük Ödülü ve 1991 yılında Devlet Resim-Heykel Sergisinde Mansiyon ödülü aldı.


SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLEKSİYON SERGİSİ

6/13/2017

Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma noktası haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde, koleksiyon sergisi açıldı. Galeride sergi açan 22 ressamın eserleri, yaz döneminde sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi koleksiyon sergisinde, Mustafa Köseoğlu, Durmuş Ali Akça, Aynur Ocak Gündoğan, Siret Uyanık, Ahmet Türe, Ömer Faruk Yaltirik, Bülent Yavuz Yılmaz, Hacı Demirci, Sait Günel, Necati Seydi Ferahoğlu, Efgan Beyaz, Mete Sezgin, Galip Özgören, Hüseyin Yıldırım, Mustafa Altıntaş, Şefkat İşlegen, Turan Vardar, Celal Binzet, Müjgan Özkaya Yılmaz, Bedri Karayağmurlar, Muhammet Aliyev ve Erol Kılıç’ın eserleri yer alıyor.

Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, eserlerin sanatçıların sergilediği nadide eserlerden oluştuğuna dikkati çekerek, sanatseverlerle bu güzelliği paylaşmak istediklerini söyledi.


“1+1 SERAP VE MUSTAFA BULAT HEYKEL SERGİSİ” AÇILDI

4/13/2017

-“1+1 SERAP VE MUSTAFA BULAT HEYKEL SERGİSİ” AÇILDI
- PROF. DR. MUSTAFA BULAT: “EKONOMİSİ GELİŞMEYEN TOPLUMLARDA SANATIN GELİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL”
-SERAP BULAT: “ESERİN ÖZÜNÜ, YAPAN SANATÇININ ÜZERİNDE YAŞADIĞI COĞRAFYA BELİRLER”

Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Heykel Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bulat ile aynı bölümde Araştırma Görevlisi olan eşi Serap Bulat, Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkezi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde “1+1 Serap ve Mustafa Bulat Heykel Sergisi” isimli sergi açtı.

Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park Müdürü Niyazi Büyükaksu,  Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Sanat anlayışı ve heykellerine ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Mustafa Bulat,  ekonomisi gelişmeyen toplumlarda sanatın gelişmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Bulat, “Bir sanatçı ne kadar iyi yetiştirilirse yetiştirilsin eğer sanatını uygulama alanı ve olanağı bulamıyorsa, diğer ekonomileri gelişmiş ülkelerdeki gibi, o bölgede sanatsal bir gelişim de düşünülemez. Sanata arz talep olmadan, toplumların sanatçıları çoğalamaz ve sonuçta o dalın özgün, çağdaş ürünleri de ortaya konulamaz” dedi.

Plastik sanatlarının içinde, en zor ve en ağırının heykel sanatı olduğunu belirten Prof. Dr. Bulat, “Bu nedenle ülkemizde heykel sanatçısı sayısı, sanat tarihinin her döneminde diğer plastik sanat dallarına göre daha azdır. Bir de ülkemizin bu dalın gelişmesi için olumlu bir ortamının olmayışı, bizde heykeltıraş sayısını iyice azaltmıştır” diye konuştu.

ÇAĞDAŞLIĞINI BELİRLEMEDE SANATIN ROLÜ
Heykel yapmanın bir yaşama biçimi ve var oluş nedeni olduğunu anlatan Prof. Dr. Bulat, “Heykel yaşamımda çok önemli bir yere sahip. Heykel sanatı 3 boyutlu olmasından dolayı daha tatmin edici ve doyurucu.  Biz bir aileyiz. İki kişi olduğumuzdan dolayı 1+1 dedik. Bu iki göz, iki kalp, iki düşünce, bir erkek, bir dişi iki sanatçı 1+1” ifadelerini kullandı.

Sanatın kurumsallaşması adına 25 yıl mücadele verdiğini ve 25 yıl sonrasında heykelleri kabullendirebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Bulat, şöyle devam etti:

“Erzurum’da 30’un üzerinde açık eser var. Heykel sanatseverin bilinçaltında kalıyor. Sanata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Toplumların ve kentlerin çağdaşlığını belirlemede sanat çok önemli bir yer tutar. Eğer yaşadığınız kentin meydanlarında sanat eserleri yoksa o kentin çağdaşlığından söz etmek mümkün değildir.

Yeni eserler ortaya koyarken, içerisinde yaşadığımız toplumun olguları çok önemli bir yer tutar. Bir sanat yapıtını oluşturmada sanatçı sürekli halkla iç içedir. Sanatçı yaşadığı toplumun kültüründen beslenir, bundan dolayı, sanatçıyı içinde yaşadığı toplumdan ayrı düşünmek olanaksızdır. Bir sanatçı içinde bulunduğu toplumunun lokomotifi durumundadır. Ortaya konulan sanat yapıtlarının, alıcıyla daha organik bir etkileşime geçmesi gerekir. Yaptığımız heykellerin bir konusu, hikâyesi ve anlamı varsa onu araç olarak kullanabiliriz.

Üç boyutlu sanatınızla, hem para kazanabilir hem de toplumsal ve sınıfsal olarak manevi olarak kendinizi tatmin edebilirsiniz. Bu süreç de, sanatı bir araç olarak kullanarak, kendimizi ifade edebilmek neyi anlattığımı izleyiciye gösterebilme misyonuna sahip olduğunu düşünüyorum.”

Sempozyumlarda yaptığı serbest anıtsal çalışmaların kendisini çok mutlu ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Bulat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ulusal ve uluslararası sanatçılarla birlikte aynı mekanda çalışıp yapıtlar ortaya koymak, sanatçı ve asistanlarla, birikimleri paylaşmak, ülkemi temsil eden bir heykel sanatçı olarak beni son derece onurlandırmıştır. Sanat eğitimi, insanoğlunun estetik duygusunu geliştiren, çağının kültür düzeyini zenginleştirmesine katkıda bulunan, hayatı olumlu yönde geliştiren kutsal bir uğraştır.”

ESERİN ÖZÜNÜ, SANATÇININ ÜZERİNDE YAŞADIĞI COĞRAFYA BELİRLER
Sanatın bir etkileşim ve etki aracı olduğunu bildiren Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Serap Bulat ise heykelin, sanatın evrensel değerleriyle biçimine ulaşırken, özünü onu yapan sanatçının üzerinde yaşadığı coğrafyanın belirlediğini kaydetti.

“Yaşanılan coğrafya, üzerinde bulunulan toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel birikimlerinin bütünüdür. Doğal olarak bu coğrafyada yaşayan insanın da bütününe işaret eder” diyen Serap Bulat, şu görüşleri dile getirdi:

“Çalışmalarımda, tek renkli, tek bir biçimin tekrarı, hareket değişikliği ve birimler oluşturan simetrik düzenlemelerle bir araya getirilmiştir. Bu birim, doğada gördüğümüz her şeyin yapısında mevcut olan, birimlerin bütününü oluşturmaktadır.”

Sanko Sanat Galerisi’nin 2004 yılından bu yana sanatçı ve sanatseverlerin hizmetinde olduğunu vurgulayan Gaziantepli sanatçı Şaban Pala ise “3 boyutlu sanat resme göre daha zor. Heykelde yaşamı 3 boyutlu kavrayıp ve izah etmek çok daha zor. Sanko Sanat Galerisi’nde daha çok resim sergileri oldu. Galerimiz Gaziantep’in sanat alanında olmazsa olmazıdır. Heykel sanatçısı Prof. Dr. Mustafa Bulat’a ev sahipliği yaptığı için Sanko Ailesine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra, Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Pof. Dr. Mustafa Bulat’a hediye etti.

Prof. Dr. Mustafa Bulat’ın 35, Serap Bulat’ın 4’lü gruptan oluşan 4 eserinin yer aldığı Heykel Sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde 4 Mayıs’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

MUSTAFA BULAT
Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Heykel Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Mustafa Bulat, 1964 Aksaray Sarıyahşi doğumlu. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Heykel Ana Sanat Dalında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.

Sanatçı, 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Heykel Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlilik derslerini özel öğrenci olarak aldı ve Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Heykel Ana Sanat Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalında “Hellen Roma Roma Dönemi Yontu ve Kopya Teknikleri” konulu tez ile Doktora eğitimini tamamladı.

1998 yılında Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyeliğine atanan ve Heykel Bölüm Başkanı olan sanatçı, 1998-2002 yıllarında Atatürk Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü kurdu. Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini başlattı. Temel Eğitimi Bölümünü kurdu ve başkanlığına atandı. Temel Eğitimi Bölümü, Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı Başkanı oldu.

2009’da Doçent, 2014 yılında Profesör olan Sanatçı, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

SERAP BULAT
Ankara 1969 doğumlu olan Serap Bulat, 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, 1999’da Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Serap Bulat, Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapıyor.

“METE SEZGİN’İN 50’NCİ YILI” TEMALI KİŞİSEL SERGİSİ AÇILDI

3/24/2017

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Ana Sanat Dalı öğretim görevlisi Mete Sezgin, Sanko Sanat Galerisi’nde “Mete Sezgin’in 50’nci Yılı” temalı 20’nci kişisel sergisini açtı.

Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeleri Aslı Özen, Sanko Park AVM Pazarlama Yöneticisi Mine Simitçi, sanatçılar ve sanatseverler katıldığı açılışta konuşan Sezgin, 50 yıldır resim yaptığını ve bu süre zarfında binlerce öğrenciyi mezun ettiğini söyledi.

Bugüne kadar 150’den fazla grup ve karma sergiye katıldığını belirten Sezgin, “20’nci kişisel çalışmamda, akrilik tekniğiyle hazırladığım 20 eserim yer alıyor. Sanatımda 30 yılım bu sergimde yer alıyor diyebilirim” dedi.

“Resim benim mesleğimin ve işimin yanında beni ben yapandır” diyen Sezgin, resmi her zaman için iletişim aracı olarak düşündüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Her kesimden dikkatli gözler, resimlerimde rahatlıkla alabilecekleri pek çok şey bulabilir. Kodlanmış görsel şifreleri herkes çözebilir. Her zaman resmin temel değerlerinden kesinlikle ödün vermemekteyim. Renkse rengin uyumu ve armonisi, desense sağlamlığı ve orantısı kompozisyon, denge ve hiyerarşide resmin değerlerine kesinlikle özen gösterilmeli diye düşünüyorum.”

Baba tarafından Gaziantepli olduğunu ve 50’nci yılını özellikle baba toprağında değerlendirmek istediğini bildiren Sezgin, bu arzusunu yerine getirmesinde yardımcı olan ve ev sahipliği yapan Sanko Ailesine ve Galeri yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Genellikle kadın ağırlıklı tablolara imza attığını vurgulayan Sezgin “Resimlerimi İzmir’de hem özel atölyemde hem de evimde resim yapmak için tahsis ettiğim odamda yapıyorum. Resimlerimde çok fazla soyutlamalar yapmıyorum. Resimlerimi net vermeye çalışıyorum” diye konuştu.

Türkiye, Almanya ve Bulgaristan’daki özel ve resmi kurum koleksiyonlarında resimleri bulunduğunu anlatan Sezgin, kişisel sergilerin yerine karma ve grup sergilerini tercih ettiğine vurgu yaptı.

Sanko Sanat Galerisi’nin 13 yıldır sanatçıların hizmetinde olduğunu anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise okul sergisi olarak çıkılan yolda Türkiye genelinde bilinen bir galeriye dönüştüklerinin altını çizdi.

Konuşmalardan sonra, Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçı Mete Sezgin’e takdim etti.

Mete Sezgin’in, Sanko Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi, 13 Nisan 2017 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
Kütahya Tavşanlı’da 1 Mayıs 1948’de doğan sanatçı, 1965 yılında Ortaklar Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İki yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden 1970 yılında mezun olan sanatçı, 1978’e kadar liselerde öğretmenlik yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Ana Sanat Dalında 1978 yılında göreve başlayan sanatçı, 2012’de emekliye oldu ve halen çalışıyor.

Şimdiye kadar 19 kişisel sergi açan, 150’yi aşkın karma ve grup sergisine katılan sanatçı, pek çok ulusal ve uluslararası resim yarışmasında danışman ve jüri üyesi oldu, çalıştaylarda yer aldı.

Sezgin’in Türkiye, Almanya ve Bulgaristan’da özel ve resmi kurum koleksiyonlarında resimleri de bulunuyor.


Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi - Cebrailoğlu: “Resim Sanatını Kitlelere Sevdirenin Sanatçıdır”

3/2/2017 1

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ
-CEBRAİLOĞLU: “RESİM SANATINI KİTLELERE SEVDİRENİN SANATÇIDIR”
-“SANAT FELSEFE, FELSEFE SANATTIR. SANAT FENOMEN NİTELİĞİNDEDİR”

Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu,  bölgede sanatın ve sanatçının buluşma adresi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde 21’inci kişisel sergini açtı.

Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeleri Aslı Özen, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Gaziantepli sanatçı ve sanatseverlerle buluşmanın heyecanını yaşadığını belirten Doç. Dr. Cebrailoğlu, resim sanatını kitlelere sevdirenin sanatçı olduğunu söyledi.

Sergisine ev sahipliği yapan Sanko Ailesine ve Galeri yöneticilerine teşekkür eden Doç. Dr. Cebrailoğlu, eserlerinde sanatın felsefe, felsefenin sanat olduğu üzerine durduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Cebrailoğlu, sanatın, toplumların kültürel değişiminin ve gelişiminin en temel unsurlarından birisi olarak varlığını sürdürdüğünü bildirdi.

Sanatın özel bir diyalektiği olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Cebrailoğlu, “Felsefi kavramların sanatsal yansımalarını göreceksiniz. O açıdan değerlendirilmeli sergim. Eserlerimin ana teması diyalektik yaratım sürecindeki sanatçının karşılaşabileceği iç ve dış devinimler, özellikle de objeden subjeye, subjeden objeye giden yaratım sürecinin ifadeleridir” dedi.

SANATA BAKIŞ AÇISI
“Sanat, bireylerin ve toplumların varlık gösterdiği her alanda bir farkına varma durumu” diyen Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, bu anlamda sanatın şüphesiz bir fenomen niteliğinde olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Cebrailoğlu, gençlik yıllarında klasik batı resmi eğitimi paralelinde, köklerini halı ve kilim sanatından, nakışlardan alan 10 yılı aşkın bir süre, yoğun araştırmaya ve incelemelere dayanan irili ufaklı yüzlerce eskiz, kompozisyon, birim tekrarı eksenli çalışmalar yaptığını anımsattı.

Bu çalışmaların geleneği taklit etmekten öte, onu çağdaş sanat anlayışıyla yeniden üretmekten ibaret olduğunu belirten Doç. Dr. Cebrailoğlu, şöyle devam etti;

“Ardından bir 10 yıl daha doğu sanatının göz bebeği sayılan zengin minyatürler tutkum haline gelmiştir. Minyatür dilinin saf renkleri, ışık-gölge ve perspektiften arındırılmış biçimlendirme dili, kaynağını doğu mistisizminden, divan edebiyatından alan konuları, girift kompozisyon kurguları resimlerimin yapısal-plastik temellerini oluşturdu. Resimlerimin sanatsal ve felsefi yapısı bu kavramları bilmeden çözümlenemez.

Eserlerimi önce tuval üzerinde boyaları kuralsız ve fütursuz bir şekilde dağıtarak yapıyorum. Sıçratarak, akıtarak, karıştırarak ardından sanki bu entropiye, aşkla yani düzenle dur diyorum. Kendi dağıttıklarımı, sükunete, nizama, ahenge, birliğe çağırarak yeniden biçimlendiriyorum. Ardından kılı kırk yararcasına küçük dokunuşlar, ince ayarlamalarla bu süreci taçlandırıyorum.”

“Sanko Sanat Galerisi Türkiye’de bilinen bir galeri. Ben de böyle bir şans yakaladım” diyen Doç. Dr. Cebrailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir şehrin sanayisi ne kadar gelişirse gelişin sanatta yok ise bir sorun vardır demektir. Sanat toplumun kültürel gelişimini sağlar. Gözüken dünya ile değil kavranan dünya ile çalışmalarımın içeriği ve ana teması bu şekildedir. Resim yapmak benim için yaşam tarzı, algılama biçimi ve kendimi ifade etme eylemidir.”

Konuşmalardan sonra, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’na takdim etti.

Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’nun, Sanko Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi, 23 Mart tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
Azerbaycan Gence’de 1970 yılında dünyaya gelen Doç. Dr. Cebrailoğlu, 1992 yılında lisans eğitimini Bakü Devlet Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bitirdi. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde 1998’de yüksek lisansını, 2006 yılında doktorasını tamamlayan Doç. Dr. Cebrailoğlu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2006 yılında Yardımcı Doçent, 2012’de ise Doçent unvanı aldı.

Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Dünya Sanatlar Akademisi Üyesi olan Doç. Dr. Cebrailoğlu, 2010 yılında “I. International Mevlana Art Days-Konya”, 2011’de “I. International Science, Culture and Art Days-KTO Karatay University-Konya”, 2012 yılında “International Meeting of Turkish and Arabian Artists-KTO Karatay University-Konya ve 2012’de “II. International Science, Culture and Art Days-KTO Karatay University-Konya” etkinliklerinin küratörlüğünü üstlendi.

Yurtiçi ve yurtdışında 71 karma sergiye katılan Doç. Dr. Cebrailoğlu, 2008 yılında Prizren Kosova’da Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı Sanat Galerisi’nde ve aynı yıl Yunanistan Xanthi’de Orfeos 20 Sanat Galerisi ve 1992-2016 yılları arasında Konya, İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul’da 20 kişisel sergi açtı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KATI’ SERGİSİ

2/16/2017

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KATI’ SERGİSİ
-SANATÇI KANMAZ: “KATI’ SANATININ EN ÖNEMLİ MALZEMESİ SABIRDIR”

Kilisli katı’ sanatçısı Sinan Kanmaz, katı’ sanatının en önemli malzemesinin sabır olduğunu söyledi.

Kanmaz, bölgede sanatın ve sanatçının buluşma noktası haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde, katı’ sanatından oluşan 2’inci kişisel sergisini açtı.

Sergi açılışına İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Bülent Öztürk, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükkaksu, Müdür Yardımcısı Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Kat veya katı’ kelimesinin sözlükte “kesmek anlamına geldiğini belirten Kanmaz, katı’ sanatının ise kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi ve şekli oyup çıkartarak bir başka kağıt ya da deriye yapıştırmak suretiyle gerçekleştirilen bir süsleme sanatı olduğuna vurgu yaptı.

Katı’ sanatı ile ilgili doyurucu sayı ve nitelikte kaynağın olmadığını vurgulayan Kanmaz, “Sanat tarihçisi Celal Arseven, Filiz Çağman, Kemal Çığ ve Günsel Renda dışında 19’uncu yüzyılda kaybolan sanatı, tekrar ülkemize kazandıran Prof. Dr. Süheyl Ünver’dir” dedi.

Prof. Dr. Ünver’in, kaybolan katı’ sanatını ülkemizde ve yurtdışında araştırdığını, katı’ yapmayı öğrendiğini ve açtığı kurslarla sanatı bugünlere taşıyan öğrenciler yetiştirdiğini anlatan Kanmaz, “Bunlardan biri olan Gülbün Mesara’nın yazdığı ‘Türk Sanatında İnce Kağıt Oymacılığı (Katı’)’ adlı kitabı bugün Türk Kat'ı sanatı hakkında bilgi aktaran tek kitaptır” ifadelerini kullandı.

Katı’ sanatını diğer Türk sanatlarından farklı düşünmemek gerektiğine (Tezhip, Hat, Ebru, Sedef Kakmacılık, Cilt sanatı, Ahşap oyma) vurgu yapan Kanmaz, bu sanatların hepsinin birbirini tamamlayan sanatlar olduğunu bildirdi.

KATI’ SANATININ EN ÖNEMLİ MALZEMESİ SABIRDIR
Katı’ sanatının en önemli malzemesinin sabır olduğuna dikkati çeken Kanmaz, “Kat kelimesi Arapçada kesme anlamına gelir. Kökenleri oldukça eskiye dayanan geleneksel Osmanlı Tezhip sanatları içerisinde müstesna bir yer edinmiş olan katı’ sanatı, İslam öncesi Türk sanat yapıtları içerisinde de yerini almakla birlikte 16’ıncı yüzyıldan itibaren en parlak dönemlerini yaşamıştır” diye konuştu.

Katı’ sanatının 18’inci yüzyıldan itibaren unutulmaya başladığını ve kendisinin 15 yıldır bir ustası olmaksızın bu sanatı yeniden hak ettiği yere taşımak için çabaladığını ve eserler verdiğini bildiren Kanmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geleneksel tarz olan Hat ve Ebru sanatlarıyla birlikte sunulan çalışmaların dışında postmodernize etmeye çalıştığım özgün bir yaklaşım içeren çalışmalarım da bulunuyor. Bu sanatı yeniden canlandırabilmek, günümüz sanat dünyasında yeniden hak ettiği yere ulaşabilmesini sağlamak için yeni sanatçılar yetiştirmek istiyorum. Sergiler bu sanata olan ilgiyi sağlamakta önemli fırsat oluyor. Bu anlamda Sanko Sanat Galerisi yönetimine teşekkür ediyorum.”

Sanko Sanat Galerisi’nin 2004 yılında açıldığını anımsatan Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise her geçen gün galeriye olan talep ve ziyaretçinin arttığını kaydetti.

“Öyle ki, gelecek yılın sergi programı şimdiden hazır hale gelmiş durumda. Sanko Sanat Galerisi olarak sanatın ve sanatçının her daim yanındayız” diyen Köylüoğlu, Sinan Kanmaz’ın eserlerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Konuşmalardan sonra, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükkaksu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Sinan Kanmaz’a takdim etti.

Sanatçı Kanmaz’ın 44 eserinin yer aldığı katı’ sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde 2 Mart’a kadar her gün saat 10.00 - 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
Kilis 1973 doğumlu olan Sinan Kanmaz, işletme bölümü mezunu olup, 2003 yılından beri katı' (papercut) sanatıyla ilgili realist çalışmalar yapıyor. İlk sergisini 2013’te Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde açan Kanmaz, aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 17’nci Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Yarışması'na katıldı.

Katı' dalında sergilenmeye değer 7 eser arasında yer alan çalışmasıyla bakanlığın İstanbul ve Ankara'da düzenlediği sergilere katıldı.

Kendi içinde süren ve biraz da keşifvari bir yolculuğun sonunda bu sanatı bir süsleme sanatı olmaktan çıkartıp hep realist eserler üretmeye çalıştığını ifade eden Kanmaz, “Önce çiz, sonra kes, resim yaparken kalem yerine bıçak kullanarak. Sonunda fotografik illüzyonlar peşinde koşmaya başladım. Yıllardır ürettiklerimle karşınızdayım” diyerek, sanatının özetliyor.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLAJ SERGİSİ

1/12/2017

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLAJ SERGİSİ
-DÖRDÜNCÜ KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ AÇAN REMZİYE OĞAN:
-“TUVALLE KAVGAMIN SONUCUNDA, BU ESERLERE ULAŞIYORUM”

Gaziantepli ressam Remziye Oğan, Sanko Sanat Galerisi’nde kolaj çalışmalarından oluşan dördüncü kişisel resim sergisini açtı.

Sergi açılışına Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeleri Aslı Özen ve Akten Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükkaksu ve Müdür Yardımcısı Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Sergi açmasına fırsat verildiği için Sanko Ailesine ve Galeri yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Oğan, kolajın bir yüzey üzerine değişik malzemeleri keserek, yırtarak yapıştırılması ile meydana gelen bir resim tekniği olduğunu söyledi.

Türkiye’de kolaj tekniğini kullanan ressamlar arasında Burhan Doğançay’ın öne çıktığını belirten Oğan, “Kolaj tekniğini kullanan ve geliştiren dünyaca ünlü sanatçı Pablo Picasso ve George Braque'dur” dedi.

Tuval üzerine akrilik boya ve kolaj tekniğiyle çalıştığı 44 eserini sanatseverlerin beğenisine sunan Oğan, “Kolaj, üretme biçimi çok kolay olan görsel bir sanat dalı. Tanımlanmış, belirli kural ya da kalıpları yok. İçimizden nasıl geliyorsa, birbirleriyle ilgisiz görünen, değişik malzemelerden yapılmış, birçok nesneyi bir araya getirebiliriz” diye konuştu.

Oğan, birbirleriyle uyumsuz nesnelerle yeni düzenlemeler yapmanın ve bunların anlamlı ürünlere dönüşmesini sağlamanın, ilginç bir deneyim yaşanmasını sağlayacağına vurgu yaptı.

RENKLER İŞİN OLMAZSA OLMAZI
Toplumların ilerlemesinin sanat ve buluşla gerçekleşeceğine dikkati çeken Oğan, tek isteğinin toplumun sanatla kucaklaştığını görmek olduğunu bildirdi.

“Tasarımla bütünleşen ülkeler çağdaşlığı daha önce yakalayan ülkelerdir. Bizim ülkemizin de tasarıma önem verip bu konuda hızlanacağını umuyorum” diyen Oğan, şöyle devam etti:

“Bu konuda bazı çalışmalar yapılıyor ama yetersiz. Bu çabaların daha da çoğalarak ülkemizin kalkınmasına yardımcı olacağına inanıyorum. Öğrencilik yıllarımdan beri resim yapmayı yaşam biçimi olarak seçtim. Duygu ve düşüncelerimi tuvale dökmekte renk ve çizgiler bana yol gösterdi. Çalışmalarımda soyutlama ağır bastı. Soyut resimde kendimi daha özgür hissediyorum. İnsan doğa ortamında yaşadığı için dış dünyadan aldığı gerçekleri yadsıyamaz.

Resme hiçbir zaman konu belirleyerek başlamıyorum. Tuval üzerinde oynarken konu yavaş yavaş ileri aşamada belirmeye başlıyor. Bazen soyut ya da somut olarak yorumluyorum. Kolaj işin bir parçası. Atık kâğıtlarla önce yüzeyi ya da tuvali kaplayıp onun üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Bilinmeyenden bilinene doğru giden bu serüven beni en çok etkileyen yönüdür. Renkler işin olmazsa olmazı. Canlı renklerle duygularımı daha iyi anlattığıma inanıyorum.  Tuvalle kavgamın sonucunda, gördüğünüz bu eserlere ulaşıyorum.

Kolajın, birbiriyle uyumsuz nesnelerin bir araya getirilmesinden doğan çarpıcı bir etkisi var. Ayrıca kolaj insanların yeni anlamlar taşıyan eserler üretmesine olanak sağladığından, gerçekten çok büyüleyici bir yöntemdir. 1930’lu yıllarda gerçeküstü sanat akımının etkisinde çalışmalar yapan bazı kadın ressamlar çalışmalarında kolaj yöntemini kullandılar. 1950’li ve 1960’lı yıllarda bazı sanatçılar da kolajı bir eleştiri aracı olarak kullandılar.”

PROFESYONEL BİR GALERİ HALİNE GELDİK
Sanko Sanat Galerisi’nin yolculuğunun Özel Sanko Okulları’nın sergileri ile başladığını vurgulayan Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yolculuk, sanata ve sanatçıya katkısı olması için hayata geçirdiğimiz galerimizle yön buldu. Bu yolculuğa gerek yerel gerekse de ulusal birçok sergi ile devam ettik. Seçici Kurulu Üyesi Aslı Özen hocamızın da çok büyük katkıları var. Profesyonel galeri haline geldik. Öyle ki şimdiden önümüzdeki yılın sergi programı belirlenmiş durumda.  Galerimize her geçen gün artan ilgi, bunun ifadesidir. Hocamız Remziye Oğan da galerimizin müdavimlerindendir. Hocamızın galerimizde kendi sergisini açması bize büyük mutluluk yaşattı.”   

Konuşmalardan sonra, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Akten Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Remziye Ogan’a takdim etti.

Oğan’ın sergisi 26 Ocak’a kadar her gün 10:00 - 22:00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te, yükseköğrenimini 1970 yılında İzmir Eğitim Enstitüsü’nde tamamlayan sanatçı, Şeref Bigalı ve Turgut Pura gibi sanatçılarla çalışma olanağı buldu.

Şanlıurfa ve Gaziantep’te resim öğretmenliği yapan Oğan, emeklilik sonrasında özel okullarda görev aldı. Öğretmenliğin yanı sıra, sanat çalışmalarına devam eden Oğan, renkçi, soyut, kaligrafik çalışmalarla birlikte kolajla ilgilendi.

Kolaj çalışmalarını kendine göre yorumlayan Oğan, Gaziantep ve birçok şehirde karma sergilere katıldı, İzmir’de açılan DYO sergilerinde eserleri yer aldı.

Sanko Sanat Galerisi’nde 34 Sanatçı Sergi Açtı

5/29/2015

SANKO Sanat Galerisi’nde “3. Gaziantep Sanatçıları Karma Sergisi” açıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Durdu Yetkinşekerci, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat ve sanatseverlerin katıldığı sergi açılışında konuşan Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, “Sanko Sanat Galerisi, Gaziantep’te sanatsal etkinliklerin yapılmasına önemli bir fırsat yarattı. Burasının açılması sonrasında kentimizde düzenlenen resim, fotoğraf ve heykel sergisi sayısında çok önemli miktarda artış oldu” dedi.

Konuşmaların ardından açılan sergide, Aslı Özen, Ayhan Özer, Ayşegül Bakkaloğlu, Azmi Atilla, Bircan Ülkaç, Celal Alagöz, Elif Şenel, Emine Şahbaz, Gelengül Alkan, Gül Demir, Haney Çetinkaya, Hüseyin Yıldırım, İbrahim Yıldız, Kerim Kılıç, Meltem Elmacıoğlu, Merve Ölçer, Mizyal Karabiber, Muhammed Aliyev, Mustafa Bencan, Nida Çağlar, Nuray Coşkun, Nurten Kale, Öner Çağlar, Özer Çağlar, Özlem Çoşkun, Özlem Tanyeri, Remziye Oğan, Sema Fadıloğlu, Sevgi Çağlar, Şaban Pala, Şenel Benlier, Tuncay Çiçek, Yasemin Çağlar ve Zeynep Ece Nacaroğlu’nun eserleri yer aldı.

Sanko Sanat Galerisi’ndeki 34 ressamın eserlerinin yer aldığı sergi, 12 Haziran’a kadar gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi’nde Türk Koleksiyonu

5/20/2015

Eşinin görevi dolayısıyla Gaziantep’te yaşayan İtalyan sanatçı Laura Giusti, İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun kültür etkinliği kapsamında 18 Mayıs Pazartesi günü Sanko Sanat Galerisi’nde “Türk Koleksiyonu” temasıyla sergi açacak.

Giusti, Türk Koleksiyonunun, Gaziantep’te yaşadığı süreçte Türkiye’nin bu bölgesini çocuklarına anlatma fikrinden esinlenerek tasarlandığını kaydetti.

“Yaşamımızın bu yeni gerçekliğinin temsilini aktardığım ve aynı zamanda fantezi ve hayal gücü için boşluk ve özgürlük veren bu çalışmanın konusu çevremizdeki insanlar ve simalardı” diyen Giusti, şöyle devam etti:

“Betimleme tarzı olarak canlı renkler, doğrusal fakat belirgin şekillerin kullanıldığı resimler çocukların dikkatini ve ilgisini çekti. Sonunda hazırladığım kartpostallar günlük hayatta bizi çevreleyen durumlar ve karşılaştığımız insanları anlatan ideal ölçüye ulaştı. Ortaya, otuz adet karışık medya tekniğiyle hazırladığım çizimlerden oluşan Türk Koleksiyonu çıktı. İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun kültür etkinliği olarak gerçekleştirilecek sergi, Gaziantep’te yaşayan İtalyanlara daha az bilinen Türkiye’yi sunarken şehrin yerlilerine de bir yabancının gözünden şehir hayatını bir başka yoldan keşfetme şansı vermeyi hedefliyor.”

Giusti, sanatla ilişkisi hakkında da şunları söyledi:

“Sanatla ilk bağlantımdan bu yana hep sanatın farklı alanlarda dışa vurumuyla ilgili olarak araştırma yaptım. Hayvanların ve bitkilerin dünyasından alınan temalar manzaralarla ilgili anılarda kendine yer buldu. Ağaçlar, kuşlar, çiçekler, çimenler, balıklar ve insanlar sihirli bir ışığın halesiyle sarılı. Ben de çizimlerime bunları yansıtmak istedim.”

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosu Mehpare Şayan Kileci ise sergi ve ressam Laura Giusti’nin geçen yıl sonbaharda eşi ve çocuklarıyla ziyaretine geldiğinde hikayesinin kendisini çok etkilediğine vurgu yaptı.

Giusti’nin, eşinin işinden dolayı Gaziantep’e geldiğini anımsatan Kileci, “Laura eşine hem çocukların hem de kendisinin İtalya’daki düzenini bozmak istemediğini söyleyebilir, orada kalmayı tercih edebilirdi. Ancak aile birliğini sürdürebilmek adına cesurca bir kararla çocuklarıyla birlikte eşinin yanında yer almak istedi. Gaziantep’te yaşadığı süreyi de sanatçı kimliğinin bir yansıması olan bu güzel resimler yaparak değerlendirdi. Kendisini her açıdan kutluyorum” diye konuştu.

Laura Giusti’nin Sanko Sanat Galerisi’nde 18 Mayıs Pazartesi günü saat 18.00’de açılacak sergisi, 21 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi - Ressam Himmet Gümrah, 18. Kişisel Sergisini Açtı

4/21/2015

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ
-RESSAM HİMMET GÜMRAH, 18. KİŞİSEL SERGİSİNİ AÇTI

Ressam   Himmet   Gümrah,  18.  Kişisel  sergisini,  Gaziantep’te  sanatsal
etkinliklerin adresi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde açtı.

Gümrah,   sergi   açılışında   yaptığı  konuşmada,  doğada  bulunan  yabani
dikenlerin çiçeklerini resmettiğini söyledi.

Sergiye  katılan sanatçı ve sanatseverlere teşekkür eden Gümrah, “Öncelikle beni  davet ettikleri için Sanko Ailesine teşekkür ediyorum. Bu bana ikinci davetleri.  Birincisi  çalıştay,  ikincisi  ise bu sergi. 35 yıldır sanatın içerisindeyim.  Bu  sergimde  farklı  tekniklerde  doğadan objeler alınarak yapılmış resimler yer alıyor” dedi.

“Doğada   gördüğümüz   şehirde   göremediğimiz   yabani  dikenler.  Üzerine
bastığımızda aslında bize tepki olarak batıyorlar” diyen Gümrah, kendisinin
onları   “evselleştirdiğini”   ve  bu  yolla  evlere  girmesini  istediğini
kaydetti.

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat ise Gümrah’a, 35 yıllık birikimin  ürünü  olan  eserleri ile kendilerini buluşturduğu için teşekkür ederek,  “Eskiden  böyle  eserlerin  sergilenmesi için çok fazla yer yoktu.
Bizlere bu imkanları veren SANKO Sanat Galerisi kurucu ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların   ardından  Sanko  Sanat  Galerisi’nin  ilk  yöneticisi  Gülay
Karslıgil,   Sanko Holding’in sponsorluğunda bastırılan Gaziantep Arkeoloji
Müzesi’nin  bilimsel  yayını  Belkıs  Zeugma  ve  Mozaikleri isimli kitabı, Himmet Gümrah’ın istemi üzerine eşi Ayla Gümrah’a takdim etti.

Himmet  Gümrah’ın  sergisi,  8 Mayıs’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1957  Giresun  doğumlu  olan  Gümrah,  1976 -1981 yılları arasında İstanbul Devlet  Güzel  Sanatlar  Akademisi, Y. Resim Bölümü'nde eğitim gördü. 1983-
1994  yıllarında  Elazığ  Fırat  Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev
yapan   Gümrah,   "Sanatta   Yeterliliğini"   1989   yılında   Mimar  Sinan
Üniversitesi’nde  tamamladı.  1994-  2008  döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim  Fakültesi  Resim Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Gümrah, çalışmalarını Ankara Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde sürdürüyor.

İstanbul  Devlet  Güzel  Sanatlar  Akademisi  Mezunları  Derneği  ve Ankara Birleşmiş  Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan Gümrah, 1981-2014 yılları  arasında  3’ü  kuru pastel tekniğinde olmak üzere 17 kişisel sergi açtı. Başta Devlet Resim-Heykel sergileri, DYO ve Tekel yarışmalı sergileri olmak  üzere ulusal ve uluslararası  fuarlarda, çalıştaylarda, yarışmalı ve karma sergilerde eserleri sergilendi.

Gümrah,  14.  DYO  Resim  Yarışması’nda  mansiyon, 3. Ev Dekorasyon Dergisi
Resim   Yarışması’nda   başarı  ödülü,  Hakkari  İli  Amblem  Yarışması’nda
birincilik,  ikincilik  ve mansiyon ödülü, BP Oil “Genç Avrupalı Sanatçılar Yarışması” ve 9. Şefik Bursalı Resim Yarışması’nda başarı ödülü kazandı.

Müjgan Özkaya Yılmaz, Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi Açtı

3/31/2015


Ressam Müjgan Özkaya Yılmaz, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı  Yılmaz’ın  21  eserinin yer aldığı serginin açılışı, Sanko Tekstil Yönetim  Kurulu  Asistanı,  Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat
Köylüoğlu,   İl  Kültür  ve  Turizm  Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Sanko
Sanat  Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sergisine katılarak heyecanını paylaştıkları için konuklarına teşekkür eden Yılmaz, şunları söyledi:

‘’Gaziantep hem çok keyifli, hem çok gurur verici. Bu şehri çok sevdim. Hem insanı  hem  kültürel  değerleri  çok sıcak geldi. Eserlerim arasında yağlı boya  ve  akrilik  ağırlıklı,  figüratif,  doğadan  parçalarda  bulunan ama
genelde   insan   figürlerim   yer  alıyor.  Ben  izleyiciyi  şartlandırmak
istemiyorum. Eser ile izeyici baş başa kalmalı, çünkü herkeste farklı duygu ifade eder.’’

Daha sonra Aykanat, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı sanatçıya hediye etti.

SANATÇI
Buca  Eğitim  Fakültesi  Resim  Bölümü’nden 1971 yılında mezun olan sanatçı Yılmaz,  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.  Sanatçı 2003, 2004 ve 2005 yıllarında Hollanda’da, 2008 yılında ise  Bahreyn  National  Museum’da olmak üzere yurtdışında ve yurtiçinde çok sayıda kişisel sergi gerçekleştirdi.

İik  ödül  alan  ve  eserleri  Devlet  Resim,  DYO gibi ödüllü yarışmalarda
sergilenen   Yılmaz,   Uluslararası  Plastik  Sanatlar  Derneği,  Birleşmiş
Ressamlar  ve  Heykeltıraşlar  Derneği  ve  UNESCO  Femmes-Art Mediterranee üyesidir.

Sanatçı halen kendi atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Yılmaz’ın,  Sanko  Sanat  Galerisi’nde açılan sergisi, 17 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Sanatçı Şefkat İşlegen, Sanko Sanat Galerisi’nde Değiş/İmler Temalı Resim Sergisi Açtı

3/9/2015 1

Ressam  Şefkat  İşlegen,  Sanko  Sanat  Galerisi’nde  “Değiş/imler”  temalı kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçının  genelde  siyah  ve tonlarıyla hazırlanan 41 eserinin yer aldığı serginin  açılışı,  Sanko  Sanat  Galerisi  Yürütme  Kurulu  Üyeleri, Sanko Tekstil  Yönetim  Kurulu  Asistanı  Murat  Köylüoğlu ve Özel Sanko Okulları Genel  Müdür  Yardımcısı  Sevim  Karakaş, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Birbirinden değerli sanatçıları Sanko Sanat Galerisi’nde ağırlamaktan mutlu olduklarını  belirten  Murat  Köylüoğlu,  ‘’Her  sergi açılışımızda değişik çalışmalarla  karşı karşıya geliyoruz. Bu güzel eserleri toplumla bir araya getirmek,  gençlere  örnek  olarak kendi içlerindeki sanat sevgisini ortaya çıkarmak dileğindeyiz’’ diye konuştu.

Gaziantep’e  bu  ilk  kez  geldiğini  ve  gördükleri  karşısında çok memnun olduğunu  kaydeden sanatçı Şefkat İşlegen de Sanko Ailesi’ne ve Sanko Sanat Galerisi yetkililerine kendisine bu fırsatı verdikleri için teşekkür etti.

Linol  baskı  ve  tuval  üzerine  akrilik  tekniğinde hazırlanan sergisinde hayatın  yıpratıcı, yorucu, hızlı temposundan uzaklaşmayı “değiş/imler” adı altında bulmaya çalıştığını anlatan İşlegen, şunları söyledi:

“Serginin konusundan birisi; Mısır tanrılarının yaşam anahtarları… Herkesin yaşam  anahtarı  vardır,  bu  para,  sevgi,  güç  olabilir.  Ama  biz Mısır firavunları  gibi  davranmayıp,  yaşam  anahtarlarımızı paylaşalım. Dünyada sadece  bu  önemli.  Diğer  konum  ise  ‘göz dinler’. Göz her zaman görmez; ritmi,  resim  değerlerini  dinler.  Ve  siz resme baktığınızda anılarınızı görürsünüz.”

‘’RESİM YAPMAK, YAŞAM BİÇİMİDİR’’
“Benim için resim yapmak bir düşünme, yaratma etkinliğidir. Bu aynı zamanda
bir   yaşama  biçimidir”  diyen  İşlegen,  yaratarak,  düşünerek,  üreterek
yaşamanın,  kendisini  ve  çevresini daha anlamlı kılmanın yollarından biri olduğunu ifade etti.

Yaratılan  objelerin  doğadan  alınsın  veya  alınmasın  öncelikle anlatmak istediklerini  dile  getirmeleri gerektiğine vurgu yapan İşlegen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resim   yapmayı,   öncelikle   düşünsel  bir  etkinlik  ve  dile  getirmek
istediklerimin  bir  göstergesi  olarak  tanımlıyorum.  Resimde biçimler ve renkler teknik ne olursa olsun önemli değildir. Yalnızca sonuç önemlidir.

Her  çalışma  izleyicinin  ilgisini  çekmeyebilir.  Sanatçının  sunduğu  ve iletmek  istediği  anlamda  bütünlük  kazandırması  önemli.  Resim  yapmayı duygularımla ilgili bir eylem olarak görüyorum. Bir anlamda da resim yapmak sorun yaratmaktır ve onlara her resimde çözüm bulabilme çabasıdır.”

Konuşmaların  ardından  Sanko  Sanat  Galerisi  Seçici  Kurul  Üyesi  Akten
Köylüoğlu,   Sanko   Holding   sponsorluğunda  bastırılan  ‘’Belkıs  Zeugma
Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı ressam Şefkat İşlegen’e hediye etti.

SANATÇI
Şefkat  İşlegen  İzmir'de  doğdu.  1978 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi Resim  (Grafik)  Bölümü’nden  mezun  oldu.  1996  yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

Sanatçı,   özgün   grafik   baskı   çalışmalarında  genelde  linolü  tercih
etmektedir.  Mono  print  tarzında soyut çalışmalara  da yer veren sanatçı, bugüne  kadar  yurt  içinde  45  kişisel  sergi açtı, uluslararası 32 sanat semozyumuna katılarak Türkiye’yi temsil etti.

Yurt  içi  ve  yurt  dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının, 2010
yılında   katıldığı   Bejning  Bienali’nde  (Çin  Halk  Cumhuriyeti)  eseri
sergilenmeye  değer  görüldü.  Kanal  Ege  televizyonunda  3  yıl RENKAHENK programının  yapımcılığı  ve  sunuculuğunu  üstlenen,  Uluslararası Plastik Sanatçılar  ve Birleşmiş Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçı çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Sanatçı  1998-2012  yılları  arasında  Paris  (Fransa), Bremen, Essen, Köln (Almanya),  Gent  (Belçika),  Floransa  (İtalya),  Stockholm (İsveç), Tokyo
(Japonya),   New  York,   Los  Angeles,  Manhattan,  Miami  (ABD),  Prizren
(Kosova), Tiran (Arnavutluk) ve Nahcevan’da sergi açtı.

1998  –  2009  yılları  arasında çeşitli kurumlardan 7 ödül alan İşlegen’in
Sanko   Sanat   Galerisi’nde   açılan   sergisi,  27  Mart  tarihine  kadar
gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi Açılışı

2/16/2015

Ressam  Hüseyin  Yıldırım,   Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi
açtı.

Sanatçının  29  eserinin  yer  aldığı  serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Selami  Aydın,  İl  Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Sanko Sanat  Galerisi  Yürütme  Kurulu  Üyesi  ve  Sanko  Tekstil  Yönetim Kurulu Asistanı Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Yıllardır   leke   usulüyle,  renk  ağırlıklı  doğal  soyutlamalar  üzerine
çalıştığını   belirten  Sanatçı  Hüseyin  Yıldırım,  bugün  sanatseverlerle
buluşan  dördüncü  kişisel  sergisinde  2013-2014 yılı çalışmaları dahil 29 eserinin yer aldığını ifade etti.

Tuval  üzerine yağlıboya resim yaptığını, deniz konulu peyzaj soyutlamaları çalıştığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

‘’Her  zaman  rengin  büyüsünün  peşinde  koştum.  Hala  da  koşmaya  devam ediyorum.  Bu  sergimde yer alan resimlerimde de renklilik, dışavurumcu bir tarzda  devam ediyor. Konum ise deniz peyzajları. Önümüzdeki yıllarda da bu konsepti  sürdürmeyi  düşünüyorum.  Yeni  projelerim  var.  Yeni  teknikler geliştiriyorum, daha da zenginleştiriyorum.’’

Sanatçıyı  tebrik  eden  Kaymakam  Selami Aydın da konuşmasında, sanatın ne kadar  canlı tutulursa gelecek nesillere miras bırakma adına o kadar önemli olduğunu, bunun da sanatçıya verilen değerden geçtiğini söyledi.

SANATÇI
1972  yılında Anamur’da doğan Yıldırım, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu.

Bugüne kadar 20’den fazla ulusal yarışmalı sergide, sergileme aldı. Üç ödül kazandı.  Deniz  Kuvvetleri  Komutanlığı,  Anıtkabir,  bazı  banka  ve özel
koleksiyonlarda   resimleri  bulunan  sanatçının,  çalışmalarında  lekesel,
renkçi ve dışavurumcu bir üslup dikkati çekiyor.

Birleşmiş  Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Üyesi olan Hüseyin Yıldırım,
halen   Gaziantep   Ticaret   Odası  Güzel  Sanatlar  Lisesi’nde  ve  kendi
atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Eskişehir  Devlet  Güzel Sanatlar Galerisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat  Kutlar  Sanat  Galerisi  ve Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel sergiler açan  ressam  Hüseyin Yıldırım, 1995-2014 yılları arasında İstanbul, Adana, Ankara,  Nevşehir  ve  Çorlu’da  birçok  seçme  yarışmalı sergiler ve karma sergilerin yanı sıra, uluslararası sergilere katıldı.

Sanatçı  Yıldırım,  1996  yılında  Anıtkabir  Derneği tarafından düzenlenen ‘’Ulusal  Cumhuriyetimiz  ve  Atatürk’’ konulu resim yarışmasında 3’üncülük
ödülü   aldı.   Ayrıca,   Gaziantep   Öğretmenevi’nin  kültür  etkinlikleri
kapsamında  yapılan resim yarışmasında 3’üncülük ve Eskişehir’de düzenlenen ‘’Yunus Emre Resim Yarışması’’nda mansiyon ödülü bulunuyor.

Yıldırım’ın,  Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde  açılan  sergisi,  6 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Fas Fotoğrafları Sergisi

1/26/2015

Fotoğrafçı  Ömer  Doğan’ın, Fas’ın doğal güzellikleri ve kültürünü yansıtan karalerden  oluşan  ‘’Fas  Fotoğrafları Sergisi’’, Sanko Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sanatçının  35 fotoğrafının yer aldığı serginin açılışı, Sanko Üniversitesi Rektörü  Prof.  Dr.  Ahmet  Sınav,  eski Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz Büyükşehir  Belediye  Başkan Vekili Osman Toprak, Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi  Büyükaksu ve Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Tekstil Yönetim Kurulu Asistanı, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Serginin  açılışına  eşiyle  birlikte  yöresel kıyafet giyerek katılan Ömer Doğan,  fotoğraflarında,  sanatın  biçim  içerik  ve  estetik değerlerinden yararlandığını  ifade ederek, Ancak, fotografın bir sanat dalı değil, belge olduğunu düşünüyorum” dedi.

Doğan,  fotoğraf  çekmeye  duyduğu  sevgisini ‘’Fotoğraf benim için aştır’’
sözleriyle dile getirdi.

Beraber gittikleri ükelerde eşinin çektiği fotoğraflarla ilgili bilgi veren Anette  Doğan  ise Fas’ın çok güzel bir ülke olduğunu ve Türkiye ile benzer birçok  ortak  noktası  olduğunu  belirtti. Faslı insanlarla tanışma imkanı bulduğunu  ve  onların  Türkleri çok sevdiğini anlatan Doğan, ‘’Bu ülkedeki izlenimlerimizi fotoğraflarla sizlere aktarmak istedik’’ diye konuştu.

Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek de galeride  185.  sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederek,  Ömer Doğan’a  bu güzel çalışmalarını sanatseverlerle paylaştıkları için teşekkür etti.

Daha  sonra  Yaşar  Ağyüz ve Ahmet Sınav, sanatçıya ve eşine, Sanko Holding sponsorluğunda  bastırılan  ‘’Belkıs  Zeugma  Mozaikleri’’  isimli bilimsel kitabı hediye etti.

SANATÇI
Gaziantep  1964  doğumlu olan Ömer Doğan, Gaziantep Lisesi’nde seçmeli ders olarak fotoğrafçılık eğitimi aldı.

2000   yılından   bu   yana   profesyonel  fotoğrafçılık  Yapan  ve  Kültür
Üniversitesi  Sinema İşliği’nde yönetmen dersi alan Doğan, 4 adet kısa film çekti ve kısa film senaryoları yazıyor.

Strata   Davranış   Bilimleri   Bireysel   Gelişim   Eğitimi   ve   Marmara
Üniversitesi’nde  Zaman Yönetimi Üzerine Fikir Üretimleri dersi alan Doğan,
Kültür   ve  Turizm  Bakanlığı  ve  DPT’nin  desteği  ile  gerçekleştirilen
Türkiye-Suriye İşbirliği Projesi’nde fotoğrafçı olarak çalıştı.

THY  Skylife,  Onurair magazin dergilerine destinasyon projeleri hazırlayan Doğan,  AB  ülkelerinde  yayınlanan  haftalık  gazete ve dergilere belgesel fotograf çekiyor.

Reklam - Tanıtım filmleri de çeken Doğan, BOFSAD üyesidir.

Doğan’ın  sergisi,  Sanko  Sanat  Galerisi’nde 13 Şubat’a kadar hergün saat
10.00-22.00 arasında gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi’nde Yılın İlk Sergisi

1/12/2015

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE YILIN İLK SERGİSİ -GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KARMA RESİM SERGİSİ AÇTI

Açıldığı  günden  bu  yana  birçok  sanatsal  ve  kültürel  etkinliklere ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi’nde, yeni yılın ilk resim sergisi açıldı.

Gaziantep   Üniversitesi   Güzel  Sanatlar  Fakültesi  Öğretim  Üyeleri’nin
eserlerinin  yer aldığı karma resim sergisinin açılışını yapan Rektör Prof.
Dr.  Yavuz  Coşkun,  Sanko Sanat Galerisi’nin kentte sanatsal etkinliklerin gelişmesine katkı sağladığını söyledi.

Karma  resim  sergisinde,  öğretim  üyeleri  Elif  Şenel,  İbrahim  Yıldız, Muhammet  Aliyev,  Nuray  Coşkun,  Özlem  Coşkun,  Taylan  Çetin ve Tunçalp Çiçek’in eserleri yer alıyor.

Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 23 Ocak 2015 tarihinde kadar her gün
10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Ressam Celal Binzet 26. Kişisel Sergisini Sanko Sanat Galerisi’nde Açtı

12/16/2014

Ressam Celal Binzet,  26. kişisel resim sergisini Sanko Sanat Galerisi’nde açtı.

Ressam  Binzet’in  32  eserinin  yer  aldığı serginin açılışı, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi ve Sanko Tekstil Yönetim Kurulu Asistanı Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, sanatçının ağabeyi Adıyamanlı duayen gazeteci  Fadıl  Binzet, yeğeni Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü Başkanı Ferit Binzet ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Gaziantep’te  sergi açtığı için sanatçıya teşekkürlerini sunan İl Kültür ve Turizm  Müdür Yardımcısı Aykanat, sanatın çok zor şartlarda büyük özveriyle yapıldığını, bu nedenle kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep  kültür  sanat  hayatının  bu  seviyeye  gelmesinin ardında büyük emekler  ve  girişimler  bulunduğunu belirten Aykanat, ‘’Şehrimiz sanayi ve ticaretiyle, yemek kültürüyle belli bir noktaya gelmiş. Sanat adına çabalar daha  fazla  olmalı  ki, sanayi ve ticaretinin yanı sıra sanatıyla da marka şehir olarak anılmalı’’ dedi.

Sanatçı Celal Binzet ve eşine hitaben ‘’Bizi onurlandırdınız, hoşgeldiniz’’
diyen  Murat Köylüoğlu da Sanko Sanat Galerisi’nin 10. Yılını doldurduğunu, okul  sergisi ile yola çıktığını ve ardından birçok sanatçının sergisine ev sahipliği yaptığını anlattı.

Köylüoğlu,  ‘’Bu  bizim  için  hem  onur  hem  de  görev  gibi oldu. Zevkle yapıyoruz. Sanatı, yaşayan bir varlık gibi her daim canlı tutmalıyız. Bunun için  eğitim  kurumları  önemli rol üstleniyor. Galeri olarak, gençlerimize örnek teşkil edebilmek bizim için en büyük mutluluk’’ şeklinde konuştu.

-‘’ANADOLU’DA SANAT YAŞAMA GEÇİYOR’’-
Sanko  Sanat Galerisi ve Sanko eğitim kurumlarını teşekkür ederek sözlerine başlayan  Celal  Binzet  ise  sanatın  önemine  işaret  ederken, Anadolu’da sanatın  yaygınlaşarak  yaşama  geçirilmesinde  Sanko  Ailesi’nin yapıcı ve olumlu yaklaşımlarını izlediğine dikkati çekti.

Binzet,   4  yıl  önce  kendisinin  Sanko  Sanat  Galerisi’nde  ‘’Ressamlar
Buluşması Çalıştayı’’na katıldığını anımsattı.

‘’Gezdiğim  yerlerde  gördüklerimi  kağıda  aktarıyorum,  eskiz çalışmasını
yaptıktan   sonra   atölyede  resimlere  dönüştürüyorum’’  diyerek  çalışma
tekniğinden  bahseden  ressam  Binzet,  bir resmin herkeste farklı duygular uyandırabileceğine işaret etti.

Binzet,  ‘’Resimler,  izlemek  içindir.  Herkese  ayrı  şeyler hissettirir.
Herkes  kendi yorumunu kendi yapmalıdır’’ diyerek, resme bakış açısını dile getirdi.
Konuşmaların ardından sanatçı Akten Köylüoğlu, ressam Celal Binzet’e, Sanko Holding  sponsorluğunda  bastırılan  ‘’Belkıs  Zeugma  Mozaikleri’’  isimli bilimsel kitabı hediye etti.

Binzet’in, Sanko Sanat Galerisi’nde  açılan sergisi, 2 Ocak 2015 tarihine kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında davetiyesiz gezilebilecek.

SANATÇI
Geçmiş  yıllarda Sanko Sanat Galerisi Ressamlar Buluşması çalıştaylarına da katılan  Binzet,  1949  yılında  Adıyaman’da  doğdu.  1971’de  Gazi  Eğitim Enstitüsü  Resim-İş  Bölümü'nü tamamlayan sanatçı, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi  Enstitüsü'nü  “Kent  ve  Plastik  Sanatlar”  konulu mastır teziyle bitirdi.

1983  yılında  Gazi Üniversitesi'nde lisans tamamlama programına devam eden Binzet,  Film-Radyo  ve  Televizyon  ile Eğitim Merkezi'nde grafiker olarak görev  yaptığı süre içinde televizyonun eğitim kuşağı ile ilgili çalışmalar dışında  film  şeridi  grafik  tasarımlar  ve  karikatür gibi değişik işler gerçekleştirdi.

Binzet,  söz  konusu dönemde bir karikatürüyle birincilik, bir diğeriyle de Karikatürcüler  Derneği  Özel  Ödülünü aldı. 1996 -1998 döneminde Birleşmiş Ressamlar  ve  Heykeltıraşlar  Derneği  Yönetim  Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen  Binzet,  Gazi Üniversitesi’nde 1998-2002 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Sanatçının  başta  Devlet Resim ve Heykel Sergisi olmak üzere katıldığı çok sayıda  grup ve karma sergisi bulunuyor. Bugüne değin 25 kişisel sergi açan Binzet,  2010  yılında  Eskişehir  Anadolu  ve  Giresun  Üniversiteleri ile Gaziantep, Bartın ve Karadeniz Ereğli çalıştaylarında yer aldı.

Çağdaş   Sanatlar  Vakfı  kurucu  üyelerinden  olan  Binzet'in  yurtdışında
İngiltere,  Meksika,  İsveç  ve  Fransa'da;  yurtiçinde  Kültür  ve  Turizm Bakanlığı,  Ankara  Devlet  Resim Heykel Müzesi, Merkez Bankası, Şekerbank, Emlakbank,  Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, Türk-İngiliz Kültür Derneği,
Gazi   Müzesi,  Çorum  Kent  Müzesi,  Anadolu  ve  Giresun  Üniversiteleri,
Gaziantep  Sanko Holding gibi resmî kurum ve kuruluşlar ile çok sayıda özel koleksiyonda yapıtları bulunmaktadır.

Radyo  ve  televizyonda  kendi  alanıyla  ilgili  programların  yapımını da
üstlenen   sanatçının,   sanat  sorunlarını  ele  alıp  değişik  yönleriyle
irdelediği çok sayıda inceleme yazısı gazete ve dergilerde yayımlandı.

 

Ressam Galip Özgören, Sanko Sanat Galerisi’nde Kişisel Resim Sergisi Açtı.

11/22/2014

Sanatçının  26  eserinin  yer  aldığı  serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Selami  Aydın,  İl  Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi ve  Sanko  Tekstil  Yönetim  Kurulu  Asistanı  Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi  Seçili  Kurul  Üyesi  Aslı  Özen  ve  sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Mustafa  Kemal  Atatürk’ün  ‘’Sanatsız  kalan  milletin hayat damarlarından birisi  kopmuş  demektir’’  sözleriyle konuşmasına başlayan Kaymakam Aydın, sanatın  ne  kadar  canlı tutulursa gelecek nesillere miras bırakma adına o kadar  önemli  olduğunu,  bunun  da  sanatçıya  verilen  değerden geçtiğini söyledi.

Gaziantep’te  göreve  başlayalı  iki  ay olduğunu, şehrin sanat ve kültürel hayatı,  sosyal  yaşamla  ilgili  izlenimlerinin  olumlu  olduğunu belirten Aydın,  ‘’Burada  huzur  ve  mutluluk  var.  Sergi de bunun yansımalarından birisidir Sanatçımıza teşekkür ederim’’ dedi.

Gaziantep  doğumlu  olan ressam Galip Özgören de konuşmasında,  uzun yıllar sonra  bu  sergi  açılışı  dolayısıyla memleketine gelmekten mutlu olduğunu ifade etti.

Uzun  yıllar  reklamcılık,  grafikerlik yaptığını ama resimden hiçbir zaman kopamadığını  anlatan  Özgören,  ‘’2004 yılından sonra resme biraz daha hız verdim,  220’ün  üzerinde  resim  yaptım.  Sanat  vesilesiyle  Gaziantep’te bulunmaktan onur duyuyorum’’ diye konuştu.

Özgören,  resim  tekniği  hakkında  bilgi verirken canlı renkler kullanmayı sevdiğini,  insan  unsurunu  tabiatla  birleştirip  realist  çalışmaya özen gösterdiğini kaydetti.
Konuşmaların    ardından    Kaymakam   Aydın,   sanatçıya   Sanko   Holding
sponsorluğunda  bastırılan  ‘’Belkıs  Zeugma  Mozaikleri’’  isimli bilimsel kitabı hediye etti.

SANATÇI
Gaziantep’te  1948  yılında  doğan  sanatçı  Özgören, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar  Akademisi  (Mimar  Sinan  Üniversitesi) Grafik Sanatlar Bölümü’nü bitirdi.

Öğrencilik  yıllarından  başlayarak  17 yıl süreyle uluslararası bir reklam ajansında grafik sanatçısı olarak çalışan Özgören, aynı zamanda bu yıllarda grafik yönelimli resim çalışmalarına da başladı.

Sanatçı  çalışma  hayatının  ileri  bir  safhasında  İstanbul  Üniversitesi İşletme  Fakültesi’nde  MBA  derecesini  aldı.  Kurmuş olduğu Nicetomeetyou Advertising  Reklam  Ajansı’nın  sahibi  ve yöneticisi olarak 16 yıl reklam sektörüne girişimci olarak hizmet verdi.

Sanatçı  halen, Nicetomeetyo Advertising and Management Consultancy kimliği ile proje bazında reklamcılık ve yönetim danışmanlığı da yapmaktadır.

Son  yıllarda  resim  çalışmalarına  ağırlık  veren sanatçı, çalışmalarında
‘’insan’’   unsurunu   öne  çıkarmayı  tercih  ederken,  mekan  olarak  ise
İstanbul’un hemen her köşesini kullanmayı hedefliyor.

2013  Innsbruck Avusturya Art Fair’e de katılan sanatçı, fuarda üç yapıtını sergiledi.

Özgören’in,   Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat
Galerisi’nde  açılacak  sergisi,  12  Aralık’a  kadar  her  gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi Açılışı

11/3/2014

Ressam Necla Çankaya,  Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçının 33 eserinin bulunduğu serginin açılışı, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Sanat Galerisi Seçili Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Sanatçıyı tebrik ederek başarılarının devamını dileyen Taner Neng, ‘’Yeni bir sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Sergimizi gezen ziyaretçilerimiz her geçen gün artıyor’’ diye konuştu.

Gaziantep’e gelmekten ve sergi açmaktan mutlu olduğunu dile getiren ressam Necla Çankaya ise çalışmaları hakkında bilgi verirken, farklı bir teknikle çalıştığını, Uzakdoğu sanatı kültüründen yararlandığını belirtti. 

Çalışmasında kullandığı bu tekniğin bizim kültürümüzdeki ‘’yazmacılık’’ ile benzediğini, ancak farklı malzemeler kullanıldığını anlatan Çankaya, ‘’O çalışmalarımızdan küçük küçük örnekleri bugün sizlerle paylaşıyorum. Herkes kendi çapında iddialıdır, ben de eserlerimi yaparken elimden gelen gayreti gösteriyorum’’ dedi.

Sanatın ince bir ruhu olduğunu ve insanın içinden geldiğini belirten ressam Çankaya, sanata ve sanatçıya verdikleri destek için Sanko Ailesi’ne teşekkür etti.

Daha sonra Sanko Park AVM Müdürü Büyükaksu, sanatçıya Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı hediye etti.

SANATÇI
Manisa’nın Salihli ilçesinde 1959 yılında doğan sanatçı Çankaya, Manisa'da ilköğretimini tamamladıktan eğitimine Manisa Öğretmen Lisesi'nde devam etti. 1977-1980 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünde yüksek öğrenimi tamamladı. Bu üniversitede Cavit Atmaca Atölyesi'nde öğrenim gördü.
Balıkesir’in ilköğretim ve lise düzeyindeki değişik okullarda 1981-2006 yılları arasında sanat eğitmenliği yapan Çankaya, 1985 yılında Avustralyalı Prof. Josef Tichy'nin “Uygulamalı Gravür Sanatları” seminerine katıldı. 1994 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Lisans Tamamlama Programı'nı bitirdi. 2006 yılında öğretmenlik mesleğinden emekli oldu.
Çankaya, 2001 yılında Balıkesir'de kurduğu Sekizinci Renk Sanat Atölyesi'nde çalışmalarında farklı teknik ve temaları işlerken, aynı zamanda değişik yaş gruplarındaki sanatseverlere eğitmenlik yaptı. Çalışmalarını 2007 yılından itibaren özgün mumlu batik üzerine yoğunlaştırdı. Bu tekniğin sıcaklığı, plastik değerlerin rengini, dokusunu, leke düzenini mumlu batikle birleştirerek zenginleştirdi.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan, bugüne kadar 9 kişisel 15 karma sergiye katılan sanatçı Necla Çankaya’nın, özel koleksiyonlarda da eseri bulunuyor.
Çankaya’nın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 21 Kasım’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi Açılışı

10/23/2014

 

Ressam Suna Tüfekçibaşı, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Tüfekçibaşı’nın  24  eserinin  yer  aldığı serginin açılışı, Sanko Park AVM Müdürü  Niyazi  Büyükaksu ve Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Tekstil Yönetim  Kurulu Asistanı Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçili Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle açıldı.

Resim  yapmanın gelişen ve değişen uzun bir süreç olduğunu belirten sanatçı Suna  Tüfekçibaşı,  Gaziantep’teki  sergisinde üç farklı konuda resimlerini sergilediğini söyledi.

‘’Dans  Edenler’’  serisindeki  eserlerinde dansın ritmini ve hızını tuvale taşıdığını  anlatan  Tüfekçibaşı,  ‘’Uyuyamayanlar’’  serisinde  yalnız bir
kadının   yatakta   uyuyamamasını  düşündüğünü  ve  figürde  kendi  tarzını
oluşturmaya çalıştığını anlattı.

Tüfekçibaşı,    ‘’İstanbul’’   serisindeki   çalışmalarından   bahsederken,
‘’İstanbul,   bir   yanıyla   ayrılamadığım   bir   sevgili  gibi.  Sürekli
kavga-çekişme  halindeyim. Çok zengin bir konu. Şairler en güzel şiirlerini İstanbul  için  azarlar,  ben  de  İstanbul  ile  ilgili duygularımı tuvale yansıtmak  istedim.  Sonsuz  olanak  sağlıyor,  bu çalışmam biraz daha uzun sürecek gibi’’ diyerek düşüncelerini konuklarla paylaştı.

‘’Hep  kendimi  daha  iyi,  daha  farklı  resimler yapmaya yöneltiliyorum’’
diyerek,  sanatsal  çalışmalarını  her  zaman daha ileri aşamaya taşıdığını ifade  eden Tüfekçibaşı, Gaziantep’te ilk kez sergi açmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

Sanatçıyı  güzel  eserlerinden dolayı kutlayan Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu  da  ‘’Bir  sergiye  daha  evsahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.
Sanatçılarımızın  değerli  çalışmalarını  görmek  bizlerin de bakış açısını geliştiriyor. Size de kattığınız değer için teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Sanko  Tekstil  Yönetim  Kurulu  Asistanı  ve  Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu  Üyesi  Murat  Köylüoğlu ise bir ülkenin geleceği için sanatın bütün dallarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle  gençlere  eğitim  sürecinde  bir  sanatla uğraşma fırsatı vermek gerektiğine  vurgu  yapan  Köylüoğlu,  ressam  Tüfekçibaşı’nın eserlerinden övgüyle  bahsederek, ‘’Burada sergilenen resimlerinizin gençlerimizi teşvik etmesini  ve  sanatla  ilgili  çalışma yapmalarına örnek olmasını dilerim’’
diyerek gençlere çağrıda bulundu.

Konuşmaların  ardından  Büyükaksu,  sanatçıya  Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı hediye etti.

SANATÇI
Resim  çalışmalarına  İnci  Eviner’in  özel  atölyesinde  başlayan  sanatçı Tüfekçibaşı,  1995’de  girdiği  Mimar  Sinan  Üniversitesi  Güzel  Sanatlar Fakültesi  Resim  Bölümü’nden  2000  yılında  ikincilik  derecesi ile mezun olarak Sakıp Sabancı Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Aynı   yıl  katıldığı,  ‘’Kalp  Vakfı’’  ve  ‘’İpek-Ahmet  Merey’’  yarışma
sergilerinde   birincilik   ve  üçüncülük  ödülü  alan  Tüfekçibaşı,  Miami
Community  Collaga’de  dil  eğitimi  aldı.  Yüksek  lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde tamamladı.

Sanatçı, 2001 yılında ‘’Process Space 10. International Art Festival’’de ve
2010 ‘’Eritrai Uluslararası Sanatçı Buluşması’’ uluslararası etkinliklerine katıldı. 2008’den bu yana Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na, 2011 Artbosphorus’a  ve  21 karma sergiye katılan sanatçı, ilk kişisel sergisini Şubat  2009’da  Berlin’de  açtı.  Beş  kişisel sergi açan Suna Tüfekçibaşı, Erenköy’deki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüfekçibaşı’nın,  Sanko  Park  Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat  Galerisi’nde  açılan  sergisi,  31  Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

"Gaziantep Sanatçıları Sergisi"

5/27/2014

Sanko Sanat Galerisi’nde, 32 sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘’Gaziantep Sanatçıları Sergisi’’ adlı karma sergi açıldı. 

Yağlıboya ve suluboya 39 resim ve 2 heykelin bulunduğu serginin açılışı, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı.

Atatürk’ün ‘’Sanatsız kalan milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur’’ sözleriyle sanatın ve sanatçının önemine işaret eden Gaziantep Vali Yardımcısı Alkan, ‘’Gaziantep Sanatçıları Sergisi’’nde eserleri bulunan sanatçıları tebrik ederek, ‘’Ellerinize sağlık’’ dedi.

Böyle geniş katılımlı bir sergiyi açmaktan mutlu olduğunu söyleyen Kaymakam Aydın, sanayide ve ticarette marka şehir olan Gaziantep’in, bu tarz etkinliklerle kültür ve sanat seviyesinin yükselmesini çok önemsediğini belirtti.

Aydın, ‘’Sanat ve sanatçının olması, yaşam kalitemizi çok daha yukarıya çıkaran değerlerdir. Sanatçılarımıza sahip çıkalım. Bu sergide eserleri yer alan ressamlarımızı ve serginin açılmasına emek veren herkesi yürekten kutluyorum’’ diye konuştu.

Sanatçılar adına bir konuşma yapan Akten Köylüoğlu ise Gaziantep’te sanatsal faaliyetlerin ve sanat mekanlarının nereden nereye geldiğini anılarıyla anlatarak, ‘’Bu yola ilk çıkanlardan birisiyim. Gaziantepli olarak bugünkü gelinen seviyen mutluluk duyuyorum. Hepinizin ellerine sağlık’’ sözlerine yer verdi.

Daha sonra, açılışı gerçekleştiren davetliler sergiyi gezdi. Sergide, sanatçılar Aslı Özen, Atiye Güner, Ayhan Özer, Aynur Akın, Ayşegül Bakkaloğlu, Ayten Dingil, Azmi Atilla, Celal Alagöz, Ceren Yıldırım Özbarutçu, Doğanay Yalın, Elif Şener, Emine Şahbaz, Gelengül Alkan, Hüseyin Erdoğan, Hüseyin Yıldırım, İbrahim Yıldız, Kerim Kılıç,  Meltem Elmacıoğlu, Merve Ölçer, Mizyal Karabiber, Muhammed Aliyev, Mustafa Bencan, Nuray Coşkun, Nurten Kale, Öner Çağlar, Özer Çağlar, Özlem Coşkun, Özlem Tanyeri, Remziye Oğan, Sema Fadıloğlu,  Şener Benlier ve Tuncay Çiçek’in eserleri yer alıyor.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan karma sergi,  6 Haziran tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Sanko Sanat Galerisi'nde Resim Sergisi

5/7/2014 1

-SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ
-SANATÇI HAKAN ESMER’İN, KARADENİZ ESİNTİLERİNİ TUVALE
 YANSITTIĞI  ‘’HEYAMOLA’’ SERİSİNDEN OLUŞAN KİŞİSEL RESİM
SERGİSİ SANKO SANAT GALERİSİ’NDE AÇILDI

Ressam Hakan Esmer, Sanko Sanat Galerisi’nde ‘’Heyamola’’  serisinden oluşan kişisel resim sergisini açtı. 

Esmer’in akrilik boya ile yaptığı 18 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverin katılımıyla yapıldı.

Sanko Holding’in sosyal sorumluluğunun pir parçası olarak Sanko Sanat Galerisi’ni açtığını, hem Gaziantep’in tanıtımına katkı sağladığını hem de değerli sanatçıların ağırlandığını belirten Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, burada sergi açarak kendilerini onure eden ressam Hakan Esmer’e teşekkür etti.

Atatürk’ün ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur’’ sözlerini hatırlatan Köylüoğlu, bir eğitimci olarak sanata çok önem ve değer verdiklerini, özellikle gençlere bu konuda yol gösterici olduklarını söyledi.

Gaziantep’te sergi açmaktan duyduğu mutluluğu paylaşan ressam Hakan Esmer de yaptığı her yolculuğun kendisini sanatsal yönden beslediğini ifade ederken ‘’Gaziantep’in dokusu, rengi, havası ve ilişkilerinin bundan sonraki resim serüvenime olumlu yönde etkisi olacak’’ diye konuştu.

Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı serginin ‘’Heyamola’’ serinden oluştuğunu, denizin ve balıkçılığın Karadeniz için çok önemli bir yeri bulunduğunu anlatan Esmer, bu sergisinde ayrıca ön çalışmalarını yaptığı ‘’Paris kafeleri’’ serisinden eserler de bulunduğunu kaydetti.

Daha sonra Niyazi Büyükaksu, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı kitabı sanatçıya takdim etti.

Esmer’in,  Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 16 Mayıs’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nden mezun olan sanatçı Esmer, aynı yıl Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programını tamamladı.

1996 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Hakan Esmer, aynı bölümde sırasıyla temel sanat eğitimi, duvar resmi teknikleri, vitray ve resim derslerini yürüttü.

38 kişisel sergi açan sanatçının, aralarında Eczacılar Birliği Resim Yarışması, Tekel Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması, Antalya Resim Festivali, Talens Resim Yarışması, Tunus/Monastir Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali ‘’Büyük Ödülü’’nün de bulunduğu toplam 15 ödülü bulunmaktadır.

Ressam Esmer’in, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserleri; Berlin (Almanya), Abuja (Nijerya) ve Nahçıvan Özerk Bölgesi T.C. Büyükelçilik koleksiyonlarına dahil edilmiştir.

2012 yılının Ocak ayında üniversitedeki görevinden ayrılan Esmer, çalışmalarını halen Eskişehir’deki atölyesinde sürdürmektedir.


SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve JoanMiro sergilerinin de bulunduğu 176 sergiye evsahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi Açılışı

4/10/2014

Ressam Kürşad Yılmaz, yeni kişisel resim sergisini Sanko Sanat Galerisi’nde açtı.

Sanatçı Yılmaz’ın 36 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta ve Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul üyesi Aslı Özen ile sanatseverin katılımıyla yapıldı.

Eserlerinden çok etkilendiğini ifade ederek Kürşad Yılmaz’ı kutlayan Kaymakam Uğur Turan, ‘’Esas olan insan ve insan sevgisi… Kızılderililer çok güzel insanlar. Ağaca, nehirlere, denizlere, gökyüzüne ve insanlara değer veren insanlar. Herkesi etkileyen muhteşem sözleri var’’ diye konuştu.

Sanko Sanat Galerisi’nde her sergi açılışına gelmeyi ‘’güzellik ve sevda buluşması’’ sözleriyle değerlendiren Turan, farklı kültürlere sahip insanların bir arada yaşamasının Türkiye’nin zenginliği olduğunu kaydetti.

Kaymakam Turan, ‘’Ne güzel, muhteşem bir ülkemiz var.  Sanat ve sanatçılarla daha ileri adımlar atılıyor. Bu ülkeyi yücelteceğiz. Bu ülkeyi yüceltirken de sizin gibi sanatçı insanların değerini bileceğiz. Her zaman yanınızdayız’’ sözlerine yer verdi.

Gaziantep’e ilk kez geldiğini belirten Kürşad Yılmaz da,  kentin dokusuna hayran kaldığını,  gelir gelmez Zeugma Mozaik Müzesi ve Bakırcılar Çarşısı’nı gezdiğini söyledi.

Resim çalışmalarını yağlı boya üzerinde yoğunlaştıran, uzun süre klasik tarzda çalışan ve daha sonraki çalışmalarında soyut ve sürrealist kavramlara yer veren sanatçı Yılmaz, son yıllardaki çalışmalarında ise yaşamın büyük bir bölümünü felsefeleri ve yaşamlarını incelediği Kızılderili (Native Amerikan Indian) temalarına ve portrelerine yer verdiğini anlattı.

Yılmaz, ‘’Çocukluğumdan beri Kızılderililerin sevgisi bende çok fazlaydı. Uzun yıllar portre çalıştım, son 8-10 yıldır da Kızılderililerle ilgili her türlü temayı, portreyi yapıyorum. Gaziantep’te sergi açmak bana onur verdi’’ dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Turan, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı kitabı sanatçıya takdim etti. Turan, ayrıca açılışa katılan tüm davetlilere, Mevlana’nın özlü sözlerinin yazılı olduğu kartlar dağıttı.

Yılmaz’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 18 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1960 Kars doğumlu olan sanatçı Yılmaz, Ankara Gazi Üniversitesi İİBF’den mezun oldu. TRT’de geçirdiği 27 yıllık görevinden emekli olduktan sonra Ankara’da kurduğu Kursart Sanat Galerisi & Atölyesi’nde sanat yaşamını sürdürmektedir.

Resim çalışmalarını yaklaşık 36 yıldan beri sürdüren sanatçının, çeşitli firma ve özel kuruluşlar için yaptığı grafik tasarımları da bulunuyor.

Kursart Sanat Galerisi ve Atölyesi’nde yetişkinlere ve çocuklara yönelik hobisel kurslar vermesinin yanı sıra Güzel Sanatlar Lisesi ve Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde öğrenci de yetiştiren sanatçı Yılmaz, Tüm Sanat Galerileri Derneği’nin başkanlığına da yürütmektedir.

Sanatçı, yurtiçinde ve yurtdışında belediye, kurum ve üniversitelerin çeşitli belde ve şehirlerde düzenlediği sanat çalıştaylarına, sempozyumlarına katılmış, birçok etkinlik ve sergi kataloglarında da yer almıştır.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi de olan Kürşad Yılmaz, yurtdışında ve yurtiçinde çok sayıda karma sergilere katıldı. 11 kişisel sergi açmış olup, çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 175 sergiye evsahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Ressam Bülent Yavuz Yılmaz, ‘’Çise’’ Temasıyla Sanko Sanat Galerisi’nde Kişisel Sergi Açtı

4/4/2014 1

Ressam Bülent Yavuz Yılmaz,  Sanko Sanat Galerisi’nde ‘’Çise” temasıyla kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Yılmaz’ın 43 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu ve Yardımcısı Mehmet Aykanat, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta ve sanatseverin katılımıyla gerçekleştirildi.

Trabzonlu olan sanatçı Yılmaz’ı tebrik eden Kaymakam Uğur Turan, Trabzonlu insanların ‘’çok renkli, güzel, coşkulu, iddialı ve yaptıkları işe yüreğini koyan’’ kişiler olduğunu belirtti.

Birçok medeniyete beşiklik eden Gaziantep’in sanayi ve ticaretin yanı sıra sanatsal ve kültürel alanda önemli adımlar attığını kaydeden Turan, sanata ve sanatçıya büyük destek veren Sanko Ailesi ile iftihar ettiğini söyledi.

Kaymakam Mehmet Aydın da Gaziantep’in marka bir şehir olduğunu ifade ederek, ‘’Sanat alanında da marka olması için kim emek veriyorsa, kim katkı yapıyorsa alkışlıyorum. En küçük bir katkıyı bile çok önemsiyorum’’ diye konuştu.

Gaziantep’te sanatsal etkinlerin daha çok artmasını temenni eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu ise kentte sanatsal etkinlerin gelişmekte olduğunu, Sanko Sanat Galerisi’ndeki bu önemli etkinlerin devamını beklediğini kaydetti.

Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta da sanatsal etkinlikleri evsahipliği yapmaktan onur duyduklarına vurgu yaparak, hem sanatçıya hem de açılışa katılan davetlilere teşekkür etti.

Resimlerinin ana temasını, insan ve onu çevreleyen yaşamsal alanın tüm imgeleri olan şemsiyelerin oluşturduğu anlatan sanatçı Yılmaz, armoni ve ritim ile içselleştirdiği resimlerinde fırça vuruşlarının bazen coşkulu, bazen hırçın, bazen de melankolik olarak tuvale yansıdığını bildirdi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Aydın, sanatçı Yılmaz’a, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını takdim etti.

Yılmaz’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 4 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1971 yılında Trabzon’da doğan Bülent Yavuz Yılmaz, 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nden mezun oldu. Birçok kişisel sergi açan sanatçının, ulusal ve uluslararası pek çok karma yarışmalı sergilerde eserleri sergilendi.

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisansına devam eden Yılmaz, Bolu’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesidir.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 175 sergiye evsahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl once taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇILIŞI

3/18/2014

Ressam Siret Uyanık, Sanko Sanat Galerisi’nde 10. kişisel resim sergisini açtı.

Sanatçı Uyanık’ın 22 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil Askerlik Şubesi Başkanı Albay İsmail Eroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng ve sanatseverin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanatçıyı tebrik eden İl Jandarma Komutanı Albay Arslan, serginin açılışının Dünya Kadınlar Günü’ne denk gelmesinin çok anlamlı olduğunu belirterek,  hayırlı olsun dileklerini iletti.

Kaymakam Uğur Turan da Sanko Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergilerin açılışına gelmekten mutlu olduğunu söyledi. Ressam Uyanık’ın Anadolu’nun birçok şehrinde kişisel ve karma sergiler açtığına vurgu yapan Turan, şöyle konuştu:

‘’Anadolu’yu seviyoruz, Anadolu’ya hizmet eden insanları seviyoruz. Devlet idarecilerinin sanata ve sanatçıya verdiği destekler çok önemlidir. Sanko Ailesi ile gurur duyuyoruz. Sanatçımızı burada görmek bizi mutlu etti. Yaptığı eserleri çok beğendim, takdir ettim.’’

Eserleri Gaziantepli sanatseverler ile paylaştığı için sanatçıyı kutlayan Kaymakam Mehmet Aydın ise sanatçılar var oldukça sanatın yükseleceğini ve toplumların yaşam standardının önemli seviyeye ulaşacağını kaydetti. Aydın, ‘’Bize bu güzelliği yaşatan sanatçımıza ve bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim, alkışlıyorum’’ dedi.

-‘’SANATSAL FAALİYETLER ÖNEMLİ AŞAMAYA GELDİ’’-

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat da konuşmasında, Gaziantep’te sanatın önemli bir seviyeye geldiğini, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Sanko Ailesi gibi sanayicilerin sanata ve sanatçıya destek verdiğini söyledi.

Her bir sanatsal faaliyetin; kentin kültürüne, turizmine ve tanıtımına önemli katkı sağladığını vurgulayan Aykanat, Ressam Siret Uyanık’a bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Resimlerine çevredeki nesnelerin ve biçimlerin göründüğünden farklı olarak algılananın ötesinde anlamlar ve gizemler yüklediğini belirten Siret Uyanık ise  doğadan aldıklarıyla kendi sanat iç dünyasında yeni ve farklı örtüşmeleri ve yorumlamaları tuvaline aktarırken bezen renksel bir müzikalite, bazen ise hüzünlü bir dinginliği anlattığını ifade etti.

Taşların renk ve biçimlerini esas alarak onlara farklı anlamlar yüklediğini, taşları insanlar olarak betimlediğini ve onların içerisinde yaşanmışlıkları, farklı medeniyetleri, geçmiş ve gelecek gibi konuları işlediğini açıklayan Uyanık,  şunları kaydetti:

‘’Ana temam çakıl taşları, ancak onları taş olarak görmüyorum. Başka anlamlar yüklüyorum, insanlar olarak resmediyorum. Her biri insanların renklerini, kişiliklerini, yaşanmışlıkları ve hayatı temsil ediyor.’’

Estetik kurgu ve duygu aktarımına önem verdiğine vurgu yapan Ressam Uyanık, son dönem çalışmalarında resimlerin içerisine çift başlı kartal figürleri ekleyerek Anadolu, Selçuklu, Sümerler ve Hititler ile Türklerin yüzyıllardan beri çeşitli yerlerde kullandıkları bu sembolü yeniden yorumladığını bildirdi.

Uyanık, ‘’İnsanları sadece canlı olarak değil, medeniyetleri ve kültürleriyle değerlendirmeliyiz’’ diyerek, yeni çalışmalarında farklı medeniyetlerin armalarını da resimlerine ekleyeceğine vurgu yaptı.

İl Jandarma Komutanı Arslan, daha sonra sanatçı Uyanık’a, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını takdim etti.

Siret Uyanık’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 21 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda karma sergilere katılan Siret Uyanık’ın resimleri Amerika’da yayınlanan uluslararası çağdaş sanatçılar ve dünyadaki önemli sanatçılar kitaplarında yayınlandı. Uluslararası İzmir Sanat Bienali ve Ankart 2012 sanat fuarına katılan sanatçının iki de ödülü bulunmaktadır.

2004-2013 yılları arasında Ayvalık, Balıkesir, Şırnak, Ankara ve İstanbul’da toplam dokuz kişisel sergi açan Siret Uyanık, son 11 yılda Türkiye’nin birçok yerinde karma sergilere katıldı. Balıkesir, Bursa, Ankara, İstanbul, Van, Sivas, Adana, İzmir, Mersin, Gaziantep, Trabzon, Batum ve Çanakkale’deki karma sergilerinin yanı sıra eserleri bazı resim yarışmalarında sergilenen Ressam Uyanık, yurt dışında Karadağ’da karma sergide yer aldı.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 174 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

NİLGÜN AYŞECİK ÇEVİK SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

3/3/2014 1

Çorumlu ressam Nilgün Ayşecik Çevik,  Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın ile birlikte serginin açılışını yapan Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, sanata ve sanatçıya yakın olmak gerektiğini söyledi. Turan, “Sanatın ve sanatçının yanında olmak, büyüklüktür, güzelliktir, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde gitmektir. Türkiye’ye ve Cumhuriyete sahip çıkmaktır” dedi.

Turan, Gaziantep’e Sanko Sanat Galerisi’ni kazandıran Sanko ve Konukoğlu ailesinin, ekonomik açıdan olduğu gibi, kente bu anlamda da önemli bir değer kattığını ifade etti.

Ressam Nilgün Ayşecik Çevik ise Gaziantep’in son yıllarda her yıl sergi açtığı kent haline geldiğine dikkati çekerek, “Gaziantep, her yıl buluşmaktan mutlu olduğum sanatçı dostu bir kent haline geldi” diye konuştu.

Ebru tekniğini diğer resim teknikleriyle kaynaştırmak amacıyla başladığı çalışmalarının, kendisini bazı araştırmalara yöneltip farklı sonuçlara ulaştırdığını belirten Çevik, bunu  ‘’Geleneğin izini sürerek, ebrunun kendi dilini kullanarak ve ebru tadını yok etmeden figüratif yorumlar yapmaktır’’ sözleriyle ifade ediyor.

Son dönem çalışmalarında değişik yörelerde çıkarılan Hitit uygarlığına ait eserlerin üzerindeki motiflerden yola çıkarak kendine özgü bir anlatım yolu seçen ressam Çevik,  resmettiği eserlerinin taşıdığı izlere ilişkin şunları paylaştı:

‘’Batı kültürünün temel taşı niteliğindeki Grek mitolojisi kadar, Doğu’nun söylencelerinde yer etmiş motiflerin, gizli anlamlar taşıyan işaretlerin, İslami sembollerin yorumlandığı çalışmalarıma bakıldığında insanlık tarihinin değişik inanç ve düşünce sistemlerinin izleri görülebilir onlarda.’’

Eserlerini ebru tekniğinden de yararlanarak plastik sanatlar formunda yorumlayan sanatçı Çevik, bu sanat dalını geleneksel anlatım kalıplarından kurtarıp çağdaş bir anlayışla ele alıyor.

Konuşmaların ardından, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Holding tarafından bastırılan Belkıs Zeugma ve Mozaikleri isimli yayını, sanatçı Nilgün Ayşecik Çevik’e takdim etti.

Konuşmaların ardından, Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz, Kültür Müdürü Hülya Yıldız, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Sevim Karakaş ve Ahmet Tılfarlıgil, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ve sanatçıların da katılımı ile serginin açılışı yapıldı.
Sergi açılışı dolayısıyla Kafkas Derneği üyeleri, akardion eşliğinde Kafkas Halk Dansları sergiledi. 

Çevik’in, 21 Şubat Cuma günü (yarın) saat 17.30’da Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi, 7 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

NİLGÜN AYŞECİK ÇEVİK
Çorum’da 1958 yılında doğan ressam Çevik, Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Çorum’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda resim öğretmeni olarak çalıştı.

Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü restorasyon çalışmaları kapsamında hazırlanan bilgi panolarında ebruları kullanıldı. Yurtiçi ve yurtdışında 18 kişisel olmak üzere 50’nin üzerinde karma sergisi bunuyor.

Kültür Bakanlığı tarafından İspanya, Fransa, Kırgızistan ve İtalya’ya ebru sanatı tanıtım için görevli olarak gönderildi. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Üyesidir. Hitit Üniversitesi’nde Türk Geleneksel El Sanatları dersi kapsamında ebru sanatı dersi veren Çevik’in, müzelerde ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri yer alıyor. Çalışmalarına, kurmuş olduğu N’ART Galeri’de devam eden Çevik, Çorum Belediyesi’nin sanat danışmanlığını da yapmaktadır.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergilerinin de bulunduğu 174 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ AÇILIŞI

2/12/2014

Ressam Emine Ermiş, Sanko Sanat Galerisi’nde 15. kişisel resim sergisini açtı.

Sanatçı Ermiş’in 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng,  Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Gaziantep’te sergi açmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Ermiş, eserlerini yaparken ‘’su damlasının yolculuğu’’ temasını işlediğini belirterek, ‘’Bir su damlasının gelişimini, şekilden şekle geçinişi anlatıyorum. Akrilik boya kullanıyorum’’ diyerek tekniğini anlattı.

Yeni bir serginin daha açılmasından duyduğu heyecanı konuklarla paylaşan Kaymakam Mehmet Aydın da konuşmasında, sanat faaliyetlerinin bir toplumun gelişmesi açısından önemine vurgu yaparken, ‘’Bu sergisini Gaziantep’te açtığı için sanatçımız Emine Ermiş’i kutluyorum. Şehrimize güzelliler getirdi’’ sözlerine yer verdi.

Her yağmur damlasının aşkının ‘’denize ulaşmak’’ olduğunu, önüne engeller çıksa bile aşkından aldığı güçle her damlanın denize kavuştuğunu belirten Aydın, resimlerini yaparken böyle bir temayı işlediği için ressam Ermiş’i kutladı.

Doğayı korumak ve doğadaki her şeyi akışına bırakmak gerektiğinin altını çizen Aydın, ‘’O yüzden bu sergiyi çok değerli buluyorum’’ dedi.

Kaymakam Aydın, Sanko Sanat Galerisi’nde sürekli sergi açılmasını sağlayarak sanatsal faaliyetlere ve sanatçılara büyük destek veren Sanko Ailesi’ni bir kez daha yürekten kutladığını ifade ederek, ‘’En büyük alkış da sanatçılarımıza, iyi ki varsınız’’ diye konuştu.

Kaymakam Aydın, daha sonra sanatçı Emine Ermiş’e, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını hediye etti.

Ermiş’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 21 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1957 yılında Balıkesir’de doğan Ressam Hatice Ermiş, Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler bölümünü bitirdi. DSİ 25. Bölge Saymanlık Müdürlüğü’nden emekli oldu.

2000 yılında Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde ressam Özdemir Yemenicioğlu’ndan resim dersleri aldı. 2005 yılında ‘’1. Uluslararası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienaline’’ katıldı. İnönü Üniversitesi Plastik Sanatlar Müzesi’ne bir eserini bağışlayan sanatçı, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Serbest Sanatçılar Birliği üyesidir.

Çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren Ermiş’in, İzmir Resim Heykel Müzesi, TBMM, Çevre ve Orman Bakanlığı, Hatay Samandağ Kaymakamlığı, İzmir Karşıyaka, Uşak, Kastamonu, Ürgüp belediyeleri, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde, Ege Üniversitesi, Manisa Valiliği, Derinkuyu Kaymakamlığı ve özel kuruluşların koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.

15 kişisel sergi açan ve çeşitli karma sergilere katılan ressam Ermiş’in, yarışmalarda 39 eseri sergilenmeye değer bulunmuş, kataloglarda yer almıştır.

Sanatçı Emine Ermiş’in 2005-2013 yılları arasında düzenlenen, ‘’24. Turgut Pura Vakfı Resim ve Heykel Yarışması’’nda mansiyon, ‘’25. Turgut Pura Vakfı Resim ve Heykel Yarışması’’nda ‘’Devrim Erbil Ödülü’’ ile ‘’Çanakkale Savaşları Resim Yarışması’’nda mansiyon,  Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ‘’Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’’ konulu resim yarışmasında birincilik ödülü, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin ‘’Su’’ konulu resim yarışmasında Jüri Özel Ödülü, ‘’5. Çanakkale Resim Yarışması’’nda ‘’2010 CAP Juri Özel Ödülü’’ ve ‘’8. Çanakkale Resim Yarışması’’nda ‘’2013 CAP Jüri özel Ödülü’’ bulunuyor.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173. sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 4 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM VE SERAMİK SERGİSİ AÇILIŞI

1/29/2014

Ressam, seramik sanatçısı Gülümser Aydemir,  Sanko Sanat Galerisi’nde resim ve seramik sergisi açtı.

Sanatçı Aydemir’in 25 resim ve 31 seramik eserinin yer aldığı sergi, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş ve sanatseverlerin katımıyla açıldı.

Sanatçıyı tebrik eden Kaymakam Aydın, toplumsal hayatımızda estetik ve sanat ne kadar çok olursa yaşam kalitesinin de o kadar yukarı çekilmiş olacağını belirterek, ‘’Bu açıdan bu sergiyi çok önemsiyorum. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Sanko Ailesi’ne teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Gaziantepli sanatseverlerle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Aydemir ise memleketinde sergi açma hayalini yıllar sonra gerçekleştirebildiği için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Sadece resim sanatıyla uğraşmanın kendisine yeterli gelmediğini, 12 yıldır seramik de çalıştığını anlatan Aydemir, ‘’Hem resme hem seramiğe gönül verdim. ‘Duyarlılık, yüzleşme’ temasıyla yaptığım eserlerime bakarken, herkes kendine bir pay çıkarabilir’’ sözlerine yer verdi.

Akrilik ve kolaj tekniği uyguladığını belirten Gülümser Aydemir,  sanat anlayışını şöyle dile getirdi:

‘’Konuşmuyoruz, dinlemiyoruz ve duyarsızlığı uç noktalara taşıyoruz. Rengin, armoninin, lekenin, ritmin diliyle vurgulamak istiyorum bu duyarsızlığı. Yüzlerle, gözlerle sorguluyorum çevremde gördüğüm değişimi. Gülen gözlere bakmayı, dinlemeden yargılamamayı, çözümsüzlükten yakınmayı değil çözüm üretmeyi, ‘ben’ değil ‘biz’ olarak düşünmeyi öğütlerken, tuvalimle, çamurumla biçimselliğe dönüştürüyorum.  Lekesel bir bütünlük ve renkçi bir anlayışla uyguluyorum ‘yüzleşmelerimi’. Figürlerimi deforme ederek sürrealizm çatısında fantastik öğelerle. tuvalde kolaj, çamurda çizgi ve dokularla oluşturuyorum imgelerimi.’’

Tasarlarken kendisini sorguladığını, “Neden resim öğelerini, ebru tekniğini resimsel anlatımla seramiğe taşımayayım” diye sorduğunu ve bu düşünce ile seramik tasarımlarını oluşturduğunu anlatan Aydemir, “Leke, renk, çizgi, doku ve armoniyi bütünlük içinde harmanlıyorum çamurla: çamurun kokusunu doyumsayarak yüreğimde” dedi.

Kaymakam Aydın, daha sonra sanatçı Aydemir’e,  Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını takdim etti.

Aydemir’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 7 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

GÜLÜMSER AYDEMİR
1951 yılında Kilis’te doğan Aydemir, 1973’te İzmir Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü grafik dalını bitirdi. Devlet ve özel orta eğitim kurumlarında çalışan sanatçı, 2001 yılında öğretmenlik yaşantısını noktaladı. Bu süreç içinde, görsel sanatların farklı dallarında uygulamaları olan Aydemir, Değişik tür alanlarda çalışırken yeteneklerini keşfetmeyi ve kendisini aşmayı hedefledi.

Etkinlikleri arasında karma ve yarışmalı sergi, devlet resim ve DYO sergileri, basılı afiş ve kitap kapağı, fotoğraf sanatı çalışmaları, bakır-rölyef pano düzenlemeleri bulunan sanatçı, 1998 yılından bu yana resim çalışmalarıma yoğunluk verdi. Sanat çalışmalarını İzmir’de sürdüren, Uluslararası Plastik Sanatlar ve Seramik Derneği’nin üyesi olan sanatçı, çok sayıda kişisel sergi açtı, karma ve yarışmalı sergilere, seminer ve sanat fuarlarına katıldı.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇILDI

1/13/2014

Ressam Necati Seydi Ferahoğlu, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Ferahoğlu’nun 24 eserinin yer aldığı sergi, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle açıldı.

Sanatçıyı tebrik eden Kaymakam Turan,  konuşmasında, bu memlekete hizmet eden, sanatın ve sanatçının elinden tutanlara saygı duyduğunu ifade ederek, bu hizmet aşkını ve sanat aşkını Sanko Ailesi’nde de gördüğünü belirtti.

Gaziantep’te 3 yıldır görev yaptığını ve bu şehri çok sevdiğini söyleyen Turan, 25 Aralık tarihinde Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünü kutladıklarını anımsatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehrin savunmasında şehit düşen 6,317 şehidi minnetle andı.

Atatürk’ün‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur’’ sözlerini hatırlatan Kaymakam Turan, sanata ve sanatçıya önem veren toplumların medeniyet yolunda ilerlediğini, Gaziantep ve Sanko Sanat Galerisi’nin de bunun farkında olduğunu kaydetti.

Sanatçı Necati Seydi Ferahoğlu’nu ‘’Güzel işler yapıyorsunuz. Yolunuz açık olsun’’ sözleriyle tebrik eden Turan, sanatçıya, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti.

Leke tekniği ile eserlerini yaptığını anlatan ressam Ferahoğlu da, resimlerinde genellikle doğaya ve hayvanlara yer verdiğini ifade ederken, ‘’Yaşadığım bölgede doğa hızla yok olmaya başladı, yerine hızla binalar yapılıyor. Modern hapishaneler içinde yaşanıyor. Bu nedenle doğa resimleri yaparak, duygularımı anlatıyorum’’ sözlerine yer verdi.

Ferahoğlu, Sanko Ailesi’ne kendisine Gaziantep’te sergi açma imkanı verdiği için teşekkür etti.

‘’Bu güzel eserlerinizle bizi mutlu ettiniz’’ diyen Aslı Özen de sanatçıya teşekkürlerini sundu.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 10 Ocak’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

1975 yılında Amasya’da doğan Ferahoğlu, 1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği programından mezun oldu ve aynı yıl öğretmenlik görevine atandı.

Öğretmenliğe başladıktan sonra yağlı boya çalışmalarına ağırlık veren sanatçı, 2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-İş Öğretmenliği Programı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Ulusal ve uluslararası resim yarışmalarında jüri üyeliği yapan Ferahoğlu, 2008 yılından itibaren Trabzon-Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.
Özel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri bulunan ressam Ferahoğlu, 6’sı kişisel olmak üzere 83 karma ve grup sergiye katıldı.
3 ödülü bulunan sanatçı, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Karadeniz Plastik Sanatçıları Derneği üyesidir.
SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 172 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

RESSAM ASLI ÇAKAR ÖZEN 15. KİŞİSEL RESİM SERGİSİNİ AÇTI

1/13/2014

Ressam Aslı Çakar Özen, Sanko Sanat Galerisi’nde 15. kişisel resim sergisini açtı.

Sanatçı Özen’in Karadeniz temalarını sanatsal öğe olarak resmettiği 44 eserinin yer aldığı sergi, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng ve çok sayıda sanatseverlerin katımıyla açıldı.

Ressamı tebrik eden Kaymakam Turan, hayatın güzelliklerini ve üretilen değerleri alkışlamak gerektiğini ifade ederek, Sanko Sanat Galerisi’ne her sergi açılışında coşkuyla geldiğini söyledi.

‘’Karadeniz güzelliklerine ben de aşığım’’ diyen Turan, Anadolu’nun kıymetini bilenlerin, sanata ve sanatçıya büyük değer veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmeye çalıştıklarını kaydetti.

Gaziantep’in hızlı büyüdüğünü, şehirde birlik beraberlik ve kardeşlik ikliminin hakim olduğunu belirten Turan, ‘’Bunu Atatürk’ün izinden gitmeye borçluyuz. Çocuklarımızı Atatürk sevgisiyle yetiştirdiğimizde bu ülkenin sırtı yere gelmez. Sanata ve sanatçıya da sahip çıkıp kucaklayacağız. Emin olun yarınımız güzel olacak’’ ifadelerine yer verdi.

İnsanı merkeze koyan bir anlayışla hizmetlerini sürdürdüklerine vurgu yapan Turan, Sanko Sanat Galerisi’ni açarak şehrin sanatsal ve kültürel hayatına önemli katkı sağlayan Sanko Ailesi’ne teşekkürlerini sundu.

Açılışına yoğun katılımdan dolayı mutluluğunu dile getiren sanatçı Aslı Çakar Özen de eserlerini yaparken sosyal içerikli figüratif konuları mekan figür bağlantısı kurarak çalıştığını anlatarak, yöresel doku olan keşan ve peştamalı “evrensel kaygılar içerisinde” sanatsal öğeler kullanarak ifade ettiğine dikkati çekti.

Resme olan ilgisinden çocukluğundan örnekler vererek bahseden Özen, ‘’Resimlerin tamamen hayallerim değil, yaşadıklarımdan, çocukluğumdan da izler taşıyor. İçinde eğitimim, sanat tarzım da var. Sürekli kendimi olgunlaştırmaya çalışıyorum. Yaptıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum’’ diyerek duygularını dile getirdi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, daha sonra sanatçı Özen’e Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını takdim etti.

Ressam Özen’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 24 Ocak’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.


SANATÇI
Sanatçı Aslı Çakar Özen, 1956 yılında Trabzon'da doğdu. Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitiren sanatçı, lisansını Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde tamamladı.

Halen Gaziantep Özel Sanko Okulları’nda resim öğretmeni olan sanatçı, aynı zamanda Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeliğini ve küratörlüğünüde yürütüyor.

Sanko Holding’in sponsorluğunda düzenlenen Gaziantep 1. ve 2. Uluslararası Ressamlar Buluşması’nın koordinatörü olan sanatçı, ulusal ve uluslararası 7 çalıştay, bir sanat festivali ve birçok sanat fuarına katıldı.

Yurtiçi, yurtdışı, müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, 15 kişisel sergi açtı, 100 'ün üzerinde karma sergiye katıldı.

Sanatçı, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesidir.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

2 RESSAM SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

12/17/2013

Ressam Ataç Elalmış ve Mehmet Ali Doğan, Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı.

Sanatçı Elalmış’ın 16 ve sanatçı Doğan’ın 26 eserinin yer aldığı serginin açılışına, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta ve sanatseverler katıldı.

Sanatçıları kutlayan kaymakam Turan, kentin değerlerine, sanata ve sanatçıya sahip çıkmanın boyunlarının borcu olduğunu belirterek, ‘’Sanat, en büyük değerdir.. Desteklerinden dolayı Konukoğlu Ailesi ve Sanko Sanat Galerisi’ne teşekkür ederim’’dedi.

Gaziantep’in marka değerlerinin çok olduğunu ifade eden Turan, güzel sanat eserlerini görünce çok mutlu olduğunu vurgularken, ‘’Bu güzelliğe kayıtsız kalmamız düşünülemez. Geleceğin güzel dünyasını siz sanatçılarımız olmadan inşa edilemez. Gençlere rol model oluyorsunuz’’ şeklinde konuştu.

Eserlerini yağlıboya tekniğini kullanarak, doku ile biçimi oluşturduğunu kaydeden ressam Ataç Elalmış da Anadolu kültürüyle çok yakından ilgilendiğini söyledi.

Anadolu’nun kültürel zenginliğinin bir ressam için önemli imgeler sunduğuna işaret eden Elalmış, ‘’Doğu’nun mistik yapısı resimlere de yansıyor. Seçmiş olduğum imgelerin hepsinin Anadolu’da yeri var. O nedenle yaptığım resimlerim daha farklı, daha renkli ve insana daha yakın oluyor’’ sözlerine yer verdi.

Ressam Mehmet Ali Doğan da konuşmasında, Gaziantep’te olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, kendisinin de çalışmalarını yaparken hep Anadolu’dan esinlendiğini belirtti.

Serigraf tekniği ile akrilik boya kullanarak resimlerini yaptığını anlatan Doğan, 10 yıldır eserlerinde ‘’sınırlanmış alanlar’’ anlamı yüklü temalar kullandığına vurgu yaptı.

Doğan, şöyle devam etti:
‘’Yaşamımızda her alan sınırlanmıştır. Gün geçtikçe şehirleşme artıyor, ama bu insanın doğasına uygun olmuyor. Sevgimizi, duygularımızı bile anlatmakta sınırlı kalıyoruz. Yeşil alanlar yok ediliyor. Bu nedenle resimlerimde genellikle ağaç formu ve şehir görünümlerini bir metafora dönüştürerek, sınırlanmış alanların insan yaşamına etkilerini resim dili ile anlatmaya çalışıyorum.’’

Kaymakam Turan, konuşmaların ardından sanatçı Elalmış ve Doğan’a, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını birlikte takdim etti.

ATAÇ ELALMIŞ
1946 yılında İstanbul’da doğan ressam Ataç Elalmış, 1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

Sanatsal çalışmalarına 1970 yılında başlayan Elalmış, bugüne kadar 28 kişisel sergi açtı. Birçok kamu kuruluşu ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, Ankara’daki özel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

MEHMET ALİ DOĞAN
Elazığ’da 1970 yılında doğan ressam Mehmet Ali Doğan, 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen Atölyesi’nden mezun oldu.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 20 kişisel sergi açtı ve birçok karma etkinlikte yer aldı. Yurtiçi yarışmalarda dört ödül alan sanatçı, özgün baskı ve duvar resimleri uygulamalarına ayrıca önem vermektedir. Ankara’da Anadolu Gösteri Merkezi’nde 984 metrekarelik kendi tarzında duvar resmi uygulaması mevcuttur.

Kurucu olduğu Doğan Sanatevi’nde, güzel sanatlar fakülteleri ve liselerine yönelik eğitim vermenin yanı sıra sanatsal çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdüren ressam Doğan’ın, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel koleksiyonlarda eserleri yer alıyor.

UPSD üyesi ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Başkanı olan Mehmet Ali Doğan,  1996 yılında Anıtkabir Derneği tarafından düzenlenen ‘’Türk Bağımsızlık Savaşı ve Cumhuriyet’’ konulu resim yarışmasında mansiyon, Kültür Bakanlığı tarafından 2001 yılında düzenlenen ‘’1. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında’’ başarı ödülü ve 2006 yılında düzenlenen ‘’6. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında’’ jüri özel ödülü ve 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan ‘’Küresel Isınma’’ konulu resim yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 27 Aralık’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 171 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ

12/2/2013

Ressam Celalettin Tandoğdu, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Tandoğdu’nun ‘’Aidiyet’’ temalı sergisinin açılışı, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Burada, gerçek keten tuval üzerine yağlıboya tekniğiyle yaptığı 24 eserinin yer aldığını belirten sanatçı Celalettin Tandoğdu, İstanbul’da yaşamasına rağmen Ankara’da düzenli sergi açtığını, Gaziantep’teki bu sanatsal etkinliğin de Anadolu’daki üçüncü sergisi olduğunu söyledi.

Gaziantep’te daha önce, Uluslararası Ressamlar Buluşması Çalıştayı’na katıldığını anımsatan Tandoğdu, ‘’Çalıştaydan kalan izler beni çok etkiledi. Gaziantep’te sergi açmanın heyecanını yaşıyorum. Umarım bu büyük kentin sanat hayatında olumlu bir etki bırakabilirim. Bana büyük destek veren, her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer alan Sanko Ailesi’ne teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Tandoğdu, sergisi ve sergisine konu olan “Aidiyet” ile ilgili olarak, şunları kaydetti:

“Bir yere, bir kişiye ait olmak, kendini ait olduğu ortamda var hissetmek ve bu birlikteliğin şartlarını yerine getirmek,  sahiplenmek, sorumluluk almak.  Çağlar boyu her coğrafyada ve kültürlerde farklı gelenek, din, adet vs. gibi etkenlere rağmen değişmeyen güçlü bir duygu. Dünya armağanlar sunacaksa  bana, göçmen kuş olmak isterdim ya da denizin özgürlük ve macera  kokan  dalgaları arasında küçük bir yelkenli ve tuba ağacı gibi kökleri havada  yaşayabilmek.
 
Yaşarken de görebilmek, deneyebilmek bilmediklerini, öğrenebilmek merak ettiklerini. Hayatı okumak, yazmak bir şeyleri kendi adına, bir başkasına, bana tanıdık olsun diye ve benle birlikte bir başkasına da anlatabilmek bildiklerimizi? Hem her yerde olmak hem de hiç bir yerde, belki kendi içimde bir yerde, istemediğim kadar bence ve özgürce. Neden burada olmalıyım ve neden orada olmalıyım, kim söyler kimin ve ne için var olduğumu? Görüp göremediğim nelerle sınırlı ve çepeçevre sarmalanmış.
 
Bir yerde bulunmak nereye kadar ve ne için, ya sonrası, ya orada biterse bulunma sürem? Kim bilir belki de hep kalırım, yenilikler, yeni şeyler düşmez önüme, başkalıklar sadece  yabancı olur ve ben kalırım burada. Yeni diye kabullendiğim eskimişliklerimle kalırım belki, kim bilir?”

Aslı Özen, konuşmaların ardından sanatçı Tandoğdu’ya, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti.

Tandoğdu’nun, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 13 Aralık’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI’NIN ÖZGEÇMİŞİ
1957 yılında Fatsa’da doğan Tandoğdu, 1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne girdi. Eğitimini yüksek lisans seviyesinde 1982’de tamamladı.

1990-2003 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Serigrafi Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Yapıtları yurtiçi ve yurtdışı ile Balıkesir Belediyesi Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi’nde bulunan sanatçı Tandoğdu, çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

13 kişisel ve birçok karma sergisi bulunan ressam Celalettin Tandoğdu’nun, ‘’Ev Dekorasyon Sergisi 2. Altın Palet Yarışması Başarı Ödülü’’, ‘’DGSA Yüksek Resim Bölümü Atatürk ve İlkeleri konulu Resim Yarışması Ödülü’’ ve ayrıca ‘’Ev Dekorasyon Sergisi 4. Altın Palet Yarışması Altın Palet Ödülü’’ bulunuyor.

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 171 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

RESSAM ERTAN AŞAR, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

11/19/2013

Ressam Ertan Aşar, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Aşar’ın 33 eserinden oluşan serginin açılışına, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM  Müdürü Niyazi Büyükaksu, Müdür Yardımcısı Taner Neng ve sanatseverler katıldı.

Ressam Aşar’ı sergisinden dolayı kutlayan Kaymakam Aydın, yaptığı konuşmada, resim sergilerinin bireylerin ve toplumların yaşamına önemli bir anlam kattığını belirtti.

Çağdaş insanların; kültür, edebiyat ve sanatla uğraştığını bildiren Aydın, bu serginin de Gaziantep’teki insanların yaşantısına güzel şeyler katacağını kaydetti.

Sanatsal kültürel faaliyetlerin artmasının, daha çağdaş yaşam seviyesine gelmekle orantılı olduğuna vurgu yapan Kaymakam Aydın, ‘’Bu galeriyi açarak, sanata ve sanatçıya büyük destek veren Sanko Ailesi’ne, bu serginin açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Geleceğin daha umutlu olduğuna inanıyorum. Sanatçımızı da tebrik ediyorum’’ diye konuştu.

Genelde akrilik boya ile yaptığı eserleri hakkında bilgi veren ressam Ertan Aşar da Gaziantep’te sergi açmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, kendisine bu fırsata verenlere ve Sanko Holding’e teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Aydın ve ressam Akten Köylüoğlu, konuşmaların ardından sanatçı Aşar’a, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını birlikte takdim ettiler.
SANATÇI
1981 yılında İstanbul’da doğan Ertan Aşar, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu.

2007 yılında ‘’Özdemir Altan’dan Düşünce Yansımaları’’ adlı teziyle yüksek lisansını aynı üniversitede tamamladı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 2008-2010 yılları arasında devlet okullarında vekil öğretmenlik yaptı. 2010 yılından beri Selimiye’de kendi adını taşıyan atölyesinde resim çalışmalarına devam eden sanatçı, birçok karma ve kişisel sergiye katıldı.

Aşar’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 30 Kasım’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve JoanMiro sergisi olmak üzere, 170 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

BARCELONA'DAN GAZİANTEP’E JOAN MIRO

10/30/2013

Sanko Sanat Galerisi, resim dünyasının sembol isimlerinin eserlerini Gaziantep’te sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Modern resmin en büyük öncülerinden dahi ressam Salvador Dali’nin “Zodyak” sergisinden sonra, sürrealist akımın öncülerinden Joan Miro’nun  “Düşlerimin Rengi” adlı sergisi de Sanko Sanat Galerisi’nde açıldı.

SANKO Holding’in sponsorluğunda 20 Eylül - 10 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dali sergisinin ardından, Miro’nun eserlerinden oluşan sergi, sanatçılar ve sanatseverlerin büyük ilgisini çekti.

Sanko Sanat Galerisi’nde açılan "Düşlerimin Rengi" adlı sergi; resim tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan "Joan Mıro"nun 1955 ile 1970 yılları arasında yaptığı 32 adet orijinal alçı baskı, taş baskı, çinko baskı, karakalem eksiz ve 1978 yılında açtığı serginin, parmakları ile yaptığı afişlerinden oluşuyor.

SERGİNİN FARKLILIĞI
Dali sergisinde olduğu gibi, Miro sergisinin de küratörlüğünü üstlenen Fahri Özdemir, sergide yer alan eserlerin tamamının, Miro’nun kendisi için hazırladığı eserler olduğunu söyledi.

Miro’nun 1978 yılında 52 eserden oluşan sergi açtığını belirten Özdemir, “O sergide yer alan eserlerin 32’si burada sanatseverlerle buluşturuldu. Sanatçının sergisi için parmakları yaptığı afişler sergiye farklılık kazandırıyor” dedi.

Eserlerden bazılarının kopyalanması ve kalıba alınması mümkün olmayan özel kağıda basıldığına dikkati çeken Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Salvador Dali’den sonra, Joan Miro’nun eserlerinden oluşan serginin Gaziantep’te açılması, sanata ilginin İstanbul, Ankara ve İzmir ile sınırlı olmadığının göstergesidir. Miro sergisi Türkiye’de İzmir’den sonra Gaziantep’te açıldı. Serginin bir özelliği de şudur; bu sergiler dünyada yüksek miktarda ücret ödenerek gezilir. İzmir’den sonra Gaziantep’te, Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi ise ücretsiz geziliyor. Dünyada başka örneği yok. Bunu sağlayan Konukoğlu ailesi ve Sanko Sanat Galerisi yönetimidir. Sanatçılar ve sanatseverler adına, bizlere bu olanağı sağlayanlara teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından serginin açılışı Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ve sanatseverler tarafından yapıldı. 

Sergi, Sanko Park Alışveriş Merkezi’nde bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde, 10 Kasım’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

JOAN MİRO
Gerçek, onun için "ulaşılması gereken bir sonuç" değil, sadece bir çıkış noktasıdır. Gerisini içgüdülerine bırakır. Klasik bir fırça tuval ilişkisi onu ilgilendirmez. Renkleri sadece tuvaldeki lekeler olarak görür. Doğmamış bebeklerdir onlar ve resmin yaşaması için tek başına yeterli değildirler. Belki de bu nedenle, resimlerinin içine şiirler, kelimeler, objeler katar.

Şiirleri resimleştiren, resimleri şiirleştiren sanatçı olarak tanımlanması bundandır. Resimlerine resim demekten nefret ettiği için onlara "x" adını verir. Ve onlarla sürekli didişir. Hedef, gidebileceği en uzak noktaya ulaşabilmektir. Bazen aşkla yapar bunu, bazen kavgayla…

Resimlerini şehvetle boyar, onlarla adeta aşk yaşar. Durmadan stil değiştirir. Her fırsatta "resmin ötesine geçmek için resmi katlettiğini" söylemesi biraz da bundandır. Kolajlarında kum taneleri, çocuk patikleri, tüyler ve deniz kabuklarına rastlamak mümkündür. Güzel ve hijyenik resimden uzaklaşabilmenin doğruluğuna inanır. Onun için, boşluğa ve bilinçaltına yaklaşmanın yolu budur.

Sanatının ve felsefesinin ardındaki isimler; Nietzsche, Sade, Rimbaud, Mallarmé, Saint Pol Roux’tur. Miró onların yapıtlarıyla tanıştıkça kendi yolunu daha iyi çizmiş, Apollinaire okumalarıyla iyice derinleşmiştir. Gençlik dönemlerinden itibaren yaşadığı dünyayla ve onun sorunlarıyla da yakından ilgilenmiştir.

Ünlü Fransız şair René Char şunları söylüyor onun için: "Geleneklerden arınmış, şen şakrak ressam… Mutluluğun kışkırtıcı çarkının üstünde avuntular ve kıvılcımlar ekicisidir o. Yasın kıvrımlarında Osiris'i diriltecek güzellikleri vardır. Çok zaman olmuştur göğün mekaniği bu usta cambaza yeşil dallarını, dolambacını ve hilelerini göstereli. 12 Nisan 1961 geldiğinde (uzaydaki ilk insan), Miró çoktan geçmiştir o yoldan. Bir meteordan daha iyisini yapmak çok da bir şey değildir insan alev alev yanmadığında. Miró tutuşur, koşar, bize verir alevini ve yeniden tutuşur."

SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 169 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

RESSAM ŞENOL TİLKİ, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KİŞİSEL RESİM SERGİSİ AÇTI

10/30/2013

Ressam Şenol Tilki, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Tilki’nin 22 eserinden oluşan serginin açılışına, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükusta, Özel Sanko İlköğretim Okulu Müdür Başyardımcısı Uğur Çekici, Sanko Park Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng ve sanatseverler katıldı.

Ressam Tilki’yi sergisinden dolayı kutlayan Kaymakam Aydın, yaptığı konuşmada, resim sergilerinin bireylerin ve toplumların yaşamına önemli bir anlam kattığını belirtti.

Çağdaş insanların; kültür, edebiyat ve sanatla uğraştığını bildiren Aydın, şunları kaydetti:

 ‘’Bu serginin de bizim yaşantımıza, Gaziantep’teki insanlara bir şeyler katacağına eminim. Toplumsal yaşamımızı daha üst seviyeye çıkartacaktır. Bu galeriyi açarak, sanata ve sanatçıya büyük destek veren Sanko Ailesi’ne, kültür şehrimiz Gaziantep’e katkılarından dolayı sanatçımıza teşekkür ederim. Her damlanın, denize bir faydası vardır. Sergide emeği geçen herkesi alkışlıyorum, teşekkür ediyorum.’’

Sanat hayatıyla ilgili bilgi veren ressam Şenol Tilki de Gaziantep’te sergi açmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, emeği geçen herkese ve Sanko Holding’e teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Aydın ve Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Köylüoğlu, konuşmaların ardından sanatçı Tilki’ye, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını birlikte takdim ettiler.

SANATÇI
1967 yılında Çorum’da doğan Tilki, 1992 yılında Almanya’ya giderek, Berlin Hochschule Der Kunst’de resim eğitimi aldı. Berlin Galeri Mozaik’te özel kuruluşlara tanıtım ağırlıklı illüstrasyon ve afiş çalışmaları yaptı.

1995 yılında Hollanda Zutphen Brazs Art Gallery’de eserleri yer aldı. 2001 yılında Galeria IF’in davetlisi olarak Berlin’e giden sanatçı, burada ve Hollanda Deventer’de ‘’Gevalt (şiddet)’’ konulu beş kişisel sergi açtı.

2007’de New York’a yerleşen sanatçı, burada araştırmalarda bulundu. 2008 yılında T.C. Başkonsolosluğu Sanat Galerisi’nde, New York’ta ‘’Gerginlik Anları’’ seri çalışmalarından oluşan bir sergi açtı.

Sanatçı Tilki, bugüne kadar 6’sı yurtdışında olmak üzere 22 kişisel ve 35 karma sergi açtı. Eserleri, Devlet Resim Heykel, DYO, TRT, Esbank, Tarişbank, Türkiye İş Bankası sergilerinde ve uluslararası sergilerde yer aldı.

Yurtiçinde ve dışında özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Şenol Tilki, çalışmalarını İzmir’de kendi atölyesinde sürdürmektedir.Ressam Tilki, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Tilki’nin, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi,  25 Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

DAHİ RESSAM SALVADOR DALİ ESERLERİYLE GAZİANTEP’TE

9/20/2013

Sanatı toplumla buluşturma vizyonuyla hareket ederek bugüne kadar birçok önemli sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, bu yılki sergi yılını, modern resmin en büyük öncülerinden ‘’dahi ressam’’ Salvador Dali’nin ‘’Zodyak’’ adlı sergisiyle açtı.

Sanata ve sanatçıya büyük destek veren Sanko Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilen dünya çapındaki ‘‘Zodyak’’ sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde törenle açıldı.

Küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu’nun gerçekleştirdiği ve 10 Ekim’e kadar açık kalacak sergide, 20. yüzyıl resminin öncü isimleri arasında yer alan Salvador Dali’nin 8’i alüminyum baskı, 4’ü çinko baskı ve 13’ü taş baskı eserlerinden oluşan toplam 25 özgün baskısı yer alıyor.
Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, törende yaptığı konuşmada, hiçbir zaman kendilerini yalnız bırakmayan bütün sanatseverlere ve bu serginin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Konukoğlu, şunları söyledi:

‘’Gaziantep’te ilk Sanko Sanat Galerisi’ni açtığımızda tek galeriydi, çok şükür şu anda 3 tane oldu. İleri dönemlerde çok fazla olacağına inanıyorum. En büyük arzumuz; müzeler kenti olan Gaziantep’in bütün dünyada ismini yalnızca endüstriyel tasarımlarıyla ve sanayi markalarıyla değil müzeleriyle, sanat galerileriyle, burada yetişecek olan ressamlar, müzisyenler, bütün sanatçılarıyla tanınmasını istiyoruz. Bu konuda Gaziantep’te yaşaya tüm paydaşlarımız üstüne düşen görevi yaptığı takdirde, çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Hepinize sergimize katıldığınız için teşekkür ederim.’’


-‘’ÖNCE KÜLTÜR-SANAT TOPLUMU OLMALI….’’-
Serginin açılışına katılan ünlü televizyon programcısı ve sanatçı Kenan Işık da bugün sanayisi, kültürü, demokrasisi ile ilerlemiş batı ülkelerine bakıldığında hepsinin en önce kültür-sanat toplumu olduğunun görüleceğini vurguladı.

‘’Kaliteli insan yetiştirmek için birinci şart bu’’ diyen Işık, 1950’li yıllarda yanmış yıkılmış Almanya’nın bugün dünyanın en büyük ülkesi olduğunu, bunu başarırken şehirlerinde önce tiyatro, opera, sinema ve sanat galerileri açtığı örneğini verdi.

Kültür sanat altyapısın geliştirmek gerektiğinin altını çizen Işık, ‘’Gaziantep bunu başarmış bir şehir. Benim de sevdiğim bir şehir. Belki içinizde 4 kere Rumkale’ye giden yoktur, ama ben gittim. Çünkü bu şehrin dokusunu seviyorum’’ dedi.

Sanata destek verenlerin bu şehir için ‘’çok büyük bir değer’’ olduğunu ve kıymetini bilmek gerektiğini belirten Kenan Işık, Konukoğlu ailesini de sanatın ve sanatçının yanında yer aldığı için kutladı.


-ÜCRETSİZ GEZİLEBİLECEK-
Sanko Holding’in çok büyük bir işe imza attığını, sergilenen tabloların dünyanın en büyük müzelerinden temin edilerek getirildiğini belirten Fahri Özdemir ise ‘’Bu tür sergileri dünyada devletler ve başbakanlıklar açıyor. Ülkemizde ise Sanko Holding bu işi gerçekleştirerek büyük bir işe imza attı’’ dedi.

Bu serginin daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de açıldığını ifade eden Özdemir, diğer ülkelerde bu sergiye ücret ödenerek girilirken Gaziantep’te ücretsiz olarak gezilebileceğinin altını çizdi. Özdemir, ‘’Gaziantep için büyük bir şans ve Sanko Holding’in sanata verdiği değeri gözler önüne seriyor’’ sözlerine yer verdi.

Serginin açılışına, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz,  Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş, Sanko Park AVM Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Malatya Eğitim Vakfı eski başkanlarından, işadamı Şaban Taçyıldız ve sanatseverler katıldı.

Sergi, Sanko Alışveriş Merkezi üçüncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde10 Ekim tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SALVADOR DALİ
Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te, İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. 1914’te özel bir resim kursuna başladı. İlk sergisini 1918’de Figueres’teki Belediye Tiyatrosu’nda açtı. 1921 yılının Şubat ayında çok sevdiği annesini meme kanserinden kaybetti. Annesinin ölümü hakkında “Hayatımda aldığım en büyük darbeydi. Ona tapardım…Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum” diye yazacaktı.

Annesini kaybettikten sonra Madrid’e taşınan Dali, 1922 yılının Ekim ayında San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edildi. Akademiye kabulünden bir yıl sonra öğretmenlerini eleştirmek ve akademinin huzurunu bozmaktan dolayı bir yıl uzaklaştırma aldı. 1925’te okula geri dönen Dali,Barcelona’da ilk kişisel sergisini açtı. Resimleri eleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıkla karşılandı.

Dali, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden öldü ve vasiyeti üzerine Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü. Tüm mal varlığını ve yapıtlarını İspanya’ya bıraktı. Ressamlığının yanı sıra heykel, fotoğraf ve sinemaya olan merakıyla da bilinen Salvador Dali, fizik, astroloji ve tıpla da yakından ilgilenmiş. “Zodyak Serisi” içinde yer alan eserleri, onun astroloji merakının ürünleri olarak tanımlanıyor.

Bir yandan atom taneciklerini incelemek için fizikçileri yakın takibe alan sanatçı, 23 yıl boyunca da DNA molekülünün yapısını incelemiş. Ayrıca tüm sürrealistler gibi o da bilinçaltının dışa vurumuyla ilgilenmiş ve Freud’un bilinçdışı kavramına yaklaşımından epeyce etkilenmiş. İşte tüm bunlar onun sanatına yön vermiş ve ortaya koyduğu eserlerin konusunu belirlemiştir.

Sürrealist ressam olarak da bilinen Dali’nin eserlerini görüp de büyülenmemek mümkün değil. Onun meteforlar evreni hayal gücünün sınırlarını zorlamakla kalmıyor, izleyenlerin algı biçimini de etkiliyor. Onda, çılgın bir düşgücü ile algı biçimini resme dökebilme dehası bir araya gelmiş.

Hayatı boyunca 1500’den fazla resim yapan Salvador Dali’nin eserleri, bugün büyük çoğunluğu Figueres’teki Dali Tiyatro ve Müzesi’nde sergileniyor. Ayrıca Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dali Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dali Galerisi de sanatçının diğer eserlerini barındırıyor.


SANKO SANAT GALERİSİ
Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması olmak üzere, 167 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı. 

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE KOLEKSİYON SERGİSİ

8/2/2013 1

Sanko Sanat Galerisi’nde, galeri koleksiyon sergisi açıldı.

Sanko Park 3. katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan koleksiyon sergisinde, 19 sanatçıdan alınan ve yağlıboya tekniği ile yapılan eserler yer alıyor.

Sanko Sanat Galerisi koleksiyonu, Eylül ayına kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

BENNU GEREDE SANKO SANAT GALERİSİ’NDE FOTOĞRAF SERGİSİ AÇTI

7/4/2013 1

Ünlü sanatçı Bennu Gerede’nin Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı ‘’Yalıtımın Mavi Yüzü’’ konulu fotoğraf sergisi, sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor.

Blue’Safe Mavi Kale markasının ısı yalıtımının enerji verimliliğine katkısını anlatmak için hayata geçirdiği ‘’Yalıtımın Mavi Yüzü’’ fotoğraf sergisinin Anadolu yolculuğu durağı Gaziantep oldu.

Fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin çektiği yalıtım temalı fotoğraflar, 12 Temmuz tarihine kadar Sanko Sanat Galerisi’nde sanatseverleri ağırlayacak.

Türkiye’yi il il gezerek ısı yalıtımıyla elde edilebilecek enerji tasarrufunu anlatan mavi fotoğraf kareleri, yalıtımın hayatı nasıl sarıp sarmaladığını ziyaretçilere gösteriyor.

Sergide yer alan Bennu Gerede’nin fotoğrafları, yalıtım ürünlerine sanatsal bir bakış açısı getiriyor. Binalarda kullanılan yalıtım malzemeleri fotoğraflarda kimi zaman bir şezlong, kimi zaman bir kaykay kimi zaman da bir köpek kulübesi olarak karşımıza çıkıyor.

Yalıtımın Mavi Yüzü sergisini diğer fotoğraf sergilerinden ayıran ilginç bir özellik de bulunuyor. Tüm fotoğraflar, mavi ısı yalıtım levhalarına basılmış olarak sergileniyor.

-SERGİ, TÜRKİYE’NİN TÜM BÖLGELERİNİ GEZECEK-
Blue’Safe Mavi Kale sözcülerinden Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, küresel ısınma,  sanayileşme ve artan dünya nüfusu enerji kaynaklarının hızla tükenmesine neden olduğuna işaret etti.

Halkı ısı yalıtımıyla sağlanabilecek enerji tasarrufu hakkında bilinçlendirmek için Yalıtımın Mavi Yüzü projesini hayata geçirdiklerini belirten Akbaş, ‘’Gelecek için mavi karelerin yer aldığı fotoğraf sergimizi Türkiye’nin tüm bölgelerinde gezdirerek halk nezdinde ısı yalıtım bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar sergilerden aldığımız tepkilerin hep pozitif yönde olması da bizim açımızdan son derece mutluluk verici ve teşvik edici’’ dedi.

Bugüne kadar 7 il ve 12 AVM gezdirdikleri sergi aracılığıyla ulaştıkları insanlara, ısı yalıtımıyla doğayı koruyarak da binalarını ısıtıp soğutabileceklerini ve faturada yüzde 50 tasarruf elde edebileceklerini anlatmaya çalıştıklarını bildiren Akbaş,  Gaziantep’te kendilerine ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi yetkililerine teşekkür etti.

SANKO’DA 33 RESSAM KARMA SERGİ AÇTI

6/15/2013

Gaziantep’te 33 ressam,  Sanko Sanat Galerisi’nde karma resim sergisi açtı.

Sanko Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergi, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nazıf Özak, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat ve sanatseverlerin katılımıyla açıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Kaymakam Aydn, sanatsal etkinliklerin toplum yaşamında önemine işaret etti, medeniyetin bir göstergesi olduğunu söyledi.
 
Aydın, ‘’Ticaret ve sanayide muhteşem bir marka olan Gaziantep, sanat ve kültür alanında da markalaşmalıdır. Bu kentin sanatsal açıdan geliştiğine inanıyorum, ama yeterli değil. Önemli olan geleceğe bakmak. Yaşantımızın tüm alanlarında sanatsal, kültürel faaliyetler hayatımıza daha fazla girmeli’’ diye konuştu.

Başarı kadar başarısızlıkta da toplumda yaşayan herkesin payı bulunduğunu ifade eden Aydın, Sanko Ailesi’ne sanata verdikleri destekler için teşekkür ederek, ‘’Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergiler konusunda muhteşem bir performans sergiliyorlar’’ sözlerine yer verdi.

Kaymakam Aydın, sergiye eserleriyle katılan 33 sanatçıyı yürekten alkışladığını belirterek, emeğe geçen herkese teşekkürlerini sundu. 

Açılış töreni sırasında, sanata verdiği desteklerden dolayı koleksiyoner Prof. Dr. Semih Mumbuç’a, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini, Kaymakam Mehmet Aydın takdim etti.

Sergide, sanatçılar Akten Köylüoğlu, Aslı Özen, Ayşegül Bakkaloğlu, Nurten Kale, Mustafa Bencan, Remziye Oğan, Mizyal Karabiber, Muhammet Aliyev, Özlem Tanyeri, Merve Ölçer, Atiye Güneri, Ramazan Şimşek, Zeynep Ece Nacaroğlu, Ceren Yıldırım Özbarutcu, Özlem Coşkun, İbrahim Yıldız, Tuncay Çiçek, Sakine Demir, Yakup Kuyucu, Ayten Dingil, Nuray Coşkun, Celal Alagöz, Nursel Kurban, Hatice Çayırlı, Aynur Akın, Sema Fadıloğlu, Şenel Benlier, Kerim Kılıç, Dimitar İliyev, Maxmilyen Milç, Gelengül Alkan, Kıvanç Gülhan ve Hüseyin Erdoğan’ın eserleri yer alıyor.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3. katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi,  28 Haziran tarihinde kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANKO SANAT GALERİSİ 2. RESSAMLAR BULUŞMASI

5/17/2013

Sanko Sanat Galerisi ‘’ 2. Uluslararası Ressamlar Buluşması’’ kapsamında Türkiye ve yabancı ülkelerden 23 ressamın yaptığı eserler, Sanko Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Sanko’nun katkısıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Türkiye’nin yanı sıra, Mısır, İspanya, Filipin, İtalya, Fransa, Filistin, Gürcistan ve Polonya’dan gelen 23 sanatçının resimlerinden oluşan sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Gaziantep Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Sanko Sanat Galerisi’nde 165. serginin açıldığını anımsatarak, bugünkü etkinliğin ve yoğun katılımın Gaziantep’te sanatın nereden nereye geldiğini göstermek açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Konuk sanatçılara Gaziantep’e geldikleri için teşekkür eden Taşdöğen, şunları söyledi:

‘’Karkamış’tan Yesemek’e kadar nereye ayak basarsak basalım, tarih ve kültürle karşılaşıyoruz. Güzel Gaziantep’imizde sanatın ve sanatseverlerin bu seviyeye gelmesi bizleri çok mutlu etti. Misafirlerimizin de katıldığı bu etkinliğin, Gaziantep’in yurt dışına tanıtılmasında çok katkısı olacağına inanıyorum. Özellikle kültür ve ekonomik alanda belli bir ivme yakalayan ilimizin sanat alanında da mahalli idarelerimizin,  devletimizin ve özellikle Sanko Ailesi’nin destek vermezi bizleri çok sevindirdi.’’

-SANATA SANKO DAMGASI-

Sanat dostlarını Gaziantep’te görmekten memnuniyet duyduklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de Gaziantep’in kültür ve sanatta artık kendini ispatlayan bir şehir olduğuna vurgu yaparak, bu etkinliğe destek veren Sanko Grubu’na teşekkür etti.

Çalıştaya katılan sanatçılar adına konuşma yapan ressam Prof. Dr. Ali Candaş ise Sanko’nun destekleriyle gerçekleştirilen ‘’Sanko Sanat Galerisi 2. Uluslararası Ressamlar Buluşması’’ etkinliğinin,  sanatın topluma biraz daha yakınlaşmasını sağlamak açısından yararlı bir çalışma olduğunu bildirdi.

Çalıştayı çok olumlu bulduğunu vurgulayan Candaş, bu sayede sanat anlayışlarını bölge insanlarıyla paylaşma fırsata bulduklarını ve değişik yörelerden gelen sanatçılarla yeni dostluklar kurduklarına dikkati çekti.

Candaş, ‘’İnsanlarımızın özellikle sokaktaki vatandaşlarımızın sanat konusundaki açlığını gidermek açısından çok yararlı bir çalışma” dedi.

Mısırlı sanatçı Prof. Dr. Ahmed Abd Elkarem ise Gaziantep’e gelmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, organizasyonu yapanlara teşekkürlerini sundu.

Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi ve Ressamlar Buluşmasının Koordinatörü Aslı Özen de Türkiye ekonomisini sembol kenti haline gelen Gaziantep’i, sanat alanında da önemli bir konuma taşımak amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini anımsattı.

İlkini 2010 yılında yaptıkları ressamlar buluşmasının geleneksel hale geldiğini,  bu yıl ikincisini düzenlediklerini anlatan Özen, “Bir yıllık hazırlık döneminin sonunda bu çalıştayı düzenledik. Türkiye’den 15 ve yurt dışından 8 ressamı ağırladık. Her bir sanatçımızın kendi tarzı var. Bu kültürden edindikleri izlenimlerini kendi resimlerine empoze ettiler’’ diyerek, mutluluğunu dile getirdi.

Bu etkinliğe verdiği desteklerden dolayı Sanko Ailesi’ne teşekkür eden Özen, ‘’Sanat adına ‘Sanko’ markasını oluşturmaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.

-SANATÇILARA TEŞEKKÜR PLAKETİ-

Konuşmaların ardından, çalıştaya katılan Türk ve yabancı ressamlara teşekkür plaketi takdim edildi.

Serginin açılışında, Gaziantep Adalet Komisyonu Başkanı Şefik Arslan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeki Konukoğlu, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu eşi Julide Konukoğlu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Konukoğlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Konukoğlu ve eşi Zeynep Konukoğlu,  TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve İtalya Fahri Konsolosu Mehbare Şayan Kileci, Slovenya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Mizyal Karabiber Nacaroğlu,  Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ve Sanko Park Müdürü Ali Günaçar da hazır bulundu.

-SERGİ 31 MAYIS’A KADAR GEZİLEBİLECEK-

2. Ressamlar Buluşması’na sanatçılar Ahmad Canaan, Prof. Dr. Ahmed Abd Elkarem, Prof. Dr. Ahmet Özol, Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Prof. Dr. Ali Candaş, Aslı Özen, Prof. Dr. Basri Erdem, Durmuş Ali Akça, Gülay Yüksel, Jonal Buenafe, Maestro Pippo Buscemi, Magdalena Maler, Nihat Kahraman, Prof. Dr. Nilgün Nilay Büyükişleyen, Doç. Dr. Numan Arslan, Prof. Dr. Nur Gökbulut, Prof. Dr. Ramiz Aydın, Reyhan Abacıoğlu, Sandra Sourez, Teymur Ağalıoğlu. Wit Boguslaswski, Yusuf Toprak ve Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen katıldı.

Sanatçıların 23 eserinin yer aldığı sergi,  31 Mayıs'a kadar Sanko Park 3. katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

ÖZEL SANKO OKULLARI ÖĞRENCİLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLİYOR

5/7/2013 1

Özel Sanko Okulları öğrencilerinin çeşitli teknikte yaptıkları çalışmalarından oluşan  “Görsel Sanatlar” sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Sergi açılışında bulunan Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, insan yaşamında kalitenin zirveye ulaştığı yer olarak tanımladığı sanat etkinliklerini böyle bir sergide bir araya getiren Özel Sanko Okulları’nı kutladığını söyledi.

Sanat, kültür, estetik ve edebiyatın insan kimlik ve kişiliğinin gelişmesi açısından önemli olduğunun altını çizen Aydın, öğrencileri çalışmalarından dolayı takdir ettiğini bildirdi.

Öğrencilerin 2012-2013 eğitim öğretim yılı başından beri yaptıkları çalışmaların yer aldığı sergide övünülecek eserler olduğunu belirten Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ise sergiye katkı sunan öğrencileri, veli, öğretmen ve yöneticileri kutladığını ifade etti.

Köylüoğlu, öğrencilerin bütün çalışmalarının sanatla içe içe olması ve yaratıcılıklarının desteklenmesi için onlara gerekli ortamı sağladıklarına dikkati çekti.

Konuşmaların ardından serginin açılışı Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ve Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar tarafından yapıldı.

Sergide lise öğrencilerinin tuval üzerine akrilik boya, röprodüksiyon çalışmaları ve seramik, ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin çeşitli tekniklerdeki resim çalışmaları, üç boyutlu tasarımlar, mozaik, seramik, grafiksel çalışmalar yer alıyor.

Ayrıca öğrencilerin kulüp derslerinde yaptığı ebru, anahtarlık, takı, tişört boyama,  fimo hamuru uygulaması, seramik kaplama çeşitleri, artık maddelerden oluşturulan üç boyutlu çalışmalarla yapılan eserler de bulunuyor.

Sergi, 15 Mayıs 2013 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE ‘’HEYKEL- RESİM’’ SERGİSİ AÇILDI

4/20/2013

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, geleceğe damga vurmak isteyen ülkelerin ekonomik büyümelerinin yanı sıra, sanata ve sanatçıya önem vermesi, zengin sanat galerileri olması gerektiğini belirtti.

Sanatçı Selahattin Gökoğlan’ın 38 resim ve 22 ahşap heykelden oluşan sergisi, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar ve sanatseverlerin katılımıyla Sanko Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sanatın büyülü dünyası olduğunu dile getiren Kaymakam Turan, bir ülkenin zenginliğinin kişi başı gelirle ilişkili oluğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

‘’Ama geleceğe damga vurmak isteyen ülkeler ekonomik büyüklüğünün yanında sanata verdikleri önem, sanatçının çokluğuyla, sanat eserleriyle, sanat galerileriyle zengin olmalıdır. Çünkü sanatı iltifat eden zaten zengindir. O yüzden sanatı ve sanatçıları önemsiyoruz.’’

Gaziantep’te sergi açmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren sanatçı Selahattin Gökoğlan ise önce heykeller çalıştığını, resimlerini de genellikle heykellerden yola çıkarak yaptığını kaydetti.

Önce çeşitli ağaç kökleri, sonra kök-gövde ile kütlesel heykel çalışmaları yaptığını anlatan Gökoğlan, ‘’Oyma işi ustalık işidir. Sanatta ilk aranması gereken şey üretim aşamasından önce fikri yorumlayabilmek. Fikir ve yorum girmişse o eser kalıcıdır. Eserlerimde önce yorum gücüyle değerlendiriyorum’’ diye konuştu.

Çalışmalarını severek sürdürdüğünü ifade eden Gökoğlan, ‘’Elimden geldiğince ürettiklerimi sizinle paylaşmak için Gaziantep’e geldim’’ diyerek sanatseverlerle buluşmanın sevincini paylaştı.

Konuşmaların ardından Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar, sanatçıya Sanko Sanat Galerisi’nin teşekkür plaketini sundu. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat da sanatçıya, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını takdim etti.

SANATÇI
Manisa’nın Kula ilçesinde 1951 yılında doğan sanatçı Gökoğlan,  1974 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş (grafik) bölümünden mezun oldu.

Çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yaptıktan sonra Antalya ATSO Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden 2001 yılında emekli oldu. Sanatçı, kendi atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

20 kişisel sergi açan ve 20’den fazla karma sergiye katılan Selahattin Gökoğlan’ın, yurtiçinde ve yurtdışında özel koleksiyonlarda ve Avusturya Barış Müzesi’nde bir eseri bulunuyor.

Sanatçı Gökoğlan’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 3 Mayıs’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

RESSAM ÇİFT, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

4/9/2013 1

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, sanatçıların yaşadıkları dönemde değerlerinin bilinmediğini belirterek, “Bugüne kadar maalesef dünyanın her tarafında yaşayan sanatçıların değeri bilinmemiş. Üzerinden yıllar, asırlar geçtikten sonra değeri anlaşılmış” dedi.

Ressam Hasan Pekmezci ve Şükran Pekmezci, Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı. Sanatçı Pekmezci çiftçinin 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GSO Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adil Konukoğlu, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş,  Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı.

Sanatçı Pekmezci çiftini ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Adil Konukoğlu,  ‘’Gaziantep’in eğer kültüründe bir tane çakıl taşı bile olabilirsek bu bizi mutlu eder. Çünkü Gaziantep 6 bin yıllık kültüre sahip bir şehirdir’’ vurgusunu yaptı.

Zeugma Müzesi’nden her zaman gururla bahsettiklerini, müzenin oluşturulmasında Sanko Holding’in izleri bulunduğunu anlatan Konukoğlu, ‘’Zeugma’daki acil kurtarma kazıları sırasında 3 ay boyunca haftada 2 gün bizzat çalışmaların başında durdum’’ sözleri ile eşsiz mozaiklerin tarihin derinliklerinden çıkarılmasına tanıklığını dile getirdi. 

Şehrin sanatsal gelişimine desteklerini sürdüreceklerini vurgulayan Konukoğlu, en büyük arzularının, değerli sanatçıların Gaziantep’te kendilerini tanıtabilmeleri ve şehirde yaşayan bütün insanların sanat keyfini tadabilmeleri olduğunu bildirdi.

Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açan her sanatçının bir eserini satın aldıklarını bildiren Adil Konukoğlu, resimlerin her birini ‘’hazine’’ olarak tanımladı.

Konukoğlu, ‘’Bugüne kadar maalesef dünyanın her tarafından yaşayan sanatçıların değeri bilinmemiş. Üzerinden yıllar, asırlar geçtikten sonra değeri anlaşılmış. İnşallah biz Gaziantep olarak, yaşayan sanatçılarımızın değerlerini ortaya koyma mücadelemize bir tuğla koymaya çalışıyoruz. Bu fırsatı bize verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

-‘’GAZİANTEP’E BİR ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ ÇOK YAKIŞIR’’-

Yaptıkları çalışmaları Gaziantepli sanatseverlerle paylaşmaktan büyük gurur duyduğunu kaydeden Şükran Pekmezci de Sanko Ailesi’ne kendilerine verdiği fırsat için teşekkür etti.

Anadolu’nun her yöresinde geleneksel adetlerinin zengin ve güzel olduğuna işaret eden Pekmezci, ‘’Resimlerimizde gördüğünüz gibi eşim de ben de insanı, doğayı çok seviyoruz. Anadolu’nun güzelliklerini sürdürmek istiyoruz’’ sözlerine yer verdi.

Sanatçı Hasan Pekmezci ise konuşmasında, iş çevrelerinin ve ticaretle uğraşanların toplumsal gelişim büyük rolü olduğunu belirterek, Amerika’da tüm müzelerde finansmanın ticaretle uğraşan kesim tarafından karşılandığını belirtti.

Zeugma Müzesi’ni gezerken büyük gurur duyduklarını söyleyen Pekmezci, Gaziantep gibi aydın bir kente bir  ‘’Çağdaş Sanatlar Müzesinin’’  çok yakışacağını kaydetti.

Sanatçıların eli öpülecek insanlar olduğuna dikkati çeken Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da Sanko Ailesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği desteklere takdirlerini ifade etti.

“Yiğidin hakkını yiğide teslim etmek lazım. Değerli başkanlarımız Sayın Abdulkadir Konukoğlu ve Sayın Adil Konukoğlu’ndan bu konuda ne zaman bu konuda bir arzumuz olsa, her zaman yanımızda görme mutluluğunu yaşıyoruz. Bize bu güzellikleri yaşatan bu güzel aileden Allah razı olsun”  diyerek memnuniyetini paylaştı. 

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da ekonomide bir marka şehir haline gelen Gaziantep’in sanatta da marka haline geleceğine inandığını vurguladı.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, konuşmaların ardından sanatçı Şükran Pekmezci’ye ve Başsavcısı Esat Semerci de sanatçı Hasan Pekmez’e, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundular.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da ressam çifte, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim ettiler.

Pekmezci çiftinin, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 19 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI HASAN PEKMEZCİ
1945 yılında Konya’da doğan Hasan Pekmezci, ilkokuldan sonra İvriz Öğretmen Okulu orta kısmında, öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile resme yöneldi ve 1962 yılında sınavla İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi.
 
Pekmezci, öğrencisi olduğu bu okulu 1965 yılında birincilikle bitirdikten sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1968 yılında mezun oldu. Sanatçı,  Sakarya-Arifiye Öğretmen Okulu, Çankırı Ortaokulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü-Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde görev yaptı. 1987’de Hacettepe Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak üzere atandı. 1995’te profesör oldu.

1968 yılından beri sanatsal çalışmalarını aralıksız sürdüren Hasan Pekmezci, ilk kişisel sergisini 1971 yılında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı. Başta devlet resim sergileri olmak üzere ülkemizde düzenlenen DYO, Vakko, Viking, İstanbul Sanat Bayramı ve İstanbul Yeni Eğilimler’78-79, Yunus Emre, TPAO sergilerine katıldı.  20’den fazla ödül kazandı.

Yurt dışında Şili Bienali ile Osaka Tirienaline seçildi. Sanat ve eğitim alanında seminer ve sempozyumlarda  görev aldı.

Çocuk resimleri konusunda eşi Şükran Pekmezci ile 1970’li yıllardan başlayarak çeşitli çalışmalar gerçekleştiren sanatçının, günümüze kadar 45 kişisel sergisi bulunuyor.  Sanat alanında çeşitli makale ve yazılarının yanında 8 kitabı yayımlandı. 1985 yılında bir eseri Budapeşte Müzesi’ne satın alındı.

ÇAĞSAV Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyeliği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer aldı. Yurtdışında bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı.

SANATÇI ŞÜKREN PEKMEZCİ
1946 yılında Çankırı’da doğan Şükran Pekmezci, ortaokulu bitirince Konya Kız Öğretmen Okulu sınavlarını kazandı ve resme ilgisi nedeniyle İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 1965 yılında mezun olarak Çankırı ili Orta Nahiyesinin Kalfat Köyü’nde 2 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı.

İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü sınavlarını birincilikle kazanan ve 1970 yılında mezun olan sanatçı Pekmezci, daha sonra Arifiye Öğretmen Okulu ile Çankırı, Ankara Yeşilevler ile Namık Kemal Ortaokulu’nda resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1994-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Meslek ve Yaygın Eğitim Fakültesi’nde baskı resim dersleri verdi.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer alan Şükran Pekmezci, yurt dışında önemli bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı.

Şükran Pekmezci açtığı 30’un üzerinde kişisel serginin yanı sıra, birçok grup sergisine katıldı.

RESSAM ÇETE, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

3/28/2013

Ressam Süleyman Çete,  Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçı Çete’nin 37 eserinden olu şan serginin açılışına, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar, Sanko Park Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng  ve sanatseverler katıldı.

Resmi, ‘’Resim elemanlarının olu şturduğu estetik leke düzeni’’ olarak tanımlayan sanatçı Çete, Gaziantepli sanatseverlerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

‘’Gaziantep’e adımımı attı ğım andan itibaren birçok güzellikle karşılaştım’’ diyen Çete, çok modern bulduğu Sanko Sanat Galerisi’ni Gaziantep’te yaşayan insanlar ve sanat dünyası için ‘’şans’’ olarak gördüğünü söyledi.

Çete, ‘’Sanat günümüzde bir e ğlence olarak algılanıyor. Oysa sanat, sanatçının topluma aktardığı farkl ılıklardır. Bu farklılıkları toplumun diğerleri ile paylaşarak sıradanlı ğı aşarsınız, her şey daha güzel olur’’ diyerek sanatın önemini vurguladı.

Sanko Ailesi ve Sanko Sanat Galerisi yöneticilerine destekleri için teşekkürlerini sunan Süleyman Çete, şunları kaydetti:

 ‘’Gaziantep’te böyle güzellikler görmek beni mutlu etti. Sizin bu yaptığınız jestler, bize cesaret veriyor, enerji veriyor. Bu enerjiyi kullanarak daha güzel eserler üreteceğim. ’’

İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat da Sanko Sanat Galerisi’nin kentte önemli bir boşluğu doldurduğuna ve sanat camiasına büyük katkısı olduğuna işaret ederek, ‘ ’Değerli sanatçıları kentimizde ağırlamaktan mutlu oluyoruz’’ diye konuştu.

Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar da sanatın toplumları bir araya getiren en önemli araçlardan birisi olduğunu vurgularken, sanatçı Çete’ye değer vererek Gaziantep’e geldiği için teşekkür etti.

Günaçar,  daha sonra sanatçı Çete’ye, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundu. Mehmet Aykanat da Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti.

Çete’nin, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi, 5 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1941 yılında doğan Süleyman Çete, 1961 yılında Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1965 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi.

Çoğunluğu Bursa Atatürk Lisesi, Bursa Kız Lisesi, Bursa Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nde olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde 26 yıl boyunca, resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapt ıktan sonra 1992 yılında emekli olan sanatçı, halen Bursa’da atölyesinde resim ve resim eğitimi çalışmalarını sürdürüyor.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere özel ve resmi galerilerde sergiler açan Çete’nin, yurtiçi ve yurtdış ı koleksiyonlarda eserleri yer alıyor. 35’den fazla kişisel ve karma sergisi bulunuyor.

RESSAM KARA, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

3/19/2013

Ressam Ümit Kara,  Sanko Sanat Galerisi’nde ‘’Ağaçlarım ve Çiçeklerim’’ adlı sergi açtı.

Sanatçı Kara’nın 29 eserinin yer aldığı kişisel sergisinin açılışına, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng ve sanatseverler katıldı.

Kaymakam Turan, konuşmasında, her Cuma günü Sanko Sanat Galerisi’nde yeni bir etkinlikte buluşmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Resmin, evrensel bir dil olduğunu ifade eden Turan, ‘’Sanatın büyülü dünyasında buluşuyoruz. Değerli sanatçıların yanında olmak bizi mutlu ediyor’’ dedi.

Gaziantep’in kendini aştığını, başarılarıyla yetinmediğini belirten Turan, böyle muhteşem bir kentte Sanko Ailesi’nin oluşturduğu Sanko Sanat Galerisi’nin kentin sanatsal kültürel hayatına önemli hizmetler sunduğunu vurguladı.

Turan, sergiye katılan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı.

Bugün çok mutlu olduğunu dile getiren ressam Ümit Kara da 1972 yılından beri sanatın içinde olduğunu, yağlıboya resim çalışmalarının yanı sıra Türk mobilya sitilini belirlemek için 30 yıldır çalışma yaptığını ve bu sergide 4 tane ayna örneği getirdiğini belirtti.

Kara, eski Türk eserlerini yaşatmak için cami mimarisi üzerine çalışmalar da yaptığını anlattı.

Resimlerinde ‘’renk-leke’’ unsurunun ön planda olduğunu ifade eden ressam Kara, ‘’Doğadaki dokular, güzellikler bize her zaman haz veriyor’’ diye konuştu.

Şehitkamil Kaymakamı Aydın, konuşmaların ardından sanatçı Ümit Kara’ya, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundu. Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng de Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti.

SANATÇI

1952 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğan Kara, 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi, 1985 yılında Gazi Eğitim Fakültesi’nde lisansını tamamladı.

Adana Düziçi Öğretmen Okulu ve Ankara’da orta öğretim kurumlarında çalışan sanatçı, 1984 yılında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne geçti. 1999 yılında emekli olarak, kendi atölyesinde sanatsal çalışmalarına devam etti.

Sanatçı, resim çalışmalarının yanında Selçuklu dönemi ahşap işçiliğini araştırmakta ve Türk mobilya stilinin oluşması için örnekler çıkarıp sergilemektedir. Cami mimarisi ile de ilgilenen sanatçı, Ankara’da Hacı Dursun Erdemir Camisi’nin minber ve mihrabını yaptı.

Doğadan betimlediği konuları renk ve lekeyi ön plana alarak anlatan Ümit Kara, yurt içi ve yurt dışında 28 resim, 22 ahşap sergisi açtı. Yerli ve yabancı koleksiyonlarda eserleri bulunuyor.

Kara’nın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 22 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

RESSAM ALİYEV, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

3/5/2013 1

Ressam Muhammed Aliyev, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçının Gaziantep’i resmettiği yağlıboya 34 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür Turizm Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng ve sanatseverlerin katıldığı törenle yapıldı.

Türkiye’de ve birçok ülkede eserleri sergilenen sanatçı Aliyev, Gaziantep’te 1,5 yıldan beri yaşadığını, geldiği ilk günden beri şehirle ilgili resimler yaptığını ve fotoğraflar çektiğini söyledi.

‘’Buraya geldiğimden beri hep ‘Gaziantep için ne yapabilirim’ diye düşündüm” diyen Aliyev, konuklarla duygularını şöyle paylaştı:

“Gaziantep’in doğunun Paris’i olduğunu duymuştum. Şehrin tarihi mekanlarını resmetmek için yola çıktım. 1,5 yıl çalıştım. Gaziantep şehrine, insanına saygı olarak bunu yaptım. Umarım beğenirler.  Gaziantep resimlerinden oluşan bu koleksiyonu, İstanbul ve  Ankara’da da sergilemeyi düşünüyorum. Gaziantep’i oralarda tanıtmak istiyorum.’’

Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng de 1,5 yıl gibi kısa bir sürede Gaziantep’i tanıyıp, özümseyen sanatçı Aliyev ile kıvanç duyduklarını belirtti.

İl Kültür Turizm Vekili Mehmet Aykanat ise sanatçının şehrin güzelliklerini yaşatmaya devam edeceğine inandığını dile getirerek, Gaziantep kültürüne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Aykanat, daha sonra sanatçı Muhammed Aliyev’e, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini ve Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti.

Aliyev’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 8 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI
1952 yılında Bakü’de doğan sanatçı Aliyev, orta öğrenimini Bakü’de tamamladı. 1973’de Azim Azimzade Yüksek Ressamlık Okulu’ndan, 1983’te St. Petesburg A. İ. Muhina Akademisinin seramik bölümünden mezun oldu. 1983-1986 döneminde Bakü Ressamlık Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

1985 yılında St. Petesburg’da ilk kişisel sergisini açan ve Sovyetler Birliği Ressamlar Birliği’ne üye olan  Muhammed Aliyev, 1986-1989 yılları arasında Azerbaycan Devlet Eğitim Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu.

Eserleri ABD, İngiltere, Avusturya, Fransa ve Almanya’daki karma sergilerde sergilenen Aliyev, 1997-2012 yılları arasında İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Gaziantep ve Sakarya’da birçok kişisel resim sergisi açtı ve karma resim sergilerinde yer aldı,  ayrıca seramik karma sergiye katıldı.

Gorbon Kültür Merkezi, Kütahya Porselen ve Akademi İstanbul’da çalışan ve 2003 yılında Bilgi Üniversitesi açık kurslarında ders veren Aliyev, 2011 yılından beri Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

DÖRT RESSAMDAN KARMA SERGİ

2/15/2013

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESSAM VEDAT AKKÖK, BÜNYAMİN KÜÇÜKKÜRTÜL, MEHMET AKİF ORÇAN VE MEHMET AKİF KAPLAN’IN ESERLERİNDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
Sanko Sanat Galerisi’nde, dört ressamın eserlerinin yer aldığı karma sergi açıldı.
Sanatçı Vedat Akkök, Bünyamin Küçükkürtül, Mehmet Akif Orçan ve Mehmet Akif Kaplan’ın 40 eserinden oluşan serginin açılışı, Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür Turizm Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM Müdürü Ufuk Toydemir ve sanatseverlerin katıldığı törenle açıldı.

Vali Yardımcısı Kurban, yaptığı konuşmada, bugün Gaziantep’e ‘’Gazi’’ unvanı verilişinin yıl dönümü olduğunu anımsatarak,  ‘’Gurur günümüzde, böyle bir etkinlikle bunun taçlandırılmasından büyük mutluluk duydum. Böyle günleri kuru kuruya kutlama yerine, içini bu tür etkinliklerle doldurmak, özellikle kültürel anlamda dolu dolu başarılarla kutlamakla böyle günler daha anlamlı hale gelir’’ dedi.

Komşu il Kahramanmaraşlı 4 ressamın, böyle bir günde sergi açtıklarını anımsatan Kurban, bu güzel davranışlarını ‘’takdire dayan bir davranış’’ diyerek sanatçıları kutladı.

Konuşmaların ardından Mevlüt Kurban, sanatçılara Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundu. Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayın da ressamlara hediye edildi.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergi, 22 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇILAR
Vedat Akkök, 1958’de Kahramanmaraş’ta doğdu. Marmara Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. Ankara ve İstanbul’da Milli Eğitim ve bir özel okulda çalıştı. İTÜ Görsel ve Çevresel Ana Sanat Dalı Güzel Sanatlar Bölümü’nde resim yüksek lisansı tamamladı. 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 6 kişisel sergi açtı. Çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı kişisel-karma sergiye katıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü Güzel Sanatlar Bölümü’ne resim öğretim elemanı olarak girdi. 4 yıl bölüm başkanlığı yaptı. Halen KSÜ’de  öğretim elemanı olarak görev yapıyor. Kendi atölyesinde resim ve vitray çalışmalarına devam ediyor.

Bünyamin Küçükkürtül, 1971 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Suluboya çalışmalarından oluşan ilk sergisini 1992 yılında Bursa Şefik Bursalı Sergi Salonu’nda açtı. Sonrasında Bursa, Sivas, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de 15 kişisel sergi açtı. Çalışmaları ağırlıklı olarak suluboya üzerine yoğunlaştı. 1995’den beri edebiyat ve sanat yayıncılığı yapıyor. İnsan Saati ve Kuyudaki Koro dergilerinin editörlüğünü de yapan sanatçının, çeşitli ulusal dergilerde çalışmaları yayınlandı. Yayınlanmış edebi içerikli 5 kitabı bulunuyor.

Mehmet Akif Orçan, 1977’de Kahramanmaraş’ta doğdu. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi AEF Resim Bölümü’nden mezun oldu. Konu olarak figür üzerine yoğunlaşan sanatçı, figürün mekânsal işlevini başka bir coğrafya düzlemiyle tamamlıyor. 2012’de ‘’Göç’’ konulu 5. Ulusal Resim Yarışması’nda bir eseri sergileme aldı. 5 kişisel sergi açtı. Bazı gazete ve dergilerde kültür sanat içerikli yazı ve şiirleri yayınlandı. Kitap kapak çalışmaları da bulunan sanatçı, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesidir.  Şu anda Kahramanmaraş Güzel Sanatlar Lisesi ve kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Akif Kaplan, 1978 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu.  2000 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Bölümü’nde lisans, aynı üniversitede 2007 yılında yüksek lisansını tamamladı. 2 kişisel resim sergisi açan sanatçı karma sergilere de katıldı. KSÜ’de öğretim elemanı olarak görev yapıyor.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE FOTOĞRAF SERGİSİ

1/28/2013

Fotoğraf sanatçısı Ersun Can, Sanko Sanat Galerisi’nde  üçüncü sergisini açtı.

Can, açılışta yaptığı konuşmada, 39 eserinin yer aldığı bu serginin 6-7 yıllık  çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, tekstil mühendisi olduğunu, işi gereği        gittiği birçok yerde çektiği fotoğrafları insanlarla paylaşmaktan hoşlandığını söyledi.

‘’Bu, insanların belki göremedikleri, gidemedikleri yerleri onlara göstermek amacıyla hazırladığım bir sergi’’ diyen Can, fotoğraf çekimlerinde gittiği şehirler ve ülkelerdeki tarihi yapılar ve mimari eserlerin ilgi alanı olduğunu kaydetti.

Tarihi güzellikleri, insanlarla bağdaştırarak sergilediğini ifade eden Can, daha önce Kuşadası ve İstanbul’da sergi açtığını bildirdi.

Ersun Can, fotoğraf çekimlerinde neden ‘’insan ve tarih’’ üzerine odaklandığını şu sözlerle paylaştı:

‘’Ören yerlerini ve tarihi mekanları dolaşırken birden aklıma gelen bir düşünce beni ‘insan ve tarih’ başlığında oluşan bu fotoğraf çalışması konusunda heyecanlandırmaya yetti. Binlerce yıl öncesinde yaşamış medeniyetlerin sanat ve sanatçıya verdiği önem ve bu eserlere hala günümüzde hayranlıkla bakabiliyor olmamız bende ayrı bir heyecan konusudur.

‘İnsan ve tarih’ isimli fotoğraf sergisiyle bugün yaşadığımız bu tarih yolculuğunda nereden nerelere geldiğimizi sorgulamak inanıyorum ki hepimizin ortak görüşü olacaktır.’’

Sanko Park AVM Müdürü Ufuk Toydemir de sergide yer alan fotoğraflara bakarken adeta Türkiye’yi gezmiş gibi hissettiğini dile getirerek,  sanatçıya hitaben, ‘’Elinize sağlık’’ diye konuştu.
 
Toydemir, daha sonra Ersun Can’a,  teşekkür plaketini ve Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını sundu.

SANATÇI

1971 yılında İstanbul’da doğan Ersun Can, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tekstil bölümünü bitirdi.

Ersun Can, 5 yıl önce fotoğraf çekme merakını gidermek için satın aldığı makinayla fotoğraf çekmeye başladı. Fotoğraf çekerken, ‘’Hayat karmaşası içinde sadeliği aramak’’ prensibini benimseyen sanatçı Can,  yoluna aynı prensibin eşliğinde devam ediyor.

RESSAM YILDIRIM, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

1/23/2013

Ressam Hüseyin Yıldırım,  Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Sanatçının 33 eserinin yer aldığı serginin açılışa, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, İl Kültür Turizm Vekili Mehmet Aykanat, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Sanko Park AVM Müdürü Ufuk Toydemir, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Müdürü Mehmet Doğanay ve sanatseverler katıldı.

Sanko Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergi açılışlarına katılmaya büyük özen gösterdiğini vurgulayan Kaymakam Uğur,  çağdaş ve gelişmiş ülkeler ve toplumların, sanatı ve bilimi eşdeğer gördükleri için geliştiklerini söyledi.

Turan, ‘’Sanata gönül veren insanlarla bir kez daha kucaklaşalım diye sergi açılışlarının yapıldığı Cuma günlerini iple çekiyorum’’ diye konuştu.
 
Güzellikleri resimle, müzikle paylaşmanın insanı mutlu ettiğini ifade eden Turan, duygularını ‘’İnsanlığın çağdaş ve güzel şekilde yoluna devam etmesi konusunda sanatçıların tuvale döktükleri güzellikleri, notalara döktükleri güzellikleri, heykele döktükleri güzellikleri görmek ve alkışlamak ne kadar güzel’’ sözleri ile dile getirdi.

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya büyük önem verdiğine işaret eden Turan, ‘’Gazi Mustafa Atatürk gibi bir önderimiz, rehberimiz, ışığımız var. Onu takip ettiğimiz takdirde, Türkiye Cumhuriyeti devleti milletiyle öğretmeniyle, işçisiyle işvereniyle, sanatçısı ve her kesimiyle beraber dünyanın muhteşem, en güzel üreten ülkelerinden birisi olmaya devam edecektir’’ dedi.

-‘’RENGİN BÜYÜSÜNÜN PEŞİNDE KOŞTUM’’-

Sanatçı Hüseyin Yıldırım da sergide yer alan tablolarının 1 yıllık bir seri çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

Yıllardır leke usulüyle, renk ağırlıklı çalışmalarla doğal soyutlamaları üzerine çalıştığına dikkati çeken Yıldırım, ‘’Yaklaşık 17 yıldır bu alanda ürünler ortaya koyuyorum. Ama  ısrarla üzerinde durduğum bir şey var ki;  her zaman rengin büyüsünün peşinde koştum. Hala da koşmaya devam ediyorum’’ diyerek tarzını anlattı.

Konuşmaların ardından Sanko Park AVM Müdürü Toydemir, sanatçıya teşekkür plaketini sundu. Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Köylüoğlu da Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını hediye etti.

SANATÇI

1972 yılında Anamur’da doğan Yıldırım, ilk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. 1996’da Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu.

Katıldığı yarışmalardan 3 ödül alan sanatçı Yıldırım’ın, bazı özel koleksiyonlarda ve bankalarda resimleri bulunuyor. Halen Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görevini sürdürüyor.

Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Sergi Salonu’nda kişisel sergiler açan ressam Hüseyin Yıldırım, 1995-2013 yılları arasında birçok seçme yarışmalı sergiler ve karma sergilerin yanı sıra, uluslararası sergilere katıldı.

Sanatçı Yıldırım, 1996 yılında Anıtkabir Derneği tarafından düzenlenen ‘’Ulusal Cumhuriyetimiz ve Atatürk’’ konulu resim yarışmasında 3’üncülük ödülü aldı.

Yıldırım’ın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 24 Ocak’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

RESSAM SERBEST, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

12/29/2012

Doğal güzellikleri ışık ve renk oyunlarıyla tuvale yansıtan ressam Zeki Serbest,  Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı.

Serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng ve sanatseverlerin de katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Gaziantep’te sergi açmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren sanatçı Serbest, bugün açılan 70. kişisel sergisinde memleketi Samsun’un Ladik ilçesinden esinlenerek yaptığı 38 eserinin yer aldığını belirtti.

‘’Gaziantep’te böyle güzel bir galerinin olması çağdaşlık  adına çok güzel bir nimet’’ diyen Serbest, Gaziantep halkının bu sanat galerisine sahip çıkmasını istedi.

Serbest, ‘’Sanat bir ülkenin temel taşlarından biridir. Beni Türkiye’nin neresinden davet etseler giderim. Çünkü benim topluma resim nedir, sanat nedir, güzellik nedir, doğru nedir yaymam lazım’’ diyerek sanatın ve sanatçının önemine vurgu yaptı.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da konuşmasında, sanatçıyı tebrik ederek,  insanın doğduğu ve büyüdüğü yere aşık olmasının, Anadolu’nun güzelliklerini paylaşmasının çok güzel olduğunu söyledi. 

Kendisinin de bir Öğretmen Lisesi mezunu olarak resim derslerini çok önemsediğine dikkati çeken Turan, sanata ve sanatçılara destek verenlere teşekkür etti.

Turan, ‘’Resim sevdalısı insanlarla her cuma akşamı Sanko Sanat Galerisi’nde buluşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gaziantep’te yaşadığımız en güzel anlar bunlar’’ diyerek sanatı verdiği önemi dile getirdi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Sanat Galerisi’nin teşekkür plaketini, sanatçı Serbest’e sundu. Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng de sanatçıya, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını sundu.

SANATÇI
1946 yılında Samsun’da doğan Zeki Serbest, ilk, orta ve İlköğretmen Okulu öğretimini Ladik’te yaptı. 1968 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Mezun olduğu Akpınar İlköğretim Okulu’nda 12 yıl, daha sonra İzmir’de öğretmenlik yaptı ve emekli oldu.
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan sanatçı, 70 kişisel sergi açtı. Çok sayıda yarışma ve 121 karma sergiye katılan Serbest’in, yapıtları yurtiçi, yurtdışı özel ve resmi koleksiyonlarda yer alıyor.
Serbest’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 11 Ocak’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Ressam İnanç, Sanko Sanat Galerisi'nde Sergi Açtı

12/26/2012

Ressam Svetlana İnaç,  Sanko Sanat Galerisi’nde 17.  kişisel resim sergisini açtı.

Serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM  İşletme Müdürü Mehmet Kaplan ve sanatseverlerin de katıldığı törenle gerçekleştirildi.

‘’Bir ülke masalına dair’’ sloganıyla hep Türkiye’yi çizdiğini belirten sanatçı İnaç, Türkiye’de 20 yıldır yaşadığını belirterek, “Türkiye’ye gelince çok etkilendim. Her şehrin kendine göre tarzı, ışığı var. Çok sevdim.  Türkiye benim için ilham kaynağı oldu, hep Türkiye’yi çiziyorum. Hem değişik yerleri görme imkanım oluyor hem çiziyorum. Pek çok sanat etkinliklerine katıldım, pek çok dostum oldu” dedi.

Gaziantep’e ilk kez geldiğini ifade eden Svetlana İnaç, şehre olan beğenisini, ‘’Gaziantep’e Güneydoğu’nun Paris’i diyorlar. Benim için yeni bir ilham kaynağı olabilir’’ sözleriyle aktardı.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da konuşmasında, bir ülkenin gelişmesi için sanatın ve sanatçının önemini vurgu yaparak, ‘’Bu kadar güzel şeyler üreten insanların yanında olmalıyız. Sanat ve sanatçının gücü bizleri bir araya getiriyor’’ dedi.

Sanata büyük destek veren Sanko Ailesi’ni kutlayan Kaymakam Turan, ‘’İnsan belki ekmeksiz yaşayabilir, ama sevgisiz, Anadolusuz ve sanatçı olmadan yaşayamaz’’ sözlerine yer verdi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Sanat Galerisi’nin teşekkür plaketini, sanatçı İnaç’a sundu. Kaymakam Uğur Turan da sanatçıya, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını hediye etti.

SANATÇI

1965 yılında Rusya’da doğan İnaç, klasik lise eğitimi tamamladıktan sonra Çocuk Güzel Sanatlar Okulu Resim Bölümünde eğitim alan sanatçı, daha sonra Yüksek Sanat Okulu’nda grafik tasarımı ve Teknik Üniversite’de moda tasarımı okudu.

1993 yılında evlenerek Türkiye’ye yerleşen sanatçı İnaç, Türk vatandaşı oldu. 1989-2000 yılları arasında Rusya, Kazakistan ve İstanbul’da moda ve grafik tasarımı üzerine çalışan sanatçı, resim çalışmalarının yanı sıra, kitap resimledi, afiş hazırladı, çeşitli kurum ve kurumuşlara ait reklam çalışmaları yaptı.


İnaç, 2000 yılından itibaren çalışmalarını tamamen resim üzerine yoğunlaştırdı. Rusya ve Türkiye’de çeşitli karma sergilere katıldı.

Türkiye’de 17 kişisel sergi açan Svetlana İnaç’ın eserleri,  Türkiye, Rusya, ABD ve Avrupa ülkelerinde özel koleksiyonlarda bulunuyor.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan İnaç, Ankara’da kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam ediyor.

İnaç’ın, Sanko Alışveriş Merkezi’nde 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 28 Aralık’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Ressam Arda, Sanko Sanat Galerisi'nde Sergi Açtı

12/26/2012

Serginin açılışına katılan Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, halka hizmetle görevli devleti temsil eden insanlar olarak, sanatın ve sanatçının değerini bilmeleri gerektiğini belirterek, ‘’Sanatçıları sevmek, alkışlamak, yanında olmak lazım’’ dedi.

Sınıf öğretmeni olan babasının da çok güzel resimler yaptığını ifade eden Turan, ‘’Kim ki sanatı yaşatabiliyorsa, o devlet gelişir, o toplum gelişir. Bugün dünyada ileri medeniyetler kurmuş ülkelere bakın; onların bütün sanat merkezleri önünde fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Bizim ülkemiz henüz o seviyeye gelemedi’’ diye konuştu.

Sanko Holding’e sanata ve sanatçıya büyük desteklerinden dolayı teşekkür eden Kaymakam Turan, ‘’Sanko Ailesi’ni özellikle burada ifade etmekten büyük onur duyuyoruz. Çünkü o, fakirin yanında, memleketinin yanında, değerlerinin yanında, sanatçısının, ressamın ve müzisyeninin yanında  güzel bir aile’’ sözlerine yer verdi.

-‘’GAZİANTEP, ÇAĞDAŞ SANATIN DA YILDIZI OLACAK’’-

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaybey Karoğlu da konuşmasında, dünyada sanatın giderek ağırlık kazandığı, kültür ve sanat üreten toplumların yarınlarının olabileceği yeni bir dönem yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Karoğlu, şunları kaydetti:

‘’Önümüzdeki dönem artık, kültür ve sanat alanında yarışın ağırlık kazandığı bir dönem olarak gözüküyor. Türkiye bu noktada pozisyonunu iyi almak durumunda. Türkiye’nin köklü tarihi, zengin kültürel değerleri, sayısız medeniyete beşiklik yapması nedeniyle ileriye yönelik çalışmalarda en fazla ümit verir bir toplumsal yapı ortaya koyuyor.’’

Sanatın daha çok büyük metropoller, İstanbul-Ankara eksenli gelişim göstermesini eleştiren Prof. Dr. Karoğlu, hiçbir profesyonel sanatçının Anadolu’da sergi açmadığını veya çok büyük maliyetlerle sergiler yaptıklarına dikkati çekti

‘’Alanında Türkiye’de söz sahibi olan sanatçıların Anadolu’da Gaziantep’e geldiğini görüyoruz. Bu son derece önemli’’ diyen Prof. Dr. Karoğlu, önümüzdeki dönemlerde Zeugma’nın dünya kültür ve sanatındaki yerine,  Gaziantep’in kültür ve sanayi alanındaki büyük potansiyeline paralel olarak ‘’çağdaş sanatın’’ da itici gücü ve yıldızı olacağını ifade etti.

Sanko Sanat Galerisi yöneticilerine teşekkür eden sanatçı Zuhal Arda ise Gaziantep’te sergi açmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Resme başladığı ilk yıllarda suluboya tekniğinin kendisi için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Arda, özellikle su şeffaflığı tadındaki resimlerinde gerçekçi anlatımlardan çok, renk geçişlerinin ahenkli dağılımları ve soyut düzenlemeler içerisinde bazen somut bir öğeyle şaşırtıcı bir etki oluşturduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Zuhal Arda’nın 23 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdürü Ufuk Toydemir ve sanatseverler tarafından yapıldı.

Bu arada, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Sanat Galerisi’nin teşekkür plaketini, sanatçı Zuhal Arda’ya sundu.

SANATÇI

1953 yılında Samsun’da doğan Arda, ilk, orta ve lise eğitimini Niğde’de yaptıktan sonra 1989 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği bölümüne girdi. Konya’da birçok ilköğretim okulu ve lisede resim öğretmenliği yaptı.

Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1999 yılında ‘’İlköğretim Okullarında Uygulanan Sanat Eğitimi Derslerine Renk Yönünden Analitik Bir Yaklaşım’’ konulu teziyle yüksek lisansını tamamlayan Arda, 2000 yılında Konya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne kurucu müdür olarak atandı.

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne 2005 yılında öğretim görevlisi olarak başlayan sanatçı, 2007 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ‘’Ressam-Sanat Eğitimcisi Aydın Ayan’ın Resimlerinin Estetiği’’ konulu teziyle doktora yaptı.

‘’Güzel Sanatlar Liseleri için Estetik Kitabı’’nın yazarlarından olan sanatçının, estetik, eleştiri ve Türk resmi üzerine birçok makalesi bulunuyor.

Aynı üniversitede Doç. Dr. olarak görevine devam eden sanatçı, 12 kişisel sergisinin yanı sıra 5’i yurt dışında olmak üzere 100 karma sergiye katıldı.

Yurtiçinde ve yurtdışında birçok müze ve koleksiyonlarda eseri bulunan Zuhal Arda,  Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’ne üyedir.

Arda’nın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 13 Aralık’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Yaşar Kuliyev ve Mutluhan Taş Sanko Sanat Galerisi'nde Sergi Açtı

11/22/2012

Ressam Yaşar Kuliyev ve ressam Mutluhan Taş, Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı.Açılış törenine katılan Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, sanatçılar Kuliyev ve Taş’ın Gaziantep’te sergi açmalarından mutluluk duyduğunu belirterek, sanat hayatına yaptıkları katkı için teşekkür etti.En önemi yerleşim merkezlerinden birisi haline gelen Gaziantep’in sosyo ekonomik durumunun çok iyi olduğunu, ancak sanatsal alanda gelişmeye ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Kurban,  konuşmasında şunlara yer verdi:‘’Birçok zenginliğimiz yerli yerinde, ama bunların arasında sanata yer veremezsek, onu geliştiremezsek bu varlıklar boş. Sanatla süslenmeli, sanatla taçlanmalı. Bunun için karınca kararınca sanatçılarımıza kendi gücümüz oranında omuz vermeliyiz, destek vermeliyiz. Gaziantep’te sanata destek olanların sayısı artmalı. Yoksa başka türlü gelişemeyiz. Sanatçı doğru düşünen, doğru davranan, doğru söyleyen ve bize doğruları öğreten ‘şimal yıldızı’ gibidir. Dolayısıyla Gaziantep’te yeni jenerasyonun da buralara gelmelerini, buraları doldurmalarını yürekten diliyorum.’’ 

-‘’GAZİANTEP’TE SERGİ AÇMAKTAN MUTLULUK DUYDUM’’-Sanatçı Mutluhan Taş da sergide tasavvufla ilgili 9 eserinin yer aldığını belirtirken, ‘’Doktora araştırmamın konusu da İslam sanat felsefesi üzerine olduğu için bu sergide Hallac-ı Mansur ile ilgili seri yer alıyor’’ dedi.Sanatçı Yaşar Kuliyev ise ikinci kişisel sergisini Gaziantep’te açmaktan mutluluk duyduğunu, ‘’Selçuklu’’ temalı bu sergisinde akrilik ve yağlıboya teknikleriyle yaptığı 11 eserinin bulunduğunu söyledi.Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Kurban, sanatçı Mutluhan Taş’a ve Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da sanatçı Yaşar Kuliyev’e, SANKO Park Alışveriş Merkezi yönetimi adına teşekkür plaketi sundu.Açılışa, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Mehmet Kaplan ve sanatseverler katıldı. 

SANATÇILAR

Azerbaycan Bakü doğumlu olan Yaşar Kuliyev,1992 yılında Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Dekoratif Tatbiki Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nden mezun oldu. 2000 yılında Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne öğretim görevlisi olarak atanan sanatçı, halen aynı üniversitede görev yapıyor.Bodrum’da kişisel sergi açan Yaşar Kuliyev, Konya, İzmir ve Kayseri’de çok sayıda karma resim ve sanat etkinliklerinde yer aldı.

Ressam Mutluhan Taş, 1994 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdi, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim Eğitimi Bilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora yaptı.Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışan Mutluhan Taş,  2006 yılında aynı üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. Yrd. Doç. Dr. Taş, 2010 yılından beri Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.

Konya, Adana ve Mersin’de kişisel resim ve heykel sergileri açan sanatçı Taş’ın, Fransa ve Azerbaycan’da da kişisel sergileri bulunuyor.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 30 Kasım’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Özel Sanko Okulları Görsel Sanatlar Sergisi Açıldı

11/22/2012

Özel Sanko Okulları Görsel Sanatlar, Teknoloji, Tasarım, Fotoğraf ve Şairler Sokağı Sergisi açılışı Sanko Sanat Galerisi’nde gerçekleşti. Öğrencilerin, eğitim dönemi içerisinde yaptıkları eserlerin sunulduğu sergi, 21 Mayıs 2007 tarihine kadar gezilebilecek.

Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Bekir Öztekin ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman tarafından açılan sergiye Özel Sanko Okulları yönetici, öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı. 

Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde öğrencilerin yaptığı 700 eserin sergilendiğini belirterek, ‘’Öğrencilerimizi sanatsal faaliyetlere yönlenmeleri konusunda destekliyoruz. Yalnızca akademik yönden desteklenen öğrencilerin gerçek başarıyı yakalamayacağına inanıyoruz’’ dedi.

Özel Sanko Okulları Resim Bölüm Başkanı Aslı Özen de sergide, kendisi ve resim öğretmenleri Merve Ölçer, Özlem Tanyeri ve Mesut Çiçek’in ders verdiği öğrencilerin akrilik boya, sulu boya, pastel boya resimler, kil atölyesi, ahşap işleri, atık malzemelerle yapılan proje çalışmaları, batik, ebru, metal işleri, fimo, kağıt vitraylar ve alüminyum folya çalışmalarının bulunduğunu kaydetti.

Özel Sanko Lisesi öğrencilerinden resim etkinliğine katılan bir grup öğrenci tarafından, atık malzemelerden oluşturularak meydana getirilen bahçe heykeli görenlerin büyük beğenisini topladı. 

Sergide ayrıca fotoğrafçılık kulübü öğrencileri tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan, 40 fotoğrafın yer aldığı fotoğraf sergisi de yer aldı.

Bunun yanında Özel Sanko İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan “Şairler Sokağı” projesi de büyük ilgi gördü. Bu proje kapsamında öğrenciler, seçtikleri şairlerin şiirlerini bez üzerine resmederek ve yazarak sergilediler.

Hasan Yelken 4.Kişisel Fotoğraf Sergisini Açtı

11/22/2012

15 Nisan’a kadar açık kalacak sergide, Yelken’in Gaziantep’i konu alan 40 fotoğrafı yer alıyor. 

Serginin açılışını yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, kültür ve sanat etkinliklerinin artmasının, Gaziantep’in gelişmişlik göstergelerinden olduğunu söyledi.

Fotoğraf çekmeyi ‘’güzellikleri belgeleme’’ olarak yorumlayan Hasan Yelken ise ‘’Gördüğüm güzellikleri belgeleme isteği, fotoğrafa başlamama neden oldu’’ dedi. 

Yelken, sergi açılışına katılanlara, Gaziantep’i konu alan sunumda da bulundu. 

HASAN YELKEN

1986 yılında Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Yelken, fotoğrafa ilgi duyunca 1995’te GAFSAD’a üye oldu. 1995 – 2001 yıllarını ‘’fotoğrafı öğrenme’’ yılları olarak değerlendiren ve çok sayıda fotoğraf ödülü bulunan Yelken, 1998 – 2006 yıllarında GAFSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde fotoğraf dersleri veren ve Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğü Fotoğraf Kulübü’nde eğitmenlik yapan Yelken’in değişik yaygın ve yerel gazeteler ve dergilerde yazıları yayınlandı.

Ayıntap Kültür Sanat Dergisi yayın kurulunda olan Yelken, diş hekimliğinin yanı sıra, gördüğü güzellikleri fotoğraflamaya devam ediyor.

BU HABER AŞAĞIDAKİ GAZETELERDE YER ALMIŞTIR:

YEREL BEYAZ SAYFA
YEREL GAZİANTEP27
YEREL HAKİMİYET
YEREL METROPOL
YEREL YENİGÜN
YEREL EKSPRES
YEREL DOĞUŞ
YEREL BULVAR
YEREL GÜNCEL
YEREL GÜNEŞ

Nurten Çatıkkaş Resim Sergisi

11/22/2012

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ…-NURTEN ÇATIKKAŞ RESİM SERGİSİ AÇTI

Ressam Nurten Çatıkkaş, Sanko Sanat Galerisi’nde IV. kişisel resim sergisini açtı. Açılışını Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu’nun yaptığı ve 4 Nisan’a kadar gezilebilecek sergide, Çatıkkaş’ın yağlıboya ve suluboya teknikleri ile yaptığı 51 eseri yer alıyor. 

Vali Yardımcısı Kişioğlu, kültürel ve sanatsal etkinliklerin artmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Eserlerinde doğa görüntülerinin ağırlıklı olarak yer aldığını belirten Çatıkkaş ise ‘’Ayrıca, Anadolu uygarlıkları ve Asya kültürleri ile ilgili özgün eserlerim de var’’ dedi.

NURTEN ÇATIKKAŞ

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1973 yılında mezun olan Çatıkkaş, 1995 yılında Gaziantep Anadolu Lisesi’nden emekli oldu. 2005 yılına kadar özel bir okulda görev yapan Çatıkkaş, 1978 yılında başladığı resim çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar 3 kişisel ve 50’nin üzerinde karma resim sergisine katılan Çatıkkaş’ın, özel ve kamu kuruluşlarında eserleri bulunuyor.BU HABER AŞAĞIDAKİ GAZETELERDE YER ALMIŞTIR:

İHLAS HABER AJANSI 21.03.2007
YEREL TELGRAF 22.03
YEREL HAKİMİYET 22.03
YEREL GÜNEŞ 22.03
YEREL GÜNCEL 22.03
YEREL YENİGÜN 22.03
YEREL EKSPRES 22.03
YEREL BULVAR 22.03
YEREL GAZİANTEP27 22.03
YEREL OLUŞUM 22.03

Ressam Aslı Özen 6.Kişisel Sergisini Açtı

11/22/2012

1 Mayıs’a kadar açık kalacak sergide, Özen’in 31 yağlıboya, 5 rölyef ve 10 heykel çalışması bulunuyor. 

Trabzonlu olduğunu ve eserlerinde Trabzon’dan esintiler bulunduğunu belirten Özen, ‘’Gelecek sergimi Trabzon’da açacağım. O zaman da eserlerimde Gaziantep’ten yansımalar olacak’’ dedi. 

Özel Sanko Okulları’nda resim öğretmenliği ve resim bölüm başkanlığı görevini de yürüten Özen, şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Ankara, Şanlıurfa, Mersin, Konya, Adana, Trabzon ve Gaziantep’te 70’den fazla karma sergiye katıldığını anımsattı.

Çalışmalarını özel atölyesinde sürdürdüğünü anlatan Özen, ‘’Resimlerimde figüratif konuları, mekan figür bağlantısı kurarak, kendime özgü tarzla yansıtmaya özen gösteriyorum. Resmin yanı sıra, çeşitli maddelerden küçük heykel ve rölyef çalışmaları da yapıyorum’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılışı Vali Süleyman Kamçı, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer tarafından yapıldı.

Ressam Güneş Kocabay 19.Kişisel Sergisini Açtı

11/22/2012

Gaziantep Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, sanatçısına sahip çıkan toplumların gelişme yolunda en önemli adımı attıklarını söyledi.

Ressam Güneş Kocabay, Sanko Sanat Galerisi’nde 19. kişisel sergisini açtı. Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can ve İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ile birlikte serginin açılışını yapan Kişioğlu, sanatkarların toplumun en önemli ve sorumluluk gerektiren işlerinden birisini yaptıklarını kaydetti.

Şahinbey Belediye Başkanı Can da sanatın ve sanatçının yanında olduklarını ifade ederek, ‘’Resim yarışmalarımız başta olmak üzere bunu her fırsatta ortaya koyuyoruz ve bu alanda yapabileceğimiz ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu da yineliyoruz’’ dedi.

Gaziantep’te sergi açmanın mutluluğunu yaşadığını kaydeden Ressam Güneş Kocabay da, ‘’Bu galeriyi Gaziantep’e kazandıranlara teşekkür ediyorum’’ diye konuştu. 

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. 13 Mayıs’a kadar açık kalacak sergide, Kocabay’ın yağlıboya ve pastel tekniği ile yapılmış, İstanbul ve Bodrum başta olmak üzere ülkemizden yansımaların yer aldığı 49 resim sergileniyor. 

GÜNEŞ KOCABAY

Nevşehir’de 1937 yılında dünyaya gelen Kocabay, Güzel Sanatlar Akademisi’nde sırasıyla Halil Dikmen ve Nurullah Berk ile çalıştıktan sonra, 5 yıl süreyle bulunduğu Zeki Kocamemi Atölyesi’nden 1957 yılında okul birincisi olarak mezun oldu.

Edirne Lisesi’nde resim öğretmenliği yapan Kocabay, 1961 yılında New York’a yerleşti. Uzun yıllar New York ve Avrupa’nın sanat merkezlerinde araştırma ve çalışmalar yapan Kocabay, 1980 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. 

Kocabay, 1987 yılından bu yana Ankara, İstanbul ve Antalya’da 19 kişisel sergi açtı.

Gafot Üyeleri Sergi Açtı

11/22/2012

Gaziantep Amatör Fotoğrafçılar Topluluğu (GAFOT) üyeleri tarafından Sanko Sanat Galerisi’nde 15 Ekim’de karma fotoğraf sergisi açıldı. 

Abdurrahman Koçak, Adil Sani Konukoğlu, Ayşegül Yüncü, Bülent Teymur, Elif Yılmaz, Erhan Gür, Erol Doğaner, Fatma Görgüç, Haluk Ceylan, Hülya Okuyucu, İdris Esen, Tayfun Karabağ, Mehmet Aksürmeli, Metin Diken, Metin Karadağ, Müslüm Yaşargün, Refik Özeven, Şebnem Kanlı, Utku Mersinli ve Ümit Doğanın 82 fotoğrafının bulunduğu sergi, 22 Ekim’e kadar gezilebilecek. 

Açılışını Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci ve İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz’ın yaptığı sergi, çevre ve insan fotoğraflarından oluşuyor.

Özel Sanko Lisesi Öğrencileri'nin Resim Sergisi

11/22/2012

Özel Sanko Lisesi öğrencilerinden Bahar Koçer, Tuğçe Topcuoğlu, Ceyda Kaygusuz ve Gözde Halepliler, 15 Mayıs’ta Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı.

Koçer, Topçuoğlu, Kaygusuz ve Halepliler’in 55 eserinin sunulduğu sergi, akrilik boya, pastel, sulu boya, röprodüksiyon, grafik çalışma ve kara kalem çalışmalarından oluşuyor.

Özel Sanko Okulları Resim Bölüm Başkanı Aslı Özen, bu serginin lise resim bölümünün proje hedeflerinden olduğunu belirterek, ‘’Bölüm olarak lise öğrencilerimizle beraber hedeflerimize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ders dışı faaliyet olarak çalıştığımız eserlerin sergiye dönüşmüş olması bizleri çok mutlu etti’’ dedi.

Serginin açılışına Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Bekir Öztekin, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer ve Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konuko